شناسایی و درمان تب شیر گاو

نکات کلیدی در شناسایی و درمان تب شیر Milk fever یا فلج ناشی از زایمان در گاو شیری

_

بیماریPost Parturition Paralysis ،( فلج پس از زایمان یا تب شیر) نوعی بیماری متابولیکی است که معمولا 48 ساعت بعد از زایش رخ می‌دهد

تب شیرمعمولاً در گاوهای پرتولید اتفاق می‌افتد . البته ممکن است بیماری چند هفته قبل تا چند هفته بعد زایمان نیز وجود داشته باشد.

واژه تب شیر اصطلاح صحیحی نیست زیرا در این بیماری، درجه حرارت بدن طبیعی بوده، و گاهی کمتر از حد طبیعی هم می‌باشد.

این بیماری که قبل از زایمان یا به هنگام زایمان اتفاق می‌افتد، دلیل آن کاهش سریع غلظت کلسیم پلاسما میباشد که برای تشکیل آغوز ، گاو تازه زا دچار از دست رفتن نسبتاً سریع کلسیم پلاسما ی خون می‌شود. برای مثال گاوی که 10 لیتر آغوز تولید می‌کند، در حدود 23 گرم کلسیم را در یک دوشش از دست می‌دهد. این مقدار، 9‌برابر میزانی است که در مخزن پلاسمایی گاو وجود دارد.

کلسیمی که از مخزن پلاسمایی خارج شده است، بایستی با افزایش جذب روده‌ای یا آزادسازی کلسیم استخوانی یا هر دو جایگزین شود.

دوگانگی احتیاجات کلسیمی در گاو خشک و گاو تازه زا به شرح ذیل میباشد:

در طول دوره خشکی، احتیاجات کلسیم گاو حداقل می‌باشد و شامل مصرف کلسیم توسط جنین و کلسیم اندوژنوسی در مدفوع است، که حدود 10‌-‌10 گرم در روز می‌باشد،لذا مکانیسم لازم برای جایگزین کردن کلسیم پلاسما غیرفعال است.

درصورتیکه ، هنگام زایمان، گاو باید بیش از 30 گرم کلسیم را در روز به مخزن کلسیم وارد کند.

در نتیجه بیشتر گاوها متعاقب نیاز ناگهانی به کلسیم در هنگام زایمان، در روز اول بعد از زایمان تا زمانی که روده و استخوان به تقاضای کلسیم مورد نیاز برای شیردهی عادت کند، علایمی از هیپوکلسیمی را نشان می‌دهند.

در بعضی از گاوها، مصرف کلسیم برای شیردهی موجب می‌شود که غلظت خارج سلولی و پلاسمایی کلسیم به حدی کاهش یابد که وظیفه عصبی – عضلانی آن مختل شده و موجب بروز علایم کلینیکی تب شیر شود.

پیشنهاد میشود تا هنگام عادت کردن گاوها به مکانیسم انتقال روده‌ای و استخوانی از کلسیم، از تزریق وریدی کلسیم (8 تا 10 گرم) استفاده شود ، درغیر اینصورت چنانچه درمان صورت نگیرد، حدود 60 تا 70 درصد گاوها می‌میرند.

پیشتر از این در مقاله ایی به معرفی بیماریهای پس از زایش گاو شیری پرداخته ایم. لطفا جهت آشنایی و مطالعه بیشتر بر روی لینک ذیل کلیک فرمایید…
عوامل زمینه ساز برای ابتلا به تب شیر
 • نژادبعضی نژادها مانند نژاد جرسی، سفید و قرمز سوئدی و جزیره کانال مانش به تب شیر حساس‌ترند. نژادهای مستعد بیماری تب شیر نژادهای جرسی و گرنزی حساس‌ترین‌اند بعد آنها هلشتاین و بران سوئیس و کمتر حساس‌ها ایرشایر و شورت هورن و نژادهای بومی
 • سنبا افزایش سن گاو، وقوع تب شیر نیز افزایش می‌یابد. میزان بروز در گاوهای بالای 5 سال (شکم سوم به بعد) افزایش می یابد که علت افزایش تولید است. هر چه تولید بالاتر باشد بیشتر از ظرفیت‌های بدن استفاده کرده و رخداد بیماری بیشتر است.
 • جیرهامروزه مشخص شده است که دست‌کاری و تغییر میزان کلسیم و فسفر جیره بر وقوع تب شیر موثر است.
علائم بیماری تب شیر یا فلج زایمان گاو

عمده‌ترین علائم تب شیر به شرح ذیل میباشد:

 1. کاهش اشتها
 2. کاهش فعالیت دستگاه گوارش
 3. بی‌اعتنایی به محیط
 4. حساسیت بیش از حد
 5. تیرگی و فرورفتگی بیش از حد چشم‌ها
 6. ضعف دست و پا می‌باشد.

با پیشرفت بیماری، گاو قادر به ایستادن نبوده و روی جناغ سینه‌اش دراز می‌کشد، ستون فقرات گاو به شکل S در می‌آید و سرش را روی پهلویش قرار می‌دهد.

7. یکی از علایم دیگر، سردی بیش از حد نوک گوش‌های گاو است که به ویژه برای اشتباه نگرفتن بیماری تب شیر با کتوز می‌تواند مفید باشد.

8. از دیگر علایم آن عدم دفع ادرار و مدفوع است.

لازم به ذکر است که درصورت عدم معالجه درصد بالایی از گاوها تلف می‌شوند. گاوی که از تب شیر رنج می‌برد در حالت گرفتگی عضلانی دراز کشیده، ماهیچه‌هایش تحلیل رفته و موجب ناتوانی او از برخاستن می‌شود و سرانجام رباط‌ها و تاندون‌ها قطع شده و در بعضی موارد شکستگی استخوان گزارش می‌شود که معمولا ناشی از کوشش حیوان برای برخاستن است.

شناسایی و درمان تب شیر گاو

آشنایی با مراحل بروز علایم بالینی تب شیر

_

مرحله اول: دام هنوز حالت ایستاده دارد. علائم افزایش حساسیت و تحریک‌پذیری را نشان می‌دهد. حرکت سر، حرکت گوش و لرزش‌های ریز در نواحی پهلو و کمر ممکن است مشاهده شود. وقتی دام حرکت می‌کند تلوتلو می‌خورد. در حالت ایستاده دام ناآرام است اندام حرکتی را پا به پا می‌کند. نعره زدن، تنفس با دهان باز و بیرون آمدن زبان

مرحله دوم: کاهش کلسیم خون، دام توان ایستادن ندارد ولی در وضعیت جناغی زمین‌گیر می‌شود، افسردگی، بی‌اشتهایی، خشکی پوزه، کاهش درجه حرارت بدن همراه با سردی اندام‌های انتهایی بدن، افزایش تعداد ضربان قلب با کاهش شدت صداهای قلبی، فلجی عضلات صاف منجر به رکود دستگاه گوارش برخی اوقات همراه با نفخ، ناتوانی در دفع و فقدان تونیسته اسفنکتر مقعد، دام نمی‌تواند ادرار کند.

توقف زایمان یا جفت ماندگی به علت سستی رحم است مردمک متسع، در برابر نور دارای بازتاب تاخیری، زمین‌گیر، جناغی با به پهلو قرار دادن سر مشخصه گاوهای مبتلا به کاهش کلسیم خون است در صورتی که سر کشیده شود شکل s در گردن ممکن است جلب توجه نماید.

مرحله سوم: کاهش کلسیم خون تا حد اغماء، هوشیاری خود را از دست می‌دهد چنین دام‌هایی عضلات کاملا شل است و به محرک پاسخ نمی‌دهد و توان نگه داشتن خود را در حالت زمین‌گیری جناغی ندارد و از نفخ شدید رنج می‌برد برون‌ده قلب وخیم‌تر می‌گردد.

نحوه تغییر ضربان قلب پس از بیماری

ضربان ممکن است تا حد غیرقابل لمس پیش رفته و تعداد ضربان به 120‌ضربه در دقیقه برسد و گاوها در این مرحله از بیماری بیش از چند ساعت زنده نمی‌مانند.

شناسایی و درمان تب شیر گاو

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز