سنجش عوامل توليد در واحدهاي پرورش گاو شيري

سنجش عوامل توليد در واحدهاي پرورش گاو شيري

اندازه گيري بهره وري عوامل توليد در واحدهاي پرورش گاو شيري

یکی ازمهمترین انواع مواد غذایی، فراورده های دامی است.

با گسترش واحدهای تولید فراورده های دامی، این بخش نیز نقش خود را در تولید مواد غذایی و تامین احتیاجات پروتئینی جمعیت روز افزون جهان ایفا می کند.

با این وجود افزایش کمی واحدها نمی تواند به تنهایی بیانگر توسعه باشد و میزان و نحوه تولید نیز از لحاظ چگونگی بکارگیری منابع تولید و استفاده از آنها حایز اهمیت است.

مطالعه حاضر با هدف اندازه گیری بهره وری عوامل تولید در واحدهای پرورش گاو شیری در استان صورت می گیرد.بدین منظور پس از مقایسه های اقتصادسنجی و آماری، تابع تولید ترانسندنتال انتخاب گردید.

متغیرهای مستقل در این تابع:

1- سرمایه،
2- نیروی کار،
3- تعداد دام،
4- علوفه و آب مصرفی

متغییر وابسته:

1- ارزش محصول تولیدی است که مجموع ارزش شیر و کود تولیدی می باشد.

نتایج مطالعه نشان می دهد که تولید با نهاده های سرمایه، نیروی کار و تعداد دام در ناحیه دوم تولیدی که بهترین ناحیه تولید است، صورت می گیرد.

همچنین تولید با نهاده های علوفه و آب در ناحیه سوم صورت می گیرد که نشان می دهد از این نهاده ها به صورت مطلوب استفاده نگردیده و مصرف آنها بیش از حد بهینه است.

لذا با مصرف معقولتر این نهاده ها، تولید با این عوامل نیز به ناحیه دوم تولیدی انتقال خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت آقای مهندس علی مختاریان در تشریح عوامل بهره بری گفتند: شایان ذکر است ارزیابی و سنجش رشد بهره وری کل عوامل تولید در سطح بخش های اقتصادی در ایران با استفاده از رویکرد داده- ستانده در سطح ملی است. در این رویکرد، بهره وری کل عوامل به بهره وری نهاده های نیروی کار، سرمایه و واسطه تولیدتجزیه می شود.

بهره وری از عوامل مهم و کلیدی در سنجش میزان به کارگیری مطلوب داده ها در شرکت می باشد، که با ارزیابی و مقایسه آن در سطح سازمان ها و صنایع مختلف، می توان برنامه ریزی مناسبی با هدف اصلاح و بهبود سازمانو در نهایت پیشرفت صنعت لبنیات کشور ارائه نمود

مقدار بهره وری نهایی عوامل شامل: سرمایه،نیروی کار،تعداد دام،علوفه،آب میباشد.
 
 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز