ضرورت سوزاندن کامل لاشه دام و دفن خاکستر

ضرورت سوزاندن کامل لاشه دام و دفن خاکستر

ضرورت سوزاندن کامل لاشه دام و دفن خاکستر

در طول سال چندین مرتبه به طرق مختلف نظیر برگزاری وورکشاپ های آموزشی ، ارسال پیامک، آموزش چهره به چهره و رسانه‌ اینترنتی وب سایت شرکت ، اطلاعات و نکات لازم به دامداران گفته می‌شود ولی متاسفانه برخی اهمیت نمی‌دهند و شیوع بیماری را جدی نمی‌گیرند. اینجاست که لزوم آشنایی با امحاء اصولی لاشه دام سقط شده نقش مهمی در کنترل آلودگی و اپیدمی ایفا میکند.

لازم است هر مجتمع دامداری کوره لاشه‌سوز داشته باشد

مدیر عامل شرکت، آقای مهندس مختاریان به ضرورت سوزاندن کامل لاشه دام و دفن خاکستر آن اشاره کرد و گفت: در مناطقی که کوره لاشه‌سوز وجود ندارد، باید لاشه دام به صورت اصولی یعنی در عمق ۴ متری به همراه آهک و خاک دفن شود.

وی افزود: کوره لاشه‌سوز جزو برنامه‌های زیرساختی است و هر مجتمع‌ دامداری باید کوره لاشه‌سوز داشته باشد، اما بنا به دلایلی در سال‌های اولیه احداث مجتمع‌های دامداری کوره لاشه‌سوز در آنها احداث نشده و تنها به دفن لاشه اکتفا شده است.

در برخی مشاهدات بعمل آمده در تحقیقات میدانی شرکت تعاونی،گاها مشاهده شده است که برخی دامداران از کوره لاشه‌سوز کشتارگاهای قدیمی برای سوزاندن لاشه دام‌های مرده به دلیل تب برفکی استفاده میکنند .

آقای مهندس مختاریان  این کار بسیار را نامناسب عنوان و خاطر نشان کرد: این کوره چون برای کشتارگاه بوده است، ظرفیت سوزاندن گاو کامل را ندارد، ضمن اینکه جابجایی همان لاشه نیز خطرساز و عامل آلودگی است.

با افرادی که لاشه دام را در طبیعت رها کنند برخورد قانونی می‌شود

آقای مهندس مختاریان، به رهاسازی لاشه بعضی از دام‌ها در طبیعت اشاره و بیان کرد: با همکاری دامپزشکی، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری و جهادکشاورزی و همچنین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، دامداری ها را ملزم کرده‌ایم که به محض مشاهده تلفات در دام موضوع را برای دفن اصولی لاشه توسط گروه‌های تعیین شده، اطلاع‌رسانی کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت گزارش نکردن و رهاسازی لاشه در محیط ، از طریق قانونی با دامدار خاطی برخورد می‌شود، یادآور شد: مردم در صورت مشاهده لاشه دام در طبیعت، می‌توانند موضوع را جهت بررسی به دامپزشکی اطلاع دهند.

مدیرعامل شرکت بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد دام‌های تلف شده در دست ندارند، تصریح کرد: حضور کارشناسان دامپزشکی برای به دست آوردن همه آمار مقدور نیست، چون تعدادی از لاشه‌ها دفن، تعدادی توسط حیوانات خورده  و برخی نیز به صورت غیرمجاز در اطراف پخش میشود، ولی به نظر می‌رسد تلفات به شدتی که دامداران اعلام می‌کنند، نباشد چون برخی از آنها فکر می‌کنند، اگر تعداد تلفات را بالا ببرند دولت به آنها خسارت می‌پردازد.

آقای مهندس مختاریان ادامه داد: زمانی غرامت پرداخت می‌شد، ولی اکنون خبری از پرداخت خسارت نیست، در شرایطی هم که ستاد ملی تب برفکی تشکیل و قرار بر پرداخت خسارت باشد پرداخت‌ها به صورت کشوری است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز