اسکور امتیازدهی وضعیت پستان گاو

اسکور پستان وضعیت هایپرکراتوز پستان گاو اسکور پستان وضعیت هایپرکراتوز پستان گاو 

اهمیت سنجش اسکور

دکتر یان “Ian Ohnstad” از گروه مطالعاتی گاو شیری وابسته به سرویس ملی اطلاعات بیماری های دامی بریتانیا NADIS ,  همواره بر این موضوع تاکید دارد که نظارت منظم بر سطح هیپرکراتوز انتهای پستان و سایر ضایعات پستان در گله شیری می تواند ابزار بسیار مفیدی برای نظارت بر کارایی دستگاه شیردوشی و روال دوشش باشد.

وی می افزاید : اگرچه تعیین اسکور در گله می تواند مفید باشد، بیشترین سود زمانی حاصل می شود که امتیازدهی به بخشی منظم از روال مدیریت تبدیل شود تا بتوان تغییرات را تحت نظر داشت و به موقع به آنها واکنش نشان داد.

نمره دهی منظم وضعیت سرپستان باید به عنوان یک ابزار مدیریتی مهم به عنوان امتیاز دهی به حرکت منظم یا وضعیت بدن گاو شیری  در نظر گرفته شود.

علاوه بر امتیاز دهی منظم، امتیازات اضافی را می توان قبل و بعد از تغییرات عمده در دستگاه شیردوشی یا روال شیردوشی انجام داد تا به عنوان یک معیار و نظارت عمل کند.

مقدمه
عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر وضعیت پستان گاو شیری تأثیر بگذارد. هنگامی که گاوداران در مورد وضعیت پستان صحبت می کنند، آنها همیشه هایپرکراتوز “hyperkeratosis” انتهای پستان را توصیف می کنند که نمونه ای از آن را می توان در شکل 1 مشاهده کرد.

fig1

شکل 1 – هایپرکراتوز انتهای پستان

با این حال، بسیاری از ضایعات سرپستان و تغییرات سرپستان وجود دارند که می‌توان آنها را اندازه‌گیری و بررسی کرد که بینشی اساسی در مورد آنچه در طول فرآیند شیردوشی اتفاق می‌افتد ارائه می‌دهد.

برخی از تغییرات مهم دیگری که می توان اندازه گیری کرد عبارتند از:

 1. رنگ پستان پس از شیردوشی
 2. سفتی بشکه سرپستان
 3. باز بودن روزنه پستان
 4. زنگ بافت در پایه سرپستان
 5. خشکی سرپستان

پستان های تغییر رنگ پس از شیردوشی در شکل 2 مشخص شده اند.

fig2

شکل 2 – تغییر رنگ پستان پس از شیردوشی.

هنگامی که تغییراتی در پستان گاو پس از دوشش رخ می دهد، می توان این تغییرات را به سه دسته تقسیم کرد. این تغییرات یا عبارتند از:

 1. تغییرات کوتاه مدت (که بعد از یک بار شیردوشی مشاهده می شود اما به زودی ناپدید می شود) مانند رنگ سرپستان، تورم و سفت شدن انتهای سرپستان و لوله سرپستان، زنگ زدن قابل لمس بافت پستان در جایی که پستانک به پستان متصل می شود و درجه باز بودن روزنه پستان.
 2. تغییرات میان مدت (معمولاً چند روز طول می کشد تا ایجاد شوند) شامل تغییرات در وضعیت پوست سر پستان و بروز خونریزی های پتشیال (تاول های خونی) است.
 3. تغییرات طولانی مدت (به طور معمول چند هفته طول می کشد تا ایجاد شود) شامل میزان هیپرکراتوز دهانه پستان است. با این حال، هنگامی که محیط به ویژه خشن است و هوا به ویژه سرد یا باد می‌آید، هیپرکراتوز می‌تواند با سرعت بیشتری ایجاد شود.

نقش ضایعات سر پستان “The role of teat lesions”

کانال پستان مانع فیزیکی اولیه برای تهاجم پاتوژن ها به پستان است. ماهیچه های صافی که مجرای سرپستان را احاطه کرده اند باید منقبض شوند و مجرای سرپستان بین دوشش ها محکم بسته شوند تا از ورود عوامل بیماری زا به کانال سرپستان و سپس پستان جلوگیری شود.

این دفاع توسط سلول های کراتین بالغ و غنی از چربی که کانال پستان را پوشانده اند، کمک می کند. در شکل 3، پوشش کراتینه کانال سرپستان قرمز رنگ شده است و ماهیت پیچیده کانال را نشان می دهد.

کراتین پاتوژن‌های ورم پستان را در حین عبور از کانال به دام می‌اندازد و این عوامل بیماری‌زا به طور طبیعی در طی فرآیند شیردوشی از پستان خارج می‌شوند، زمانی که اثر برشی شیری که از طریق کانال جریان می‌یابد، لایه بیرونی کراتین را از بین می‌برد.

fig3

شکل 3. – بخش انتهای سرپستان (عکس از دانشگاه اوترخت “Utrecht University”)

هنگامی که انتهای سرپستان در شرایط خوبی قرار دارد و زبر یا آسیب دیده نیست و پوست سرپستان نرم و لطیف است، سرپستان به بهترین شکل قرار می گیرد تا مانعی طبیعی برای تهاجم ورم پستان ایجاد کند.

هر گونه چالش کوتاه مدت برای سرپستان می تواند منجر به کاهش توانایی طبیعی پستان برای مقاومت در برابر چالش باکتریایی شود.

در حالی که بیشتر توجه بر روی هایپرکراتوز انتهای پستان متمرکز شده است، وجود سایر شرایط کوتاه مدت پستان مانند تغییر رنگ، ادم، گود شدن انتهای پستان و احتقان کمتر شناخته شده است. با این حال، مطالعات در هلند تأیید کرده اند که هر شکلی از اختلال گردش خون می تواند با افزایش خطر عفونت ماستیت تحت بالینی مرتبط باشد.

هنگامی که پوست پستان خشک می شود و همچنین اغلب منجر به افزایش هایپرکراتوز انتهای پستان می شود، تمیز کردن بشکه پستان سخت تر می شود. این می تواند منجر به افزایش خطر عفونت های ناشی از پاتوژن های ماستیت محیطی مانند استرپتوکوک شود.

uberis هر گونه ضایعه باز روی پوست سرپستان می‌تواند حاوی عوامل بیماری‌زای مسری مانند استاف باشد. اورئوس این ضایعات همچنین باعث ناراحتی گاو در هنگام برداشت شیر ​​می شود و می تواند منجر به شیردهی ضعیف شود. شکل 4 یک پستان خشک را نشان می دهد که تمیز کردن آن دشوار است.

اسکور امتیازدهی وضعیت پستان گاو

شکل 4 – وضعیت پوست خشک پستان

امتیاز دهی عملی سرپستان

از سال 2001 تعدادی مقاله توسط Teat Club International منتشر شده است که بهترین روش را برای امتیازدهی و ارزیابی تغییرات پستان در گاوهای شیری توصیف می کند. بدیهی است که ارزیابی وضعیت پستان باید با آرامش، به خوبی تکرار شده و آرام باشد.

هر گونه وقفه در روال شیردوش، جریان گاو یا رفتار گاو ناشی از نمره دهی غیر حساس پستانک می تواند بر پارامترهای در حال ارزیابی تأثیر منفی بگذارد.

به عنوان مثال، اگر امتیاز دهی سرپستان منجر به اختلال در روال عادی دوشیدن شیر شود یا تأثیر نامطلوبی بر عبورگاو به داخل یا خارج از سالن داشته باشد، به ویژه در شرایطی که حذف کننده های خودکار خرچنگی ها وجود ندارد، ممکن است منجر به تغییر رنگ و ادم بیشتر از آنچه که معمولاً در سالن مشاهده می شود، در گاوداری ها شود.

در معاینه سرپستان توصیه هایی وجود دارد که باید رعایت شود:

 1. وضعیت پستان همیشه باید بلافاصله پس از برداشتن خرچنگی (در عرض 30 ثانیه) و قبل از استفاده از ماده ضد عفونی کننده ارزیابی شود.
 2. هنگام نزدیک شدن به دام ها و دست زدن به پستان، به ویژه در گله هایی که دام ها برای معاینه فیزیکی پستان استفاده نمی شوند، مراقبت لازم است.
 3. پستان ها باید در یک الگوی منظم مشاهده و ثبت شوند.
 4. از یک مشعل سر و دستگاه دیکته استفاده کنید تا مطمئن شوید دست ها برای معاینه سرپستان ها آزاد هستند.
 5. سرپستان ها را در ابتدا بدون دست زدن مشاهده کنید.
 6. هر پستان با باقی مانده شیر یا بقایای منفذ باید با یک دستمال کاغذی جداگانه پاک شود تا دید دهانه بهتر شود.
 7. با گرفتن آرام سرپستان بالای سر پستان، پستان ها را مشاهده کنید. سرپستان را از یک طرف به طرف مشاهده کنید و سپس به پایان برسانید.
 8. تمام پستانکهای حداقل 80 گاو یا 20 درصد گله را به‌منظور ارائه اندازه نمونه مناسب، امتیاز دهید.
 9. مهم است که یک نمونه نماینده از گاوها از تمام گروه های غذایی و مدیریتی، با در نظر گرفتن مرحله شیردهی و پریتی، نمره گذاری شود.
 10. استانداردهای بهداشتی را رعایت کنید، پس از دست زدن به پستان گاوهای مبتلا به ورم پستان، دست های دستکش را به طور کامل تمیز و ضدعفونی کنید.

ارزیابی بروز ضایعات پستان

هنگام ارزیابی بسیاری از تغییرات کوتاه‌مدت سرپستان، مهم است که بتوانیم شدت آنچه را که ثبت می‌شود مشخص کنیم. رنگ طبیعی سرپستان باید ثبت شود، و همچنین پستان هایی که قرمز و آبی هستند باید ثبت شود. تغییر رنگ آبی شدیدتر از تغییر رنگ قرمز در نظر گرفته می شود.

زنگ زدن در پایه سرپستان را می توان غایب، قابل رویت یا قابل لمس دانست که یک حلقه قابل لمس جدی ترین آن در نظر گرفته می شود.

معاینه بشکه پستان باید ثابت کند که یک پستان طبیعی یا سفت است.

ارزیابی وضعیت پوست سر پستان نیز بسیار آسان است. یک پستان یا طبیعی یا خشک در نظر گرفته می شود. اگر سرپستان خشک باشد، این یک مشکل است و بنابراین نمره دادن به عنوان خشک یا خیلی خشک مفید نیست.

در اکثر این ضایعات، سطح مداخله زمانی که بیش از 10 درصد پستان معاینه شده تغییرات نامطلوب را نشان دهد، شکسته می شود.

ارزیابی سطوح هایپرکراتوزیس

نمره گذاری هایپرکراتوز انتهای پستانک کمی پیچیده تر است و چهار دسته باید در نظر گرفته شوند. چندین سیستم در طول سال ها توسعه یافته اند تا امکان اندازه گیری عینی هایپرکراتوز را فراهم کنند.

بسیاری از این سیستم های امتیازدهی پیچیده هستند و به بهترین وجه برای محیط کنترل شده یک پروژه تحقیقاتی مناسب هستند.

در تلاش برای ارائه یک روش ساده و قابل اعتماد برای ارزیابی هایپرکراتوز انتهای پستان که می تواند به عنوان یک استاندارد بین المللی پذیرفته شود، Teat Club International مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای مشاهده وضعیت پستان و تفسیر یافته ها پیشنهاد کرد.

این دستورالعمل‌ها به‌ویژه کارگران ترویج، جراحان دامپزشکی و مدیران گاوداری را مورد هدف قرار دادند.

برای ارزیابی میدانی معمول، هایپرکراتوز انتهای پستان را می توان به چهار کلاس در نظر گرفت. این در شکل 5 نشان داده شده است.

 1. هیچ حلقه ای وجود ندارد که انتهای سرپستان صاف با یک روزنه یکنواخت کوچک باشد. (امتیاز N)
 2. حلقه صاف یا کمی زبر جایی که یک حلقه برجسته دهانه را احاطه کرده است. سطح صاف یا بسیار کمی خشن است. بدون برگ های کراتینه مشهود (امتیاز S).
 3. حلقه زبر جایی که یک حلقه برجسته و زبر دارای ورقه های کراتین است که 1 تا 3 میلی متر از روزنه امتداد دارند. (امتیاز R)
 4. حلقه بسیار زبر که در آن کراتین بیش از 4 میلی متر از روزنه امتداد دارد. لبه حلقه اغلب ترک خورده است. (امتیاز VR)

اسکور امتیازدهی وضعیت پستان گاو

شکل 5 – سیستم امتیازدهی هیپرکراتوز انتهای پستان

معمولاً تعیین اینکه کدام یک از عوامل متعدد ممکن است بر سطوح هیپرکراتوز در گله تأثیر بگذارد بسیار دشوار است. با این حال، در صورتی که بیش از 20 درصد از پستان ها امتیاز R یا VR یا بیش از 10 درصد امتیاز VR داشته باشند، بررسی های بیشتر در مورد دستگاه شیردوشی و روال شیردوشی توصیه می شود. اگر یک گاو دارای یک یا چند پستان با مشکل باشد، آن گاو دارای مشکل در نظر گرفته می شود.

علل بالقوه شرایط نامطلوب پستان

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند بر میزان هیپرکراتوز انتهای پستانک تأثیر بگذارد، از جمله شکل انتهای پستانک، تولید شیر، حداکثر سرعت جریان شیر، مدت زمان دوشش و دوشش بیش از حد، مرحله شیردهی، پریتی، وضعیت پوست سرپستان و تعامل بین روتین شیردوشی و دستگاه شیردوشی به نظر می رسد کل زمان در روز که سرعت جریان شیر کمتر از 1.0 کیلوگرم در دقیقه است، تأثیر قابل توجهی بر سطح هایپرکراتوز یافت شده دارد.

این به نوبه خود تحت تأثیر آماده سازی سرپستان قبل از شیردوشی، دوره زمانی بین آماده سازی سرپستان و اتصال خرچنگی، تنظیمات ACR و سطح خلاء است.

گاوهایی که قبل از اتصال خرچنگی ای به طور کامل آماده شده اند، شیر بهبود یافته را نشان می دهند که منجر به دوشیدن کوتاه تر و کامل تر، با پایان مشخص جریان شیر می شود.

هنگامی که شواهدی وجود دارد که شیر دووجهی کم شده یا بیش از حد دوشیده می شود، این اغلب با افزایش سطح هایپرکراتوزیس همراه است (شکل 6).

اسکور امتیازدهی وضعیت پستان گاو

شکل 6 – شیر دووجهی ریخته می شود

به طور کلی، هایپرکراتوز با پستان های دراز و نوک تیز، گاوهای آهسته شیرده یا گاوهای تولید کننده بیشتر شدیدتر است. نمرات پستان با مرحله شیردهی و باروری تغییر می کند، حدود 3 تا 4 ماه پس از زایمان افزایش می یابد و با پیشرفت شیردهی کاهش می یابد.

برنامه کیفیت شمارش معکوس زیر شیر استرالیا (www.countdown.org.au) جدول خلاصه ای را تهیه کرده است که عوامل خطر را برای افزایش سطوح هایپرکراتوز مرتبط می کند. این در شکل 7 نشان داده شده است.

 

عامل خطر دلیل افزایش احتمال هایپرکراتوز انتهای پستان
پستان های نوک تیز بار اعمال شده توسط لاینربسته کننده روی ناحیه کوچکتری از سطح سرپستان عمل می کند
افزایش سن عامل “چروک” در همه گونه ها
تولید بالاتر فنجان ها برای مدت بیشتری روشن هستند
اوج شیردهی فنجان ها برای مدت بیشتری روشن هستند
قبل از رها شدن شیر خرچنگی را نصب کنبد افزایش دوره جریان شیر < 1.0 کیلوگرم در دقیقه
آستانه پایین برای ACR افزایش دوره جریان شیر < 1.0 کیلوگرم در دقیقه
دوشش زیاد افزایش دوره جریان شیر < 1.0 کیلوگرم در دقیقه
خلاء بالا افزایش استرس بر روی بافت پستان
شکل 7 – عوامل خطر برای افزایش سطوح هایپرکراتوزیس

تعدادی از عوامل خطر دیگر برای شرایط معمول گزارش شده پستان در شکل 8 نشان داده شده است.

رنگ سرپستان تورم در پایه سفتی/سختی انتهای سرپستان دهانه باز
مشاهده قرمز/ آبی زنگ زدن سخت Wedge قطر کلفتی
عوامل ماشینی
خلاء شیردوشی بالا
نبض معیوب

“Faulty pulsation”

فاز D کوتاه
فاز D طولانی
لاینر- سوراخ گسترده
سن
– تنش شدید
سخنگو “Mouthpiece”

– محفظه بزرگ

 

– قطر لب کم
– سفت شدن لب
عدم تطابق لاینر و سرپستان
مدیریت شیردوشی
دفعات طولانی با جریان کم
دوشش زیاد
خزیدن فنجان پستان
شکل 8 – علل اولیه یا تأثیرات تشدید کننده بر شرایط کوتاه مدت پستان

 

 • هنگام نزدیک شدن به حیوانات و دست زدن به پستان، به ویژه در گله هایی که دام ها برای معاینه فیزیکی پستان استفاده نمی شوند، مراقبت لازم است.
 • پستان ها باید در یک الگوی منظم و روشمند مشاهده و ثبت شوند.
 • از یک مشعل سر و دستگاه دیکته استفاده کنید تا مطمئن شوید دست ها برای معاینه سرپستان ها آزاد هستند.
 • سرپستان ها را در ابتدا بدون دست زدن مشاهده کنید.
 • هر پستان با باقی مانده شیر یا بقایای منفذ باید با یک دستمال کاغذی جداگانه پاک شود تا دید دهانه بهتر شود.
 • با گرفتن آرام سرپستان بالای سر پستان، پستان ها را مشاهده کنید. سرپستان را از یک طرف به طرف مشاهده کنید و سپس به پایان برسانید.
 • تمام پستانهای حداقل 80 گاو یا 20 درصد گله را به‌منظور ارائه اندازه نمونه مناسب، امتیاز دهید.
 • مهم است که یک نمونه نماینده از گاوها از تمام گروه های غذایی و مدیریتی، با در نظر گرفتن مرحله شیردهی و پریتی، نمره گذاری شود.

استفاده از امتیاز دهی منظم وضعیت سرپستان به عنوان ابزار مدیریت کیفیت شیر

علاوه بر این که یک ابزار مشاوره مهم است، کارکنان گاوداری می توانند آموزش ببینند تا ارزیابی های معمول سطوح ضایعات پستان را در گله انجام دهند و مشکلات نوظهور را به سرعت شناسایی کنند تا امکان اصلاح سریع فراهم شود.

حتی اگر تشخیص قطعی برای یک بیماری خاص در پستان شناسایی شده ممکن نباشد، اگر امکان گزارش افزایش تعداد پستانکهای آبی یا افزایش تعداد پستانها با حلقه هیپرکراتوز VR از زمان آخرین امتیاز وجود داشته باشد. ، این اطلاعات را می توان به یک جراح دامپزشک یا متخصص فناوری شیردوشی منتقل کرد تا دلیل وخامت آن را شناسایی کند.

مهم‌ترین نکته این است که تغییرات زودهنگام شناسایی شده و روندها دنبال می‌شوند تا در صورت بروز مشکلات، به سرعت شناسایی و برطرف شوند.

ثبت و تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌تواند زمان‌بر باشد، بنابراین استفاده از صفحه‌گسترده‌هایی که قبلاً برای این منظور طراحی شده‌اند، می‌تواند به میزان قابل توجهی کار را آسان کند.

دانشگاه ویسکانسین میزبان صفحه‌گسترده ثبت امتیاز پستان است که امکان جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها را در دو مرحله آسان فراهم می‌کند. صفحه گسترده را می توان رایگان دانلود کرد (http://milkquality.wisc.edu/milking-management/evaluation-tools) و نگهداری سوابق را نسبتاً ساده می کند.

نتیجه گیری

پذیرفتن این نکته که امتیاز دهی منظم و روتین وضعیت پستان به اندازه نظارت بر حرکت و امتیاز وضعیت بدن، یک تکنیک مدیریتی مهم است، اطمینان حاصل می کند که مشکلات بالقوه ای که می توانند بر کیفیت شیر ​​و ورم پستان تأثیر بگذارند، زود شناسایی شده و قبل از اینکه خسارات مالی قابل توجهی ایجاد کنند، برطرف می شوند.ااسکور پستان وضعیت هایپرکراتوز پستان گاو اسکور پستان وضعیت هایپرکراتوز پستان گاو  اسکور پستان وضعیت هایپرکراتوز پستان گاو  اسکور پستان وضعیت هایپرکراتوز پستان گاو

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز