شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی

شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی

شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی چیست؟ دکتر فابین براکتر Fabian Brockotter از دانشگاه علوم دامی آیوا امریکا در این خصوص تحقیقات زیادی انجام داده است. در این مقاله میخواهیم به توضیح دستاوردهای مهم آن بپردازیم.

شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی

دامداری فشرده از گاوهای شیری امروزی نیازهای زیادی دارد. بهبود ژنتیکی منجر به ظرفیت تولید بالاتر و به طور متوسط ​​گاوهای بزرگتر شد. برای اهداف کارآمدی آنها در تمام طول سال در داخل خانه نگهداری می شوند. کمک به گاوهای شیری امروزی برای بیان پتانسیل ژنتیکی خود  و ایجاد شرایط بهینه متناسب با رفتار طبیعی گاوها چالشی است.

یک گله گاوهای شیری با اندازه متوسط ​​را در حال چرا در یک مرتع خوش طعم در یک روز آفتابی با درختی کهنسال اینجا و آنجا تصور کنید. برای اهداف بازاریابی، نمی‌توان صحنه بهتری برای فروش بیشتر شیر طبیعی و سالم یا محصولات لبنی پیدا کرد. گفته می شود، برای گاوها و کشاورزان، این بهترین شیوه مدیریت در اکثر روزهای سال نیست.

در روزهای بارانی یا سرد و بادی گله به جای چرا به دنبال سرپناهی است، در روزهای گرم تابستان سعی می کنند تا حد امکان در سایه بمانند و برای مقابله با گرما انرژی بسوزانند. چپ یا راست، تولید از حد مطلوب فاصله دارد. جای تعجب نیست که کشاورزان بیشتری انتخاب می کنند که گله خود را در داخل خانه نگه دارند، به این ترتیب آنها کنترل محیط را در دست دارند و امکان مدیریت بهینه برای اطمینان از مصرف خوراک و تولید شیر را دارند.

اشکالات خاص

نگهداری گاوها در داخل خانه و حفظ تولید آسان تر از انجام آن است. انبارهای زمستانی به سبک قدیمی اکثر اوقات مناسب نیستند. طرح های جدیدتر انبار نیاز به هوای تمیز، نور و فضا را برای حرکت در اطراف در خود گنجانده است.

دایری گلوبال از تام شولتنز «سره انبار» در دانمارک با فضای کافی برای 300 گاو که در آن نگهداری می شود بازدید کرد. شولتنز با افتخار می گوید: «این تنها انباری از این نوع در دانمارک است. به غیر از هزینه ساخت و ساز مقرون به صرفه، کشاورز Scholtens به ویژه آب و هوای کوچک داخلی را دوست دارد: “مثل بودن در هوای آزاد است، بدون آسیب های آفتاب سوختگی، باران و باد.”

طرح های جدید انبارها اثرات غیرقابل پیش بینی و گاه منفی چرا را رد می کند و اثرات منفی مسکن در تمام سال را نیز محدود می کند. با این حال، ترکیب تشدید تولید و گله های نگهداری کامل دارای اشکالاتی است.

دکترشولتنز می‌افزاید: «همه ما می‌دانیم که میانگین سنی گاوها می‌تواند بیشتر باشد، مشکلات پاها می‌تواند کمتر و گاوها شادتر باشند و حتی شیر بیشتری تولید کنند.» به گفته کشاورز، معنای زندگی هر همکار باید این باشد که به دنبال هر امکانی باشد تا برای رفاه گاوها و در نتیجه سودآوری کار کند.

شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی

شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی

رفاه گاو

جستجوی شولتنز برای بهبود زندگی گاوهایش، او را نزد تامی وولسن از شرکت رفاه گاو آورد. نظریه وولسن کوتاه و ساده است: «علاوه بر راه رفتن به شیردوشی، گاو باید غذا بخورد یا استراحت کند. یک گاو آرام سالم‌تر خواهد بود، بیشتر تولید می‌کند، عمر طولانی‌تری دارد و همچنین باعث آرامش کشاورزان می‌شود.» او Scholtens را با اصطلاح «غرفه‌های سبز» آشنا کرد، یک سیستم کابین پلاستیکی انعطاف‌پذیر که کاستی‌های اطاقک‌های فولادی سنتی را از بین می‌برد.

وولسن تلاش خود را که منجر به پیشرفت‌ها شد، شرح می‌دهد: «با مشاهده شروع شد. دیدن تا 40 درصد از گاوها ایستاده، معطل ماندن با پاهای جلویی خود در جعبه ها، کندن شن و پایین نیامدن. حتی زمانی که حیوانات در اتاقک سنتی استراحت کردند، همه چیز خوب نبود.

بسیاری از گاوها، به خصوص گاوهای مسن تر با قامت بزرگ، برای من راحت به نظر نمی رسیدند. در بیش از یک بار آنها در مقابل فولاد دراز کشیده بودند و پس از مدت نسبتاً کوتاهی مستعد ایستادن دوباره بودند.

به گفته طراح اطاقک های پلاستیکی، این باعث کوتاه شدن زمان استراحت گاوها می شود: «به طور ایده آل یک گاو باید تا حد امکان دراز بکشد، زیرا جریان خون در پستان را بهبود می بخشد.»

 

با نگاهی به حرکت طبیعی و الزامات گاو Wollesen ایده ای برای غرفه های سبز پیدا کرد. این سیستم سنت شکنی می کند، بدون اینکه فضای جعبه گرانبهایی را در انبار اشغال کند.

فارمر شولتنز: «ابعاد جعبه‌ها همان است که من قبلاً به آن عادت داشتم، اما با این مزیت که میله‌های بین جعبه‌های جداگانه انعطاف‌پذیر هستند. غیرممکن است که گاوها گیر کنند یا صدمه ببینند. گاوهای بزرگتر به سادگی با کنار زدن میله، چند سانتی متر بیشتر می گیرند.»

رفتار استراحت

در مزرعه Scholtens مانند سایر مزارع دانمارکی با غرفه های سبز، حیوانات بدون استرس به نظر می رسند. هرجا آدم می رود، جعبه ها پر از گاوهای در حال استراحت است.

وولسن: «علاوه بر میله‌های جداکننده انعطاف‌پذیر، ریل گردن را در مقایسه با اتاقک‌های سنتی، پنج سانتی‌متر پایین‌تر و 10 سانتی‌متر بیشتر به عقب بردیم. ترکیبی از مسائل تضمین می کند که گاوها تا حد امکان استراحت کنند.

نتایج پایش نشان داد که از اولین سم در جعبه فقط بین 29 تا 34 ثانیه طول می کشد تا یک گاو به درستی دراز بکشد. ردیف به ردیف گاوها همه با پشت سر خود به خوبی در لبه جعبه استراحت می کنند و تا حد امکان کود و ادرار را از جعبه شنی خارج می کنند.

کشاورزان واقعاً به اتاقک ها علاقه دارند. «گاوها بی لک و آرام هستند. از آنجایی که آنها برای مدت طولانی، 10 تا 12 ساعت در روز، از پای خود خارج می شوند، کیفیت سم و ساق پا بهتر از چیزی است که قبلا دیده ام. این واقعیت که گله بسیار آرام است، تشخیص گاوها را در گرما بسیار آسان می کند.

اگر گله خود را در انباری مانند این تجربه کرده اید، می دانید که این طوری است که قرار است باشد.

نتایج تفاوت را ایجاد می کند

جدای از منظره زیبای گاوهای آرام، نتایج آن تفاوت را ایجاد می کند. غرفه سبز حدود 10 درصد بیشتر از فولادهای سنتی (بسته به قیمت فولاد محلی) هزینه دارد، اما بازگشت سرمایه اضافی در عرض سه ماه امکان پذیر است.

شولتنز شاهد افزایش پنج لیتری شیر به ازای هر گاو در روز بود و به مجموع 12000 لیتر در هر گاو در سال رسید و تعداد سلول ها هرگز از 100000 بیشتر نمی شد، اما این شامل انتقال از انبار قدیمی به انبار جدید Serre نیز می شود.

به طور متوسط ​​تامین کننده Wollesen با تحویل 150000 مکعب افزایش 2.2 لیتری در هر گاو در روز را مشاهده می کند. “اما موارد بیشتری وجود دارد. به طور متوسط ​​حیوانات در سیستم ما 8 درصد بیشتر عمر می کنند.

به ازای هر 100 حیوان، هشت سال تولید شیر اضافی و هشت گوساله اضافی متولد شده است. سود واقعی اینجاست.

شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی شرایط بهینه برای گاوهای شیری امروزی

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز