سیدرگذاری گاو بارور سازی گاو

سیدرگذاری گاو بارور سازی گاو

سیدرگذاری گاو ، نکات مهم و کاربردی آن در بارور سازی گاو

CIDRs (Controlled Internal Drug Release)

سیدر گذاری در حقیقت یک آزادکننده پروژسترون داخل واژینال است که در صنایع دامپروری گاو شیری، پرواری ، بز و گوسفند استفاده می شود.

پروژسترون CIDR  ، پس از تزریق با سرعت کنترل شده در جریان خون آزاد می شود. در همه گونه ها، CIDRs برای هماهنگ سازی فحلی استفاده می شود. این می تواند در گله های بزرگ بسیار مفید باشد زیرا با همگام سازی فحلی، گروه هایی از گاوها و تلیسه ها را می توان همزمان در یک پنجره باریک پرورش داد. به طور خاص در گاوهای گوشتی، CIDRها اولین فحلی را در گاوهای گوشتی پس از زایمان و در تلیسه های گوشتی پیش از بلوغ پیش می برند .

تصاویر سیدر گذاری

_
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو

مزایای سیدر گذاری گاو :

 1. میزان بارداری بالاتر
 2. همگام سازی فحلی
 3. بهبود ارزش منی، به دلیل موفقیت بیشتر در لقاح مصنوعی
 4. بارور کردن تلیسه ها در سنین پایین
 5. تاریخ دقیق تکثیر و زایش گاو و تلیسه
 6. گله سودآورتر سیدرگذاری گاو  سیدرگذاری گاو  سیدرگذاری گاو  سیدرگذاری گاو 

سیدر چگونه کار می کند؟

CIDR ها با پروژسترون پوشیده شده اند. پروژسترون یک هورمون استروئیدی طبیعی است که توسط جسم زرد تخمدان های پستانداران تولید می شود.

در داخل بدن، پروژسترون برای حفظ بارداری عمل می کند. پروژسترون یک سرکوب قوی فحلی را فراهم می کند و آن را برای هماهنگ سازی فحلی در گله های حیوانات مهم می کند.

هنگامی که CIDR در پایان دوره درمان برداشته می شود، کاهش سریع غلظت پروژسترون سیستمیک در هر حیوان رخ می دهد. بنابراین یک اثر فحلی هماهنگ در گله ایجاد می شود و اجازه می دهد تا لقاح مصنوعی گله انجام شود .

سیدرگذاری گاو بارور سازی گاو

.پروتکل های پرورش

گاوهای شیرده

برنامه پرورش “بازگشت سریع” با استفاده از درج CIDR (5). این پروتکل اصلاح نژادی برای حیوانات شیردهی است که پس از یک دور لقاح مصنوعی موفق به بارداری نشدند و در ترکیب با پروستاگلاندین ها استفاده نمی شود. پروستاگلاندین ها حاملگی را در صورت وقوع خاتمه می دهند . (این پروتکل به دلیل غیرعملی بودن ذاتی آن به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.)

تلیسه ها

پروتکل اصلاح نژاد تلیسه با استفاده از درج CIDR و پروستاگلاندین ها (5). پروستاگلاندین ها جسم زرد فعلی را عقب می اندازند (در صورت وجود) تا اطمینان حاصل شود که درج CIDR تنها منبع پروژسترون است، به طوری که با برداشتن این ماده، همه حیوانات بدون توجه به مرحله تخمدان در شروع پروتکل به فحلی باز می گردند..

 1. تحقیقات کنونی نشان داده است که ظهور موج فولیکولی ممکن است به دنبال درمان با استرادیول در ترکیب با پروژسترون همزمان تر باشد، به جای اینکه صرفاً به پروژسترون از درج CIDR برای القای رگرسیون فولیکول غالب در گاو متکی باشد .
 2. مطالعات اخیر همچنین استفاده از GnRH با پروتکل CIDR را مورد بررسی قرار داده است، با این حال، مشخص شد که این طرح آزمایشی منجر به نرخ بارداری بالاتر پس از لقاح مصنوعی نمی شود .
 3. مطالعه ای که در آرژانتین انجام شد، به بررسی اثربخشی استفاده از CIDR ها علاوه بر پروتکل ovsync پرداخت. محققان دریافتند که درج CIDR نرخ بارداری را افزایش نمی دهد، اما دریافتند که میزان از دست دادن بارداری را کاهش می دهد .

تحقیقات دیگر به دنبال گسترش استفاده از CIDRs به گونه‌های غیر اهلی، مانند گوزن قهوه‌ای و غزال موهور است .

سیدرگذاری گاو بارور سازی گاوسیدر از چه چیزی ساخته شده است؟

CIDR به عنوان یک ستون نایلونی T شکل طراحی شده است که با پوسته لاستیک سیلیکونی که حاوی پروژسترون است، ساخته شده است. بال های درج CIDR قابلیت تا شدن به هم را دارند تا به صورت داخل واژینال وارد شوند. پس از وارد شدن، بال ها به حالت T شکل اولیه خود باز می گردند و به دیواره های واژن فشار وارد می کنند تا درج را در جای خود نگه دارند. درج CIDR به دنبال دوره درمان با کشیدن دم پلاستیکی بیرون زده از فرج برداشته می شود .

تحقیقات کنونی به دنبال اصلاح یک CIDR برای کاهش بار اولیه و باقیمانده پروژسترون، در عین حال حفظ عملکرد مورد نظر است.

 

کنش مولکولی سیدر

 1. پروژسترون از پوست این درج آزاد می شود و باعث می شود غلظت پروژسترون خون حیوان به سرعت افزایش یابد.
 2. حداکثر غلظت ظرف یک ساعت پس از قرار دادن به دست می آید .
 3. پروژسترون بر اساس مکانیسمی مشابه یک هورمون استروئیدی معمولی عمل می کند.
 4. پروژسترون از طریق غشای سلولی و غشای هسته منتشر می شود
 5. و به گیرنده پروژسترون در هسته متصل می شود
 6. و در نتیجه باعث تغییر در فیزیولوژی سلولی می شود .

طریقه استفاده سیدر

تجویز CIDR داخل واژینال است. برای بهترین نتیجه، اپلیکاتور را با مواد ضدعفونی کننده در بین استفاده بشویید و ناحیه فرج را کاملا تمیز کنید. بدنه درج را داخل اپلیکاتور قرار دهید و دم آن را در شکاف قرار دهید. روان کننده را به نوک آن بمالید و درج را با دم در قسمت زیرین اپلیکاتور قرار دهید و به سمت پایین خم کنید. لابیا را باز کنید و اپلیکاتور را با زاویه کمی رو به بالا به داخل بلغزانید، سپس پیستون را فشار دهید و اپلیکاتور را به آرامی بیرون بیاورید.

(می توان دم اضافی را قطع کرد تا گاوهای دیگر کمتر آن را بیرون بیاورند.) برای برداشتن، به آرامی دم را بکشید و به درستی دور بیندازید.

دوز مصرفی در گونه های متفاوت

 1. گوسفند: 0.3 گرم پروژسترون
 2. بز: 0.3 گرم پروژسترون
 3. گاو شیری: 1.38 گرم پروژسترون
 4. گاوگوشتی (پرواری) : 1.38 گرم پروژسترون

 

اطلاعات محصول

سازنده: Eazi-breed و CIDR علائم تجاری ثبت شده InterAg، Hamilition، نیوزلند هستند و توسط Pfizer توزیع می شوند. (از www.CIDR.com)

بسته بندی: CIDR ها در یک کیسه پلاستیکی عرضه می شوند. در هر کیسه 10 درج وجود دارد. اپلیکاتور پلاستیکی به صورت جداگانه بسته بندی می شود .

قیمت گذاری

گاو:

بسته 10 عددی CIDR گاو: 133.25 دلار آمریکا
اپلیکاتور بلند برای درج گاو CIDR نژاد Eazi: 15.75 دلار آمریکا

گوسفند:
بسته 100 عددی گوسفند CIDR: 404.76 دلار آمریکا
اپلیکاتور بلند برای درج های گوسفند نژاد Eazi CIDR: 25.49 دلار آمریکا

هشدار سیدرگذاری گاو

برگرفته از درج محصول:

اخطار انسانی: از تماس با پوست با پوشیدن دستکش لاتکس هنگام دست زدن به این مواد خودداری کنید. این و همه داروها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

اخطار زیست محیطی: درج های گاو EAZI-BREED CIDR حذف شده را در یک کیسه پلاستیکی یا ظروف قابل مهر و موم دیگر نگهداری کنید تا زمانی که مطابق با مقررات محلی، ایالتی و فدرال به درستی دفع شوند.

اخطار باقیمانده: هنگامی که این محصول طبق دستورالعمل برچسب استفاده می شود، نه فاصله زمانی قطع قبل از کشتار و نه زمان دور ریختن شیر لازم نیست. سیدرگذاری گاو 

سیدرگذاری گاو سیدرگذاری گاو سیدرگذاری گاو  سیدرگذاری گاو 

منع مصرف سیدرگذاری گاو

 1. در تلیسه های گاو یا شیری با اندازه یا سن ناکافی برای تولید مثل یا در گاوهایی با دستگاه تناسلی غیر طبیعی، نابالغ یا عفونی.
 2. در گاوهای گوشتی که کمتر از 20 روز پس از زایمان هستند یا در گاوهای شیرده کمتر از 40 روز پس از زایمان. اسپانسر اطلاعات اثربخشی و ایمنی حیوانات را برای استفاده از این محصول در گاوهای گوشتی که کمتر از 20 روز پس از زایمان هستند یا در گاوهای شیردهی که کمتر از 40 روز پس از زایمان هستند ارائه نکرده است.
 3. EAZI-BREED CIDR Cattle Insert در گاوهای شیرده همزمان با محلول استریل LUTALYSE® یا سایر محصولات پروستاگلاندین برای همگام سازی بازگشت به فحلی. استفاده همزمان با محصولات پروستاگلاندین در گاوهای شیرده تایید نشده است.
 4. یک درج بیش از یک بار. برای جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری های مقاربتی و خونی، EAZI-BREED CIDR Cattle Insert باید پس از یک بار مصرف دور انداخته شود.

منبع:  www.generalvet.com.au

تصاویر 

_
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو
سیدرگذاری گاو باروری سازی گاو

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز