Hoard’s Dairyman تغذیه گاو دوره انتقال

سن از شیرگیری گوساله ها چه تاثیری بر عملکرد رشد آنها دارد؟

_
در تازه ترین مطالعه انجام شده بررسی سن از شیرگیری گوساله ها و زمان های مختلف قطع شیر( 45، 65 و 90 روزگی) بر عملکرد رشدی گوساله های شیرخوار هلشتاین مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است .
بدین منظور 30 راس ( 15 راس نر و 15 راس ماده) گوساله شیرخوار هلشتاین با میانگین وزنی 36 ± 2 کیلوگرم و میانگین سنی 1-7 روز در یک طرح کاملا تصادفی با 3 تیمار و 10 تکرار انتخاب شدند.
تیمارهای آزمایشی شامل: (1 جیره استارتر + شیر کامل از تولد تا 45 روزگی )،
(2 جیره استارتر + شیر کامل از تولد تا 65 روزگی )
( 3 جیره استارتر + شیر کامل از تولد تا 90 روزگی بودند.
نتایج مربوط به زمان های مختلف قطع شیر بر میانگین مصرف خوراک نشان داد  گوساله های که در 45 روزگی قطع شیر شدند متوسط افزایش وزن روزانه بیشتری نسبت به گروههای آزمایشی دیگر داشتند .
آنالیز آماری داده های مربوط به ضریب تبدیل غذایی نشان داد گروهی که در 45 روز قطع شیر شده بودند ضریب تبدیل غذایی بهتری نسبت به گروههای دیگر داشتند
آنچه از این پژوهش میتوان دریافت آن است که با کاهش سن از شیرگیری، گوساله ها عملکرد رشد بهتری خواهند داشت  بطوریکه گوساله های 45 روز قطع شیر شده، عملکرد رشد بهتری نسبت به گروههای قطع شیر 65 و 90 روز دارند.
سن از شیرگیری گوساله ها

شرایط مناسب وزن گیری در گوساله

 1. در توضیح شرایط مناسب جهت وزن گیری گوساله های شیری میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
 2. استرس یا بیماری کم و یا عدم آن ها
 3. فشارهای عفونی و آلودگی های اندک
 4. شرایط دمایی مطلوب جایگاه (نه خیلی سرد و نه خیلی گرم)

چنانچه بتوان شرایط مذکور را فراهم آورد میتوان امیدوار بود که یک گوساله 40 کیلوگرمی  در حدود 200 گرم در هر روز افزایش وزن با مصرف این حجم شیر (4لیتر در روز) داشته باشد.

گوساله های که زودتر از شیر گرفته می شوند تبدیل به تلیسه هایی می شوند که رشد سریع تری داشته و پتانسیل تولید شیر نیز در آن ها بالاتر می باشد.

گوساله های تازه متولد شده کاملاً وابسته به تغذیه با شیر می باشند.

شیردان (معده چهارم) تنها بخش فعال در این مرحله می باشد. برای ورود شیر به شیردان، شیار مری بوسیله رفلکسی ایجاد شده و بنابراین شیر وارد شکمبه نمی شود. عملکرد شیار مری در زمانی که گوساله از نوک پستان و یا نیپل ها تغذیه می شوند بهتر بوده و در شرایط تغذیه شیر از داخل سطح عملکرد آن کاهش می یابد. اگر این رفلکس به درستی انجام نشود، گوساله بیمار خواهد شد و رشد نخواهد کرد.

سن از شیرگیری گوساله ها

آیا تغذیه گوساله با 2 لیتر شیر برای دو بار در روز کافی است؟

خیر. از آنجایی که تمامی گوساله ها وزن کشی نمی شوند، اگر تمام گوساله ها با مقدار مشابهی از شیر تغذیه شوند، گوساله هایی که وزن بالاتری دارند، انرژی کافی را برای نگهداری خود دریافت نمی کنند.

آنچه مهم است دانستن این موضوع است که  تحت شرایط مختلفی گوساله ها نیاز به میزان انرژی بالاتری دارند که از آن جمله می توان به درجه حرارت های پایین 15 درجه سانتیگراد، استرس های حرارتی، بیماری و یا پس از واکسیناسیون اشاره نمود. تحت این شرایط ممکن است گوساله ها تحت شرایط سوء تغذیه قرار گیرند.

بنابراین اینطور میتوان نتیجه گیری کرد که گوساله های تغذیه شده با بیش از 4 لیتر در روز سرعت رشد سریع تر و وضعیت سلامت بهتری دارا می باشند.

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره ممتازگاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استارتر گوساله،کنسانتره گاو خشک وتلیسه، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره تازه زا، کنسانتره پرشیر،کنسانتره سوپرشیر

برای کسب نتیجه مطلوب در گاوداری استفاده از محصولات زیر توصیه می شود

 

_

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز