سلامت دوران بارداری و کاهش ریسک سقط گاو با رعایت چه نکاتی ممکن است؟

قدم اول جهت سلامت دوران بارداری و کاهش ریسک سقط گاو ، خشک کردن گاو است . نکته مهمی که  در ماههای آخر آبستنی وجود دارد آن است که به دلیل رشد جنین و با خاطر اینکه بدن مادر بتواند هم نیاز مندیهای غذایی جنین درحال رشد را تأمین کند و هم لطمه ای به تولید شیر در دوره بعدی دام وارد نشود ، بایستی  اقدام به قطع شیر دوشی گاو نمایید.

آنابولیسم بارداری یکی از آیتمهای مهم سلامت دوران بارداری و کاهش ریسک سقط

ذخیره مواد مغذی در بدن گاو و در طول دوره بارداری ، بیشتر از مقداری است که برای رشد جنین و اعضاء تولید مثل ضروری است . این ذخیره اضافی و مرحله دفع بعد از زایمان . شدیداً به سطح تغذیه بستگی دارد .

هر قدر میزان ذخیره در طول دوره بارداری بیشتر باشد ، معمولاً بیلان منفی نمایان تر است .

اهمیت آنابولیسم بارداری را در 3 مورد میتوان خلاصه کرد:

 1. رشد مطلوب جنین ،
 2. فراهم شدن اعضاء تولید مثل و غدد شیری ،
 3. امکان ذخیره مواد مغذی برای شیر دهی بعدی نیز فراهم می شود .

این موضوع برای گاو هایی که راندمان شیر دهی آنها بالا است حائز اهمیت میباشد. البته مواد مغذی ذخیره شده به صورت پروتئین و انرژی ، چنانچه برای تولید شیر مصرف شوند ، هنگام تبدیل به شیر ، دارای ضایعات تبدیلی نیز خواهد بود .
به همین دلیل مناسبتر آن است که متناسب با میزان احتیاج ، مقداری مواد مغذی اضافی در اختیار حیوان گذاشته شود .

دومین آیتم مهم در بهبود سلامت دوران بارداری گاو و کاهش خطر سقط مطمئنا تغذیه گاوها در دوران خشکی است.

تغذیه گاوهای شیری در دوره خشکی:

در طول ۶ تا ۸ هفته آخر بارداری ، وزن جنین و اعضاء تولید مثل به حداکثر می رسد ، معدنی شدن اسکلت جنین شدت می یاد، غدد شیری تکامل تشکیل ذخایر برای دوره شیر دهی بعدی فراهم می شود . همچنین در طول بارداری مجموعه متابولیسم پایه و در اواخر بارداری ذخیره مواد نیز به نحو قابل توجهی افزایش می بابد و در نتیجه حجم خون زیاد و ضربان قلب تند می شود . این گونه تحولات و توقعات تولید مثل ، الزام آور می سازد که به تأمین مواد مغذی لازم در دو ماه آخر بارداری توجه شود .

 آزمایشات متعدد اثبات کرده اند که تغذیه فشرده در اثنای بارداری ، تاثیر چندان زیادی بر راندمان شیر دهی ندارد .

شاید این قضاوت در مورد تلیسه هایی که برای اولین دفعه باردار می شوند ، طوری دیگر باشد ؛ زیرا در این جا غالباً احتیاج زیادی که برای رشد حیوان مادر و همچنین برای تکامل غدد شیری است ، کاملاً مراعات نمی شود و در نتیجه کمبود تغذیه در این زمان بر شیر دهی بعدی تأثیر خواهد گذاشت .

تاثیر تغذیه مناسب بر تسریع رشد پستان در تلیسه ها، یکی از تجربه های شیرین در گاوداری های موفق است که پیشتر از این مفصل به آن پرداخته ایم. جهت مطالعه لطفا اینجا کلیک فرمایید

در اثر تغذیه شدید و تأمین مواد مغذی کافی در طول ۸ هفته آخر بارداری ، وزن بدن حیوان مادر افزایش می یابد . حتی چنانچه راندمان شیردهی کمتر تحت تأثیر قرا گیرد ، میزان چربی شیر می تواند به وسیله ازدیاد مصرف کنسانتره ، در آغاز شیر دهی افزایش یابد.

استراتژیهای جیره پیشنهادی در طی دوره دوم خشکی :

افزایش کنسانتره به ۸ – ۵ پوند ماده خشک
افزایش پروتئین خام به ۱۶ – ۱۵ در صد ، به شرط استفاده از منابع پروتئین غیر قابل تجزیه درشکمبه
تغذیه ۱۰ – ۶ پوند علوفه خشگ بلند در روز

سلامت دوران بارداری کاهش ریسک سقط

ازدادن نمک خودداری شود

دادن هر گونه بافر را حذف کنید .
نمکهای آنیونی را برای جلوگیری از کلسیم پایین خون اضافه نمایید .
نیاسین را به میزان ۶ گرم در روز اضافه کنید .

بالانس جیره از نظر انرژی و پروتئین

میزان ماده خشگ جیره نباید از ۲ درصد وزن بدن تجاوز کند .
از حدود ۸ ماهگی آبستن به بعد روزانه ۱ کیلو گرم کنسانتره در نظر گرفته می شود و تا ۵ کیلو گرم در زمان زایمان اضافه می شود .

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره ممتازگاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استارتر گوساله،کنسانتره گاو خشک وتلیسه، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره تازه زا، کنسانتره پرشیر،کنسانتره سوپرشیر

 

برای کسب نتیجه مطلوب در گاوداری استفاده از محصولات زیر توصیه می شود

کنسانتره گاو خشک

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

کنسانتره تازه زا

سن از شیرگیری گوساله ها

کنسانتره یارانه دار

کنسانتره یارانه دار

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز