شستشوی مدفوع گاو شیری

شستشوی مدفوع گاو شیری ابزاری ساده اما ارزشمند در شناسایی هدر رفت سرمایه!!!

_

چنانچه تاکنون هزینه زیادی صرف خوراک در گله خود کرده اید و غلیرغم آن بازده چشمگیری بدست نیاورده اید پیشنهاد میکنیم از تکنیک شستشو و ارزیابی مدفوع گاو شیری استفاده کنید.

در این کنیک پس از شستشوی مدفوع در الک با بررسی توزیع اندازه ذرات مدفوع در الک‌‌ها میتوان به  کیفیت هضم بخش فیبری خوراک پی برد .

هر چه این ذرات فیبـری با اندازه ریزتری دفع شود، نشان دهنده عملکـرد بهتر شکمبه‌ و میکروب‌های آن است

پنهان بودن ظرفیت هضم

آیا میدانید  ظرفیت هضم آیتمی پنهان است که بدون شستشوی مدفوع قابل ارزیابی نمیباشد؟

استفاده از برخی افزودنی ها از جمله مخمر اتولیز شده ، این ظرفیت را آزاد کرده و امکان استفاده از آن در تولید شیر را برای دام فراهم کرد.

نکته مهم آن است که مسئله پنهان بودن ظرفیت هضم خوراک در دام‌های تازه‌زا فراتر از تولید شیر است.

گاو تازه‌زا توان مصرف خوراک کافی و ظرفیت هضـم مطلوب خوراک را ندارد و به ناچـار برای جبران کمبـود انرژی، بایستی بیش از سایر گروه‌ها از ذخایر بدنی خود استفاده کند و این امر به از دست دادن نمره بدنی بیشتر و مشکلات باروری ختم خواهد شد.

بر اساس بررسی اوبا و آلن (۱۹۹۹) هر یک درصد افزایـش هضم NDF علوفـه‌ای معادل ۰/۲۳۰ کیلوگرم شیر است. از این رو، در یک گله ۳۰۰۰ راسی این حجم از افزایش هضم فیبر اثر معنی‌داری در بهبود IOFC گله خواهد داشت

آیا تاکنون اتلاف خوراک از طریق مدفوع را به صورت ریالی محاسبه کرده اید؟

اتلاف اقلام خوراک به ويژه پنبه دانه و غلات نیز از جمله مواردی است که شستشوی مدفوع شدت آن را به خوبی نمایان خواهد کرد. آنچه در شکل ذیل نشان داده شده است حجم دفع تخم پنبه قبل و بعد از مصرف مخمر اتولیز شده است و می‌توان به صورت سرانگشتی بر اساس مفروضات زیر محاسبه کرد که در پیش از شروع مصرف افزودنی های مهم نظیر مخمرها چقدر پنبه دانه از طریق مدفوع هدر رفته است:

 • قیمت هر کیلوگرم پنبه دانه: ۱۲۰،۰۰۰ ریال
 • تعداد پنبه دانه در هر گرم: ۱۳ عدد
 • دفع مدفوع روزانه هر گاو: ۵۰ کیلوگرم

همانطور که در تصویر مشاهده مینمایید میزان دفع تخم پنبه در زمانهای مختلف با مصرف مخمر اتولیز شده، تا ۸۰ درصد کاهش خواهد داشت.

هضم ضعیف غلات در شکمبه و روده می‌تواند اثرات معنی‌داری بر قابلیت دسترسی انرژی خوراک در گاوهای شیری داشته باشد و مشاهده آن در مدفوع نیز به وضوح نشان از هدر رفت سرمایه است. اما علاوه بر زیان مستقیم ناشی از دفع غلات و کاهش تولید شیر، عبور غلات از شکمبه و تخمیر آن در انتهای دستگاه گوارش خود می‌تواند چالشی عظیم‌تر باشد.

 

نمونه ایی از تخمین سرچشمه ضررهای اقتصادی پنهان ناشی از نا آگاهی از ظرفیت پنهان هضم نهاده ها در گاو شیری

بطور مثال نهاده تخم پنبه

دفع تخم پنبه هر گاو

(گرم در روز)

دفع تخم پنبه گله

(کیلوگرم در روز)

دفع تخم پنبه گله

( ریال  در روز)

دفع تخم پنبه گله

( ریال  در ماه)

128 384 46.080.000 1.382.400.000

ایران یکی از کشورهای پیشرو در پرورش صنعتی گاو شیری است، به طوری که از نظر علمی و تکنیکی، الگویی بسیار نزدیک از صنعت پرورش گاو شیری ایالات متحده را در ذهن ایجاد می‌کند. اما، متاسفانه طی سال‌های اخیر با چالش‌هایی جدی روبرو شده است که بخش عمده آن مربوط به دشواری‌های تامین نهاده‌ها بوده است.

اگر چه این صنعت به سبب بهره‌مندی از حضور کارشناسانی خبره همواره راه خود را از میان موانع باز کرده، اما این چالش‌ها به طور ناخودآگاه مسیر را به سمت مدیریت کوتاه مدت و روزانه سوق داده و تمرکز بر چالش‌های نه چندان آشکار را دشوار کرده است.

چالش‌هایی که تاکنون آن‌ها را به صورت ریالی محاسبه نکرده‌ایم، اما سرچشمه ضررهای اقتصادی پنهان عظیمی در این صنعت هستند. هضم ضعیف که نتیجه آن اتلاف خوراک و کاهش راندمان تولید است، هزینه‌‌ هنگفتی که دام بایستی در قبال مواجهه با عوامل التهاب‌زا از انرژی در دسترس خود بپردازد.

هزینه‌های پنهان عدم جلوگیری و یا تشخیص دیر هنگام مشکلات متابولیکی، همگی نمونه‌هایی از این ضررهای پنهان است.

بررسی دفع موکوس در مدفوع

آیا میدانید با بررسی دفع موکوس در مدفوع میتوان به وجود اسیدوز انتهای دستگاه گوارش در گاو شیری پی ببرید؟

آیا با صدمات ناشی از اسیدوز انتهای دستگاه گوارش که نشانه آن دفع موکوس در مدفوع است،آشنا هستید ؟

 1. ایجاد التهاب در لوله گوارش
 2. ایجاد راه عبور برای نفوذ عوامل بیماری‌زا مانند سموم قارچی، اندوتوکسین‌ها و پاتوژن‌ها
 3.   ایجاد التهاب در کل بدن دام
 4. درگیری بیهوده سیستم ایمنی
 5. انحراف بخش عظیمی از انرژی را به جای تولید و باروری به سمت مقابله با این چالش‌ها
 6. در نهایت موجب  کاهش عمر اقتصادی دام می‌شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز