شکست در آبستنی پس از تلقیح تا سلامت زایش

شکست در آبستنی پس از تلقیح تا سلامت زایش

در آسیب شناسی و مدیریت تلیسه های گاو شیری میتوان گفت شکست در آبستنی پس از تلقیح تا سلامت زایش ، به کابوس گاوداران عزیز بدل شده است.

در روزهای باز آبستنی در آمد دامداران ، منهاي هزينه خوراك ، به ازاي هر روز از فاصله زايش ،با افزايش روزهای باز، كاهش مي يابد.

طول روزهاي باز به مقدار زيادي تحت تاثير محيط بوده و افزايش ميزان توليد تجمعي شير در اوايل شيردهي باعث طولاني شدن روزهاي باز مي شود. حد فاصل بین زایمان و آغاز آبستنی بعدی  را روزهای باز (Open days) میگوییم. تاثير روزهاي باز يكسان روي ميزان توليد شير در زايش هاي مختلف، متفاوت است. وجود رابطه غيرخطي روزهاي باز و ميزان توليد تجمعي شير حاکی از آن دارد که جهت كسب بيشترين توليد شير در دومين دوره شيردهي،لازم است  دوره خشكي 60 روزه داشته باشید.

تشریح ارتباط روزهای باز آبستنی با مولفه های خون، شیر و غذادر گاوهای شیری نژاد هلشتاین

ارزیابی روزهای باز آبستنی

در ارزیابی روزهای باز آبستنی و ارتباط آن با برخی مولفه‌های خون، شیر و غذا در گاوهای شیری نژاد هلشتاین میتوان گفت میانگین اوره، کراتینین، بتاهیدروکسی بوتیرات، فسفر، منیزیم، هماتوکریت، هموگلوبین و لکوسیت‌های خون در بین گاوها متفاوت میباشد  نتایج تحقیقات دانشمندان نشان میدهد که با افزایش پروتئین و کلسیم غذا، اوره، پروتئین و منیزیم خون و منیزیم شیر ،روزهای باز آبستنی افزایش ‌میابد.

همچنین با افزایش هموگلوبین و فسفر خون، اوره، پروتین و فسفر شیر روزهای باز آبستنی کاهش میابد. بیشترین عوامل تاثیرگذار در روزهای باز آبستنی شاخص‌های خون و شیر میباشند تغییرات پروتئین تام و ماکرومینرال‌ها و اوره از نشانگرهای برجسته در روزهای باز آبستنی گاو محسوب می‌گردند.

تنش گرمایی باعث میشود تا دام هایی که در فصل بهار زایش می کنند و دوره تلقیح آنها به ماهها ی گرم موکول میشود باعث طولانی شدن روزهای باز گردد.

اهمیت ثبت رکورد و تقویم تولید مثلی

یک تقویم تولید مثلی ۲۱ روزه به صورت یک سیستم عالی جهت ثبت وقایع تولید مثلی عمل میکند ،زیرا یک بخش از تشخیص فحلی در فکر آینده بودن جهت پیش بینی دوره فحلی پیش رو است.

به این دلیل که نسبت آبستنی به ازای اولین تلقیح باید بین ۵۰ تا ۶۰ در صد باشد،پیش بینی کردن تکرار تلقیحها صحت تشخیص فحلی را ازطریق جستجوی زیرکانه علایمی از فحلی همانند:۱- عدم تمایل به غذا ۲- افت ناگهانی تولید شیر ۳- تغییر رفتار وبی قراری و۴- افزایش جریان مایع زلال ( از واژن ) ، افزایش میدهد. کمک وسایل تشخیص فحلی با درجه های متفاوتی از موفقیت بکار گرفته شده اند 

پیشتر از این در مقاله ای مفصل به تشریح 5 آیتم از مهمترین عوامل موثر بر فحلی گاو شیری در گله پرداخته ایم. لطفا جهت مطالعه بر روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.

عوامل تاثیر گذار بر نرخ آبستنی

متاسفانه در باور عمومی گاوداران عزیز، فقط کیفیت برتر اسپرم مورد توجه قرار گرفته است. این در حالی است که احتمال آبستنی در تلقیح مصنوعی زمان بندی شده کمتر تحت تأثیر پیش زمینه باروری اسپرم برتر بوده  و بیشتر عوامل مرتبط با گاو ماده بر آن اثر دارد  که عبارتند از:

 • شکم
 • تولید شیر
 • روزهای شیردهی
 • موازنه انرژی
 • دفعات تلقیح
 • سلامتی، صحت تشخیص فحلی
 • زمانبندی تلقیح
 • نگهداری و مدیریت اسپرم در گاوداری
 • مهارت تکنسین تلقیح کار

نقش مکمل های معدنی در سلامت گاوهای آبستن   

گاوهای آبستنی که در طول دوران بارداری سهم بیشتری از مکمل های معدنی دریافت می کنند، گوساله های سالم تر و سیستم ایمنی قوی تری خواهند داشت. این گوساله ها، به میزان کمتری به عفونت ها و بیماری های تنفسی مبتلا می شوند.

نقش مکمل های چربی در سلامت گاوهای آبستن   

مکمل های چربی نیز همانند مواد معدنی، به عنوان یکی از اجزای اصلی جیره غذایی گاو آبستن محسوب می شود. البته نقش مکمل های چربی در افزایش وزن و حفظ سلامت گوساله، کم رنگ تر از مکمل های معدنی است. بهترین مکمل چربی در این دوران، اسیدچرب اشباع نشده است. بهترین زمان نیز برای افزودن آن به جیره غذایی گاو، ماه های پایانی دوران بارداری است.

شکست در آبستنی پس از تلقیح

تاثیر مواد معدنی و ویتامینه بر عملکرد گاوهای شیری

تکنیک تغذیه مناسب در 2 دوره حساس گاو های شیری

جهت بالا بردن شانس آبستنی

هدف هر سیستم تغذیه ای اینست که گاو ها را طوری تغذیه نمایند که نیاز های آنها را برآورده سازد و دسترسی آنها به مصرف مواد خشک مناسب درست قبل از زایمان و در اوایل شیردهی را فراهم آورد. البته ، در هنگام انتخاب روش تغذیه ای می باید وضعیت طویله ، تجهیزات ، اندازه گله ، مدیریت و هزینه آن در نظر گرفته شود. عمکرد بالا از علوفه با کیفیت بالا و خوش طعم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

01

گاو خشک

ـ بهتراست هنگاميكه گاو خشك مي شود 20 سی سی 3E AD  به گاو تزريق كنيم و درطول 15 روز انتهاي آبستني 15 سی سی E + Selenium Vit. استفاده شود .

ـ تزريق ويتامين D به مقدار مطلوب به گاو خشک مي تواند از بروز تب شير جلوگيري كند . بدین منظور، دز بالايي از Vit . D در 3 تا 7 روز مانده به زايش به گاو تزريق  شود .

ـ روزانه  500 گرم كنسانتره درجيره لحاظ مي شود كه از 15 روز به زايش قابل اجرا است و در روزهاي آخر و نزديك زايمان اين مقدار بايد به 7-6 كيلوگرم برسد .

ـ در جيره گاو خشك دراوايل دوره خشكي پروتئين خام  13-12 درصداست و درانتهاي دوره خشكي      15-14 درصداست  .

ـ درجيره گاو خشك، دراوايل دوره خشكي كلسيم 60 تا 80 گرم  در روز است و در انتهاي دوره خشكي 70گرم درروزاست  .

ـ درجيره گاو خشك ، دراوايل دوره خشكي فسفر 30 تا 40 گرم در روز است و در انتهاي دوره خشكي         30 گرم درروزاست  .

ـ درجيره گاو خشك،  دراوايل دوره خشكي سيلوي ذرت تا 12 كيلوگرم درروز است ودرانتهاي         دوره خشكي كيلوگرم 7 درروز است  .

ـ مصرف كلسيم درجيره گاو خشك بايد شديداً پايين نگه داشته شود .

ـ ميزان استفاده از NDFعلوفه در جيره گاو خشك بايد  0/9 درصدوزن بدن باشد .

كربنات كلسيم ـ پروپيونات كلسيم ـ سولفات كلسيم ـ  كلريد كلسيم سولفات آمونيوم ـ كلريد آمونيوم ـ كلريد منيزيم

 1. 180-150 گرم كربنات كلسيم يا پروپيونات كلسيم
 2. 50-40 گرم دي كلسيم فسفات
 3. پروپيلن گليكول را به ميزان 25 گرم يا پروپيونات سديم را به ميزان 20 گرم، 5 روز قبل از زايش براي تب شيروكتوزلحاظ كنيد .
02

گاو دوره انتقال

ـ تزريق  ویتامین C و مس به مقدار مطلوب به گاو دوره انتقال مي تواند مفید باشد

– تزریق همزمان ترکیب ویتامین E و سلنیوم و ترکیب ویتامین B12 و آهن از بروز جفت ماندگی و ورم پستان در گاوهای این گروه تاحد مطلوبی جلوگیری میکند

روزاول 1-5/0 كيلوگرم تا اينكه در زمان زايمان به چيزي حدود  7-6 كيلوگرم مي رسد .

حداكثر ميزان كنسانتره مصرفي همراه با علوفه با كيفيت مناسب بايستي در قبل از زايش 1 درصد وزن بدن باشد،

البته مصرف ماده خشك به خاطر رشد جنين و فشار به شكمبه ـ نگاري كمترمیشود ( 1/5 درصد ) به همين جهت در بعد از زايمان بخاطر شروع شيردهي و كمي اشتها، كاهش وزن را متعادل كرده وازبروزبيماري مثل كتوز، تب شيروبرگشتگي شيردان جلوگيري مي كند .

محدوديت مصرف سديم وپتاسيم دراين دوره به كنترل ورم پستان كمك مي كند . همچنين بايدازتغذيه اضافي كلسيم ، خصوصا درگاوهاي حساس به تب شير اجتناب كرد ميزان كلسيم به پتاسيم رابايد به نسبت 1:1 تا  1: 5/1 نگه داشت .

چگونگی برقراری و حفظ خوراک مناسب مصرفی در دوره انتقالی (مطابق با Drackley and Cardoso , 2014:

 • کاهش استرس!
 • اجتناب از افزایش وضعیت بدنی بسیار بالا !
 • اجتناب از عرضه بیش از حد انرژی در دوره خشک !
 • تغذیه با علوفه با کیفیت و خوش طعم
 • نظارت گاوها از نزدیک
 • اجتناب از مصرف زیاد نشاسته قابل تخمیر سریع بعد از زایمان !
 • تقویت سیستم ایمنی !
 • اجتناب از واکنش های التهابی بیش از حد !

تامین ریز مغذی ها مانند مس ،سلنیوم،روی،ید،ویتامین E و ویتامین D3  در افزایش قدرت سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی دارند.

شکست در آبستنی پس از تلقیح

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز