شاخصهای مهم سالن شیردوشی

سالن شیردوشی

شاخصه های مهم سالن شیردوشی

جهت برخورداری از حداكثر توان توليدي دام در هر دامداري بايد عمل شيردوشي را از هر كاري مهمتر دانست ، زيرا ماحصل فعاليت و زحمات شبانه روزي هر واحد گاوداري ، شير توليدي به دست آمده مي باشد.. تحقیقات نشان میدهد هر راس گاو با تولید متوسط ،  45  کیلو شیر در روز ، حدود 1500 وات حرارت تولید می کند.

نکته کلیدی:

هر چه دمای بدن گاو در زمان انتظار دوشش و نیز خروج از سالن شیردوش  بالاتر باشد، گاو کمتر دراز کشیده و کمتر استراحت می کند و هر چه کمتر استراحت کند کمتر خوراک می خورد و در نهایت کمتر شیر می دهد. از طرف دیگر استراحت کمتر نرخ لنگش را افزایش می دهد.

1

سالن شيردوشي همواره بايد تميز بوده و حد امكان از ورود مگس و ساير حشرات به آنها جلوگيري شود همچنین ظاهري مطلوب و  نور كافي داشته باشد . همانطور که میدانید قلب دامداری، سالن شیردوشی است و سالن انتظار دوشش، پرتجمع ترین و یکی از پر استرس ترین نقاط دامداری است . لازم است سطح دروني ديوارها و سقف سالن شیر دوش رنگ روشن داشته، قابل شستشو بوده و نسبت به ايجاد لكه مقاوم باشد.

2

در سالن شيردوشي لازم است  هوای تازه بیش از نیاز دام ها در سالن های نگهداری تامین شود. می بایست تجهيزات لازم براي تهويه مناسب ، گرمايش و يا سرمايش و همچنین آب گرم كافي براي شستن گاوها و سالنها را داشته باشد. شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ، استفاده از تونل های هوا را پیشنهاد میکند . این تونلها قادرند باد را به داخل سالن انتظار بدمند و منجر به افزایش جریان هوا و افزایش آسایش دام ها شوند.

نصب مه پاش در کنار سیستم تهویه می تواند شرایط را برای گاوها در سالن انتظار دوشش دلپذیرتر و مطبوع تر نماید.

3

پیشنهاد این شرکت در خصوص فضای لازم برای هر راس گاو ، به صورت میانگین 1.5 متر مربع می باشد.

ابعاد سالن انتظار دوشش می بایست برابر و یا بزرگتر از بیشترین گروه گاوهای موجود در یک بهاربند باشد، شایسته است آینده و رشد گله نیز در نظر گرفته شود. فضای بزرگتر به دام هایی که علاقه به سرگروهی سایر دام ها برای هدایت به چال شیردوشی دارند این امکان را می دهد که نقش خود را ایفا کنند. همانطور که میدانید گاوهای سر گروه که دام ها را به سمت سالن انتظار هدایت می کنند الزاما همان هایی نیستند که دیگران را به سمت چال شیردوش راهنمایی می کنند. ضمنا فضای بزرگتر منجر به تهویه بهتر و کاهش استرس دمایی می شود.

4

طراحی سالن انتظار دوشش می بایست به گونه ای باشد که گاوها بیشتر از 60 دقیقه در هر وعده دوشش و 2.8 ساعت در روز را به دور از محل استراحت خود نگذرانند. متاسفانه تحقیقات اخیر شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان  نشان می دهد که این مقدار در بیشتر گله ها حدود 90 دقیقه در هر وعده می باشد و اهمیت این موضوع معمولا در نظر گرفته نمی شود  !!!!

پیشتر از این در مقاله ایی به اهمیت و تاثیر بودجه زمانی بر کارایی و بهره وری گاو شیری اشاره کرده بودیم.(لطفا کلیک فرمایید)

5

در طراحی سالن انتظار دوشش می بایست به استحكام  درهاي ورود و خروج توجه شده و همچنین پهناي آنها متناسب با گاوهايي باشد كه از آن عبور مي كنند در نظر گرفته شود. علاوه بر آن ، كف محوطه نیز نبايد لغزنده باشد

پیشنهاد این شرکت جهت کف سالن اینست که دارای ( شیب 2 درصد )به سمت سالن شیردوشی باشد تا دام ها تشویق شوند به سمت سالن شیردوشی بایستند.  شیب بیشتر از 2 درصد  باعث وارد آمدن فشار به پاهای گاو خواهد شد. شیب در مسیر برگشت نیز می بایست به اندازه ای باشد که منجر به لیز خوردن دام ها و آسیب های سم نشود.

جهت جلوگیری از لیز خوردن گاو پیشنهاد میشود بتون کف، در راهروها و در سالن انتظار دوشش  به صورت طول شیار دار باشد. شیارها در بهترین حالت بایستی 1 سانتی متر عمق ،  2 سانتی متر پهنا، و از یکدیگر 8 سانتی متر فاصله داشته باشند

انتخاب سالن شیردوشی مرتبط با اندازه گله، برنامه ازدیاد گله، شرایط اقتصادی و توانایی تعلیم نیروی کار است. همانطور که میدانید 3 نوع سالن شیردوش با ظرفیت های مختلف دوشش وجود دارد که در تصویر نشان داده شده است:

1-پارالل (50 گاو در ساعت )

2- روتاری(250 گاو در ساعت)

3-هرینگبون(75 گاو در ساعت)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان






  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز