سم چینی و اصلاح سم گاو شیری

سم چینی و اصلاح سم گاو شیری به منظور حفظ سلامت سم گاو و جلوگیری از بروز سایر مشکلات که در پی راه نرفتن گاو صورت می‌گیرد انجام می‌شود.

همانطور که میدانید سم نقش مهمی در تحمل وزن و جابجایی گاوهای شیری دارد . وزن گاو‌ها تحت تاثیر عواملی نظیر در نژاد‌های مختلف گاو میتواند تغییر کندچنانچه دام در یکی از سم‌هایش  بیماری و یا حساسیتی وجود داشته باشد، دیگر قادر نیست  راه برود و دچار مشکلات متعددی خواهد شد، بنابراین لازم است همواره توجه ویژه‌ای به سم گاوداشته باشید.

برای نشان دادن اهمیت خطیر این موضوع به عنوان مثال میتوان گفت همانطور که اگر سنگریزه ایی در کفش شما وارد شود به همان سرعتی که جهت رفع آن اقدام میکنید ، بایستی مشکلات سم در دام را مرتفع سازید

سم گاو‌ شیری باید حدود 75 الی 80 میلی‌متر از نوار تاجی تا نوک پنجه طول داشته باشد. که برای تشخیص دقیق این اندازه استاندارد پیشنهاد میکنیم از خط‌‌کش استفاده شود.

سم چینی و اصلاح سم گاو شیری

اصول اصلاح سم

( سم گاو‌ شیری باید حدود 75 الی 80 میلی‌متر از نوار تاجی تا نوک پنجه طول داشته باشد )

برای اصلاح سم گاو شیری بعد از اندازه گیری مقدار استاندارد طول سم، در صورتی که رشد سم بیشتر از این مقدار بود باید اقدام به کوتاه کردن آن نمایید، و این کار را تا حد استاندارد انجام دهید. به صورتی که در انتهای کار ، سم انتهایی مربعی شکل پیدا کند.

توجه داشته باشید که هر لنگش و یا مشکلی در راه رفتن دلیلی بر اصلاح سم نیست و شاید سم دارای بیماری و یا مشکل دیگری باشد. بنابراین قبل از هر اقدامی ابتدا نسبت به معاینه سم اقدام نمایید. بهتر است برای انجام اصلاح سم در گاو شیری با قسمت پاشنه بافت شاخی کاری نداشته باشید. چرا که برداشت در این قسمت می‌تواند سبب چرخش استخوان پدالی و در نتیجه بروز مشکلاتی در راه رفتن شود. بهتر است ابتدا قسمت داخلی و بعد قسمت خارجی سم را اصلاح کنید.

بر اساس استاندارد جهانی هر گاو ۲ الی ۴ بار در سال باید سم چینی شود.

مزایای سم چینی به موقع چیست؟
 1. بالا رفتن عمر اقتصادی گاو
 2. اصلاح سطوح وزن گیری و عوارض ناشی از به هم خوردن آن
 3. پیشگیری از بروز جراحات انگشتی
 4. جلوگیری از سر خوردن دام و سهولت در راه رفتن گاو
 5. تحریک رشد بافت شاخی سم و جلوگیری از نازک شدن کف سم
 6. کاهش نرخ حذف در گله
 7. کاهش نرخ بروز لنگش در گله
 8. بالارفتن شانس فحلی های مناسب
بهتر است گاوهای  لنگ  ۶ الی ۲۰ بار در سال بر اساس شدت لنگش سم چینی شوند

آشنایی با تخته سم

در موارد شدید و حاد ، شاهد درد و لنگش شدید دام هستیم . برای بازیابی سلامت دام و رسیدن به رکورد تولید بالای شیر، انجام سریع درمان حائز اهمیت است.

هدف از سم چینی اصلاح رشد بیش از اندازه بافت شاخی و  اختلالات توزیع وزن است . در این شرایط لازم است ، بافت شاخی مجاور جراحات باید برداشته شود ، بگونه ای که تمام بافت نکروتیک و جدا شده و رها در زیر مناطق آلوده برداشته شود. این عمل باید بدون خونریزی و یا با حداقل خونریزی انجام شود.

آسیب های وسیع و یا غیر ضروری به کوریوم ، تنها باعث به تعویق افتادن بهبودی میگردد.

بلوکهای چوبی (تخته سم ) برای به حداقل رساندن و برداشتن وزن از انگشت زخمی و بیمار و به حداقل رسانیدن درد و وزن گیری در دوره درمان ضروری است. پوشش آنتی بیوتیکی و پانسمان عموماٌ غیر ضروری بوده و نباید استفاده شوند.

گندیدگی سم (Foot rot) نیازمند درمان آنتی بیوتیکی سریع میباشد. عدم درمان به موقع Foot rot باعث عفونت عمیق انگشت میگردد که درمان و مدیریت آن مشکل بوده و نیازمند جراحی میباشد

سم چینی و اصلاح سم گاو شیری

امروزه خسارت اقتصادی لنگش بر اقتصاد دامداری بر هیچ کسی پوشیده نیست. هزینه های بالایی که امکان داشت در صورت جدی گرفتن ناراحتی های سم و تغییر در نحوه راه رفتن دام ، هرگز بر دامداران عزیز تحمیل نگردد. …….  (ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز