واحد رسانه اینترنتی آموزش در راستای رهنمودهای مدیریت عامل شرکت، قصد دارد طی مجموعه مقالات علمی به معرفی این تکنولوژی بپردازد.

سیستم ایروپونیک (قسمت2)

سیستم ایروپونیک با مه ساز التراسونیک

آقای مهندس علی مختاریان ،مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان با اشاره  به شرایط کم آبی بوجود آمده در استان اصفهان ، فرمودند : استفاده از تکنولوژی آیروپونیک می‌تواند نقش مهمی در تغییر الگوی کشت در استان و در نهایت بهره وری بیشتر از منابع آبی باشد.

واحد رسانه اینترنتی آموزش در راستای رهنمودهای مدیریت عامل شرکت، قصد دارد طی مجموعه مقالات علمی به معرفی این تکنولوژی بپردازد.

یکی از انواع کشت ایروپونیک ، استفاده از مه ساز التراسونیک می باشد. این نوع سیستم ها برای استفاده در تولید های تجاری بهینه شده اند. این سیستم ها شامل سیستم های گرمایش هوای تحت فشار و دارای امکاناتی برای افزایش طول عمر گیاه تا رسیدن محصول هستند. برخی از مزایای استفاده از این نوع کشت ایروپونیک عبارتند از:

 • آشکار ساز های خنکی، مدیریت دمای محلول های غذایی.
 • زمان بندی دقیق به همراه محلول های غذایی تحت فشار.
 • نیروی کارگری پایین.
 • ارگونومیک و ویژگی هایی برای دوام و عمر بالای سیستم.

معایب سیستم ایروپونیک:

سیستم ایروپونیک با مه ساز التراسونیک

معایب سیستم ایروپونیک:

دربحث مزایا و معایب کشت ایروپونیک ، تا حد امکان مزایای این نوع روش کشت را یادآور شدیم. امّا در کنار وجود این مزایا برای این نوع روش کشت، شاهد معایبی هم می باشیم که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

وابستگی به انرژی در سیستم ایروپونیک:

گرم کننده های آب، تایمر ، مه پاش ها نقش مهمی در حیات گیاهان در کشت ایروپونیک ایفا می کنند چرا که تغذیه گیاهان بر عهده این سیستم ها است .دراثر قطع برق ممکن است مرگ گیاهان و کاهش در تولید اتفاق افتد.

نگهداری سیستم ها و تجهیزات در کشت ایروپونیک:

گند زدایی استاندارد محفظه رشد می بایست صورت گیرد چرا که ممکن است آلوده باشد و سبب انتشار بیماری در منطقه اصلی سیستم گردد.

هزینه راه اندازی سیستم های ایروپونیک:

هزینه ایجادی یک سیستم ایروپونیک بالا است، با این وجود فقط با یک نوبت سرمایه گذاری می توان برای مدتی طولانی و پیوسته به تولید میوه وسبزیجات با کیفیت پرداخت.

دانش فنی:

برای اداره یک سیستم ایروپونیک به دانش فنی نیاز داریم . مواردی از جمله میزان و درصد مواد غذایی محلول، هرس کردن محصول و نگهداری تجهیزات فنی از جمله مواردی هستند که باید در رابطه با آنها دانش کافی را کسب نمود.

نتیجه گیری:

حال که با انواع کشت ایروپونیک آشنا شدیم و به مزایا و معایب کشت ایروپونیک پرداختیم می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که کشاورزی و تولید محصولات در گلخانه مبتنی بر سیستم ایروپونیک برای مصرف بهینه آب و نیروی کارگری طراحی شده است.

براساس مشاهدات می توان گفت، کشت ایروپونیک می تواند تا ۹۸ درصد در مصرف آب و تا ۶۰ درصد در مصرف مواد غذایی صرفه جویی نماید،

در حالی که هیچ گونه حشره کش و علف کشی در این سیستم ها استفاده نمی شود. براساس این آمار ها با حرکت به سمت این روش نوین کشاورزی می تواند پاسخگوی نیاز فزاینده غذا در کنار کاهش منابع و دارایی ها و حاصلخیزی خاک ها باشد. شبیه سازی ها می توانند کارایی ظرفیت های این سیستم را تایید کنند.

همچنین فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل برای رشد و تکثیر گیاهان مختلف تا به امروز کشف نشده است. تحقیقات بیشتری در سراسر دنیا مورد نیاز است تا بتوانیم شرایط ایده آل را برای دیگر محصولات درکشت ایروپونیک گلخانه ای، فراهم کنیم.

کشت بدون خاک کمک می کند تا بتوانیم کیفیت محصولات را در شرایط محیطی مختلف با انجام آزمایشات امکان سنجی ارزیابی کنیم. این سیستم به خوبی برای تولید کنندگان خانگی که در آپارتمان ها زندگی می کنند موثر و کارآمد است

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز