صفر تا صد آموزش پرورش گوساله شیری هولشتاین با 26 نکته کلیدی

صفر تا صد آموزش پرورش گوساله

از آنجایی که هر ساله در یک گله گاو شیری نزدیک به ۲۵% حذفی خواهید داشت  لذا بایستی مدیرگله تدبیر مناسبی جهت جایگزینی آنها بیندیشد.

پیشتر از این به اهمیت تشخیص به موقع فحلی و عوامل موثر بر فحلی و نیز انتخاب صحیح و مهندسی اسپرم در راستای افزایش بهره وری گله  و کاتالوگ خوانی اسپرم پرداختیم. مسائل و مشکلات پیرامون زایمان و سخت زایی را تشریح کردیم. فرض برآن داریم که شما به عنوان یک دامدار باتجربه و موفق بر تمامی مشکلات فائق آمده و گوساله متولد شده است. آیا مراقبتها و نظارتهای شما به انتها رسیده است؟

خیر . چرا که پرورش گوساله های شیرخوار یکی از مهمترین بخشهای پرورش گاو شیری است. نکته طلایی توجه تک به تکی به این نشخوارکنندگان نابالغ است تا بتوان کوچکترین مشکل سلامتی دام را در سریعتری زمان ممکن شناسایی کرد .

1- بند ناف باید از ۵سانتیمتری بریده شود . برای ضد عفونی کردن بند ناف از الکل یا گیره پلاستیکی مخصوص استفاده می گردد . گره زدن بند ناف نزدیک سطح بدن منجر به فتق ناف می گردد.

2- پیشنهاد میشود بررسی سلامت گوساله های تازه متولد شده روزانه حداقل 2 بار در روز انجام گیرد.

3- گوساله هاي شيري در جيره خود با کمبود ماده خشک مصرفي (شير و خوراک آغازين)، انرژي ويژه رشد، پروتئين خام، کلسيم، کبالت، مس، يد، آهن، منگنز، سلنيم، ويتامين A، ويتامين D و ويتامين E روبه رو بوده که مي توان با افزايش در ميزان شير مصرفي و خوراک آغازين مکمل شده با منابع پروتئيني با کيفيت و مکمل هاي معدني و ويتاميني اين کمبود را جبران نمود.

شرایط جایگاه نگهداری گوساله

4- رطوبت نسبی نباید بیشتر از 75 درصد باشد

5- مناسبترین دما 15 تا 20 درجه است، در فصل سرما که دما کمتر از 15 درجه میرسد لازم است غلظت جایگزین شیر را افزایش داد

6- از نشانه های استرس گرمایی در گوساله: له له زدن تعریق بیش از حد و مصرف بیش از حد آب و دمای رکتال 39/4 درجه سانتیگراد میباشد

صفر تا صد آموزش پرورش گوساله

7- در خصوص تراکم گوساله دانی بهترین تراکم 1/5 مترمربع به ازای هر گوساله زیر 150 کیلوگرم پیشنهاد میشود.

8-  بستر گوساله دانی بایستی از کاه و به مقداری باشد که در زمان نشستن ، پاهای دام از کاه پوشیده شود.

نحوه تغذیه گوساله جهت جلوگیری از اسهال

9- چنانچه بجای استفاده از پستانک از سطل برای شیردادن گوساله های شیرخوار استفاده شود باعث ورود شیر به شکمبه و ایجاد اسهال در گوساله خواهد شد.
صفر تا صد آموزش پرورش گوساله

10- تمیز و ضدعفونی کردن بطری و سر پستانک ، پس از هربار استفاده، اهمیت بالایی دارد. همچنین دقت نمایید

11- در هنگام آماده سازی شیر جایگزین از آب بهداشتی و تصفیه شده استفاده شود. 12- آب بایستی از روز اول به راحتی در اختیار گوساله قرار گیرد

ویژگی های جایگاه انفرادی گوساله

13- بهتر است جایگاه انفرادی گوساله به نحوی باشد که گوساله های بتوانند یکدیگر را ببینند این امر باعث میشود از یکدیگر الگوبرداری کرده و برای خوردن بیشتر خوراک تحریک شوند.
صفر تا صد آموزش پرورش گوساله

14- استفاده از کاه برنج ایده آل ترین کف جایگاه انفرادی گوساله حساب میشود اگرچه شما میتوانید از متهای پلاستیکی نیز استفاده کنید. 15- در هر حال مهمترین مساله نظافت هفتگی جایگاه است. 16- چنانچه از کاه استفاده میکنید بعد از آنکه گوساله از جایگاه خارج شد (4 الی 6 ماهگی بهترین زمان برای از شیرگیری گوساله و انتقال آن به مکان گروهی) بایستی کاملا کاه ها را تعویض و نسبت به ضدعفونی جایگاه با فرمالین اقدام کنید تا جایگاه برای پذیرایی از گوساله نوپای دیگر آماده گردد.

بهترین زمان شروع تغذیه گوساله با استارتر چه زمانی است؟

17- از روز چهارم شروع تغذیه با استارتر گوساله پیشنهاد میشود. استارتر گوساله ویژگیهای تغذیه ایی خاصی دارد که متناسب با نیازها و کمبودهای بدن دام است. در این خصوص استارتر گوساله شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان پیشنهاد میشود

18- از روز پنجم میتوانید گوساله را با علوفه باکیفیت نظیر گل یونجه خورد شده تغذیه کنید

19- باتوجه به کامل نبودن شکمبه بهتر است پس از شیرگیری تا 6 ماهگی، تنوع علوفه را افزایش دهید

اقدامات مهم پس ازتولد

20-دریافت شماره گوش بلافاصله پس از تولد الزامی است .پیش از این به اهمیت موضوع هویت گذاری دام پرداخته ایم .چنانچه در این خصوص هر گونه اطلاعاتی نیاز داشتید میتوانید به واحد فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان تماس حاصل فرمایید

21- شاخ سوزی  گوساله بایستی درحالت بیهوشی تا قبل از یک ماهگی ( 1 تا 2 هفتگی بهترین زمان شاخ سوزی ) انجام پذیرد.

22- سن از شیرگیری گوساله ها تاثیر بسیار مهمی  بر عملکرد رشد آنها دارد. نکات بسیار مهمی در مقاله ایی که با همین موضوع قبلا انتشار داده ایم ، وجود دارد که خواندن آن توصیه میشود.

آشنایی با نشانه های اسهال در گوساله

23- دهان و بینی خشک، به حدقه رفتن چشمها، کم تحرکی گوساله ، بی اشتهایی و مدفوع آبکی وشل از نشانه های بارز وجود اسهال در گوساله است که بایستی سریعا نسبت به درمان اسهال گوساله اقدام کرد. جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص پیشنهاد میشود مقاله مدیریت سندرم اسهال گوساله شیری را مطالعه فرمایید

پایش وزن گیری گوساله:

24- در سال اول رشد گوساله، افزایش روزانه 700 گرم بهینه میباشد و در سال دوم رشد، افزایش روزانه 600 گرم مناسب است.

25- هدف از پایش وزن گیری گوساله رسیدن به بهترین وزن گوساله جهت تلقیح است که  270 تا 320 کیلو میباشد

26-تمام تلیسه ها باید با اسپرم همان نژاد جفتگیری شوند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز