سیستم اطلاعاتی شیردوشی تشخیص ورم پستان

سیستم اطلاعاتی شیردوشی تشخیص ورم پستان

دستگاه تشخیص ورم پستان می تواند بلافاصله قبل از انجام عملیات شیردوشی، درجه ورم پستان را تشخیص داده و ارزیابی کند. دستگاه نمایش اطلاعات، اطلاعات مربوط به سلامت گاوهای شیری را نشان می دهد که از پایگاه داده ابری برای مدیریت تولید شیر یک گاوداری گاو شیری  به دست آمده است.

طراحی سیستم اطلاعاتی شیردوشی جهت تشخیص ورم پستان گاوهای شیری

 

 

خلاصه

یک سیستم اطلاعاتی جدید برای تشخیص ورم پستان در گاوهای شیری و مدیریت فرآیندهای شیردوشی آنها در سالن شیردوشی طراحی شده است. سیستم اطلاعاتی شیردوشی تشخیص ورم پستان 

این سیستم شامل سه زیرسیستم اصلی است:

 1. دستگاه تشخیص ورم پستان،
 2. دستگاه نمایش اطلاعات
 3. پایگاه داده ابری.

 

نکته مهم، سیستم پیشنهادی از یک شبکه حسگر بی سیم (WSN) با مصرف انرژی کم استفاده می کند که دستگاه نمایش اطلاعات را با سیستم مدیریت از راه دور متصل می کند.

نتایج تجربی نشان می دهد که سیستم پیشنهادی ما می تواند خطر شیردوشی گاوهای مبتلا به ورم پستان را کاهش دهد و کارایی تولید شیر را بهبود بخشد.

1. معرفی

 

مدیریت سلامت گاوهای شیری برای گاوداران حیاتی است. به ویژه، هنگامی که یک گاودار، شیردوشی را انجام می دهد، سلامت گاو باید به طور دقیق کنترل شود. اگر گاو در یک یا چند پستان ورم پستان داشته باشد، شیر آن را نمی توان نوشید.

در حین دوشش شیری که توسط گاوها تولید می شود به مخزن شیر استخراج می شود. اگر حتی یک گاو به ورم پستان مبتلا شود و دامداران متوجه این مشکل نشوند، باید تمام شیر مخزن شیر تخلیه شود و دامدار باید مخزن را ضد عفونی کند.

هنگامی که یک یا چند گاو از ورم پستان رنج می برند، ضررهای اقتصادی مرتبط با کاهش تولید شیر رخ می دهد. در سال‌های اخیر، سیستم‌های شیردوشی خودکار ساخته شده‌اند، اما گران هستند، بنابراین گاودارانی که گله کوچکی دارند، توانایی خرید آن را ندارند.

این گاوداران از روش سنتی علامت زدن گاوهای مبتلا به ورم پستان با بستن کمربندهای رنگی به پاهای آنها استفاده می کنند.

به عنوان مثال، در شکل 1، دو پستان عقبی از ورم پستان رنج می برند و گاودار دو کمربند رنگی را به دو پای عقب می بندد تا موقعیت این پستان ها را نشان دهد.

کمربندها می توانند به راحتی بیفتند یا کثیف شوند و گاودار متوجه آنها نشود.

 

 

دو بخش فرعی زیر تشخیص ورم پستان را با نظارت بر هدایت الکتریکی شیر [1-5] و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی (ICT) که برای ساختن سیستم تشخیص سلامت استفاده می‌شوند، مورد بحث قرار می‌دهد [6-12].

2.1. تشخیص ماستیت با اندازه گیری رسانایی الکتریکی شیر

ورم پستان در پستان گاو معمولاً در اثر عفونت توسط یک پاتوژن ایجاد می شود. ماستیت یک بیماری شایع در گاوداری های گاو شیری  است.

ورم پستان دو شکل دارد:

 1. ورم پستان بالینی
 2. ورم پستان غیر بالینی

یک گاودار باتجربه می تواند ورم پستان بالینی را با چشم غیر مسلح مشاهده کند، اما ورم پستان غیر بالینی را نمی توان به راحتی مشاهده کرد و تشخیص آن نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی است.

ورم پستان غیر بالینی نه تنها به این دلیل که نمی توان آن را به راحتی پیدا کرد بلکه به این دلیل که گاوی که از آن رنج می برد به راحتی باردار نمی شود ضرر اقتصادی بیشتری را به همراه دارد.

گاوی که از ورم پستان رنج می برد تقریباً 5 تا 25 درصد شیر کمتری نسبت به گاوی که این بیماری را ندارد تولید می کند .

بر اساس تحقیقات آمریکایی، عدم تولید شیر توسط گاوی که تحت درمان ورم پستان قرار می گیرد، سالانه حدود 180 دلار آمریکا ضرر می کند. کمربندهای رنگی که به پاهای گاو که مربوط به پستان هایی است که از ورم پستان رنج می برند، بسته می شوند، می توانند به راحتی بیفتند یا کثیف شوند.

اگر کمربندها دیده نشد و پستان مبتلا به ورم پستان دوشیده شود، شیر آلوده با شیر معمولی در مخزن شیر مخلوط می شود.

بر این اساس، آزمایش‌های تشخیص ورم پستان شامل تست ورم پستان کالیفرنیا (CMT)، تست الکل، آزمایش سلول‌های بدنی و تست هدایت شیر ​​می‌شود.

تست شمارش سلول های سوماتیک (SCC) روشی موثر برای تشخیص ورم پستان است.

اگر SCC پستان کمتر از 200000 باشد، پستان سالم تلقی می شود. در غیر این صورت، پستان مبتلا به ورم پستان در نظر گرفته می شود.

روش‌های تعیین SCC شامل شمارش سلول‌های الکتریکی و مشاهده میکروسکوپی است. همه این روش ها گران و زمان بر هستند و فقط توسط متخصصان قابل اجرا هستند.

در سال 1940، محققان تشخیص ماستیت را با نظارت بر هدایت الکتریکی پیشنهاد کردند. پس از چندین دهه تأیید، رسانایی اکنون در تشخیص ورم پستان استفاده می شود.

رسانایی پستان گاو را می توان با اندازه گیری خاصیت شیر ​​تعیین کرد. رسانایی الکتریکی پستان با استفاده از یک دستگاه قابل حمل اندازه گیری می شود که برای بررسی کیفیت شیر ​​هر پستان قبل از شیردوشی استفاده می شود.

غلظت سدیم، پتاسیم، کلرید و لاکتوز در شیر بر رسانایی غالب است.

در مرحله اولیه شیردهی، غلظت سدیم افزایش می یابد و غلظت پتاسیم کاهش می یابد. در دوران شیردهی، غلظت هر دو باعث افزایش رسانایی می شود.

گاوی که از ورم پستان رنج می برد SCC کمتری نسبت به گاوی دارد که این بیماری را ندارد . بنابراین اندازه گیری رسانایی برای شناسایی گاوهای مبتلا به ورم پستان مفید است.

2.2. استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در ساخت سیستم تشخیص سلامت

سالن یک محیط مرطوب، کثیف و فلزی است. گاوهایی که وارد سالن می شوند خاک و سرگین می آورند. آنها محیط را آلوده می کنند و گاودار زمان قابل توجهی را صرف تمیز نگه داشتن سالن می کند.

هنگامی که گاوها را به موقعیت صحیح در سالن هدایت می کند تا منتظر شیردوش باشند، گاودار از نرده های فلزی استفاده می کند که از برخورد بین گاوها هنگام راه رفتن گاوها جلوگیری می کند.

هنگامی که گاودار از ابزارهای تشخیص الکترونیکی استفاده می کند، محیط فلزی تداخل الکتریکی بیشتری ایجاد می کند. برای حفظ سلامت گاوها باید از یک سیستم اطلاعاتی استفاده شود که فقط امواج الکترومغناطیسی ضعیفی را منتشر کند.

برای شناسایی خودکار گاوهایی که به سالن می‌آیند، از فناوری شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) استفاده می‌شود .

برچسب RFID در موقعیت القای قوی به گاو متصل می شود که به خواننده RFID اجازه می دهد تا شماره شناسایی (ID) را از برچسب دریافت کند.

برای تعیین موقعیت تگ روی گاو باید اقدامات گاو را در نظر گرفت تا از کثیف شدن یا له شدن آن جلوگیری شود. گوش گاو موقعیت مناسبی برای بستن روی چنین برچسبی است.

شبکه حسگر بی سیم (WSN) یکی دیگر از فناوری های ارتباطی با انتشار امواج الکترومغناطیسی کم است که می تواند برای انتقال اطلاعات در گاوداری استفاده شود.

Zigbee WSN یک فناوری کم هزینه است که انرژی کمی مصرف می کند. برد ارتباطی Zigbee بین 100 تا 1.5 کیلومتر است. این WSN را می توان در محیط مرطوب بدون سیم استفاده کرد.

یک گاودار فقط باید مقدار کمی از داده ها را در مورد سلامت گاوها مخابره کند و هزینه ارتباط را به حداقل برساند. Zigbee برای این منظور مناسب است زیرا نیازهای یک گاوداری را برآورده می کند.

3. معماری سیستم پیشنهادی

سیستم تشخیص ورم پستان و مدیریت بهداشت پیشنهادی برای استفاده در گاوهای شیری است. این سیستم از سه بخش تشکیل شده است: ماژول انتقال اطلاعات، نمایشگر اطلاعات و پایگاه داده اطلاعات از راه دور.

3.1. معماری سیستم پیشنهادی

سیستم پیشنهادی شامل سخت افزار و نرم افزار می باشد. این سخت افزار یک سیستم RFID، سیستم ارتباطی Zigbee WSN و نمایشگر اطلاعات را یکپارچه می کند.

این نرم افزار پایگاه داده از راه دور، برنامه کنترل سیستم تعبیه شده و برنامه کاربردی موبایل را ادغام می کند.

شکل 2 سیستم پیشنهادی را در یک سالن کوچک نشان می دهد. شیردوشی در بسیاری از مکان های سالن انجام می شود.

همانطور که در شکل نشان داده شده است، گاوهای دارای برچسب RFID در یک خط از سمت راست به چپ وارد سالن می شوند. در سمت راست سالن، قبل از شیردوشی، دو دستگاه RFID خوان اطمینان حاصل می کنند که برچسب های RFID روی گوش گاوها قابل خواندن است.

هنگامی که یک یا هر دو خواننده تگ RFID را تشخیص می دهند، شناسه گاو توسط برد انتقال داده (DTB) از طریق Zigbee WSN به پایگاه اطلاعاتی راه دور منتقل می شود. پایگاه داده این شناسه را دریافت می کند و برنامه مدیریتی که در سیستم کامپیوتری راه دور اجرا می شود، اطلاعات مربوط به سلامت گاو را از پایگاه داده استخراج می کند.

برد نمایش اطلاعات (IDB) این اطلاعات را از برنامه مدیریت از طریق DTB دریافت می کند. کشاورز می تواند این اطلاعات را قبل از شیردوشی ببیند. قبل از رفتن گاو به محل شیردوشی در سالن، IDB نزدیک به این مکان سلامت چهار پستان خود را نشان می دهد. بنابراین کشاورز تعیین می کند که کدام پستان (های) را می توان دوشید.

اگر گاودار بخواهد تشخیص دهد که گاو به ورم پستان مبتلا است یا خیر، می‌تواند از یک دستگاه تشخیص مبتنی بر سیستم پیشنهادی برای شناسایی سریع وضعیت سلامت آن استفاده کند. اطلاعاتی که با استفاده از دستگاه تشخیص اندازه گیری می شود نیز می تواند توسط DTB به پایگاه اطلاعاتی منتقل شود. پایگاه داده سیستم همچنین می تواند برای تولید آمار استفاده شود که در رابط کاربری کامپیوتر راه دور نمایش داده می شود.

3.2. طراحی دستگاه تشخیص ورم پستان

شکل 3 فرآیندهای استاندارد تشخیص ورم پستان را در سیستم پیشنهادی نشان می دهد. فرآیندهای اندازه گیری هدایت را می توان با استفاده از دستگاه تشخیص قبل از شیردوشی انجام داد. اطلاعات مربوط به سلامت را می توان از پایگاه داده رایانه راه دور نیز به دست آورد.

سیستم پیشنهادی تمام دستگاه‌های سخت‌افزاری و برنامه‌های نرم‌افزاری را هنگامی که سیستم بوت می‌شود، مقداردهی اولیه می‌کند. IDB اطلاعات مربوط به سلامت گاو را با بررسی RFID از طریق Zigbee WSN به دست می آورد.

بنابراین گاودار تعیین می کند که کدام گاو باید قبل از دوشش از نظر ورم پستان بررسی شود. تشخیص شروع به انجام اندازه گیری هدایت الکتریکی (EC) با استفاده از حجم خاصی از شیر از گاو می کند.

اگر EC اندازه گیری شده از آستانه تعیین شده توسط گاودار فراتر رود، هشداری مبنی بر ابتلای گاو به ماستیت ایجاد می شود.

اطلاعات مربوط به اینکه پستان گاو از ورم پستان رنج می برد با فشار دادن دکمه به روز رسانی در IDB به پایگاه داده از راه دور منتقل می شود.

شکل 4 دستگاه تشخیص ورم پستان پیشنهادی را برای بررسی ارزش EC پستان گاو نشان می دهد. دستگاه با IDB سیم کشی می شود و نتایج اندازه گیری شده را از طریق IDB که به DTB متصل است منتقل می کند.

برای اینکه دستگاه را در شیر غوطه ور کنید تا مقدار EC اندازه گیری شود، دستگاه باید با آدامس مخصوص مواد غذایی پوشانده شود. این دستگاه دارای دو واحد اندازه گیری اصلی برای اندازه گیری EC و مقدار شیر می باشد. دو کاوشگر در تماس با شیر قرار می گیرند و یک مدار پشتی برای ترجمه مقدار EC استفاده می شود.

این مدار برای اندازه گیری مقدار آب شیر استفاده می شود. اگر مقدار شیر از آستانه تعیین شده بیشتر شود، دستگاه تشخیص EC واقعی را اندازه گیری می کند.

شکل 4 ابعاد دستگاه را نشان می دهد. پس از تشخیص، IDB EC را ارائه می دهد. هر IDB با یک دستگاه تشخیص ورم پستان برای اندازه گیری شیر گاو متصل شده است.

3.3. طراحی تابلوی نمایش اطلاعات

شکل 5 معماری سخت افزاری برد نمایش اطلاعات (IDB) را نشان می دهد. ARM Cortex M3 کل سیستم تعبیه شده را کنترل می کند.

این صفحه نمایش LCD را کنترل می کند که اطلاعات مربوط به سلامت گاو را نمایش می دهد و از LED برای ارائه پیام های کنترل و هشدار استفاده می کند. گذرگاه شبکه کنترل منطقه (CAN) همه IDB ها را به هم متصل می کند. برنامه به روز شده MCU را از طریق درگاه USB مجدداً راه اندازی می کند.

دستگاه تشخیص ورم پستان از طریق درگاه اتصال A/D به MCU متصل می شود.

شکل 6 دستگاه IDB را نشان می دهد. تعداد IDB ها بر اساس تعداد موقعیت های شیردوشی در سالن تعیین می شود. در نزدیکی هر موقعیت، یک IDB تنظیم شده است که اطلاعات مربوط به سلامت گاوی را که در انتظار شیردوشی است نمایش می دهد.

در حالت تشخیص، IDB اطلاعات مربوط به چهار پستان را نمایش می دهد. اعداد 1 و 3 در دایره های IDB نشان دهنده پستان سمت چپ جلو و چپ چپ است. اعداد 2 و 4 پستان سمت راست جلو و راست را نشان می دهد.

از دکمه موجود در IDB می توان برای انتخاب پستانی که بر روی آن تشخیص ورم پستان انجام می شود استفاده کرد. هنگامی که دستگاه تشخیص فرآیندهای تشخیص را به پایان می رساند، داده های اندازه گیری شده شامل دما و مقادیر EC به نمایشگر اطلاعات منتقل می شود و در موقعیت پستان مربوطه ارائه می شود و اطلاعات قدیمی در پایگاه داده توسط DTB به روز می شود.

طراحی DTB مانند IDB است، اما DTB دارای یک ماژول Zigbee است که با سیستم مدیریت از راه دور ارتباط برقرار می کند.

3.4. مکانیسم شناسایی هویت

دستگاه RFID از سیگنال‌های RF برای انتقال داده استفاده می‌کند، اما سیگنال‌ها به راحتی توسط محیط مرطوب در حصارهای فلزی تداخل پیدا می‌کنند. سالن چنین محیطی است. با این حال، برای نظارت بر سلامت یک گاو، از یک خواننده RFID با فرکانس پایین (LF) برای شناسایی برچسب هایی که روی گوش گاو بسته شده است استفاده می شود.

خواننده انتخاب شده در اینجا ROMAG G90A با فرکانس 125 اینچ کیلوهرتز است. محیط تأثیر ضعیف تری روی خواننده با فرکانس پایین دارد. با این حال، عیب چنین خواننده ای این است که فاصله حسی کمتری دارد. یک خواننده با فاصله حسی طولانی تر به توان انتقال بسیار بالاتری نیاز دارد.

فاصله حسگر خواننده در اینجا بین 90 سانتی متر تا 130 سانتی متر است. عرض مسیر حیوانات در سالن حدود 100 سانتی متر است. بنابراین دو خواننده RFID در دو طرف مسیر راه اندازی می شود تا میزان خرابی در خواندن برچسب ها کاهش یابد.

شکل 7 روند شناسایی شناسه گاو را نشان می دهد. دو خواننده ممکن است یک تگ را بخوانند و همان شماره شناسه برچسب را از طریق DTB به پایگاه داده راه دور ارسال کنند. سیستم مدیریت از راه دور بررسی می کند که آیا این دو شماره یکسان هستند یا خیر. اگر دو شماره یکسان باشند، سیستم راه دور یکی را کنار گذاشته، از شماره برای جستجو در پایگاه داده استفاده می کند و اطلاعات به دست آمده در مورد سلامت گاو مورد نظر را به IDB مربوطه منتقل می کند.

اگر دو عدد با هم تفاوت داشته باشند، سیستم مدیریت اطلاعات مربوط به این دو عدد را پیدا می کند و مشخص می کند که کدام اطلاعات صحیح است. در بدترین حالت نمی توان اطلاعات صحیح را تعیین کرد و سیستم مدیریت پیام خطا را به IDB در سالن مخابره می کند. گاودار و مدیر راه دور این پیام را می بینند و سعی می کنند مشکل را حل کنند.

3.5. سیستم نرم افزاری از راه دور

سیستم نرم افزار از راه دور شامل یک برنامه رابط کاربری گرافیکی (GUI)، یک برنامه پایگاه داده آنلاین (MySQL) و یک برنامه کاربردی اندروید است.

برنامه رابط کاربری گرافیکی به زبان C/C++ نوشته شده است. این برنامه برای کنترل انتقال سریال RS-232 به خوانندگان RFID، DTBها و IDBها استفاده می شود. این برنامه همچنین پایگاه داده را جستجو و به روز می کند و اطلاعات مربوط به گاوها را حذف می کند.

مدیر می تواند با استفاده از رایانه موجود در مرکز مدیریت یا یک تلفن همراه مبتنی بر اندروید که برنامه کاربردی طراحی شده روی آن نصب شده است، عملیات روی پایگاه داده انجام دهد.

سیستم مدیریت از راه دور شناسه های موجود در تگ(ها) را از خوانندگان RFID از طریق DTB دریافت می کند و سیستم تجزیه و تحلیلی را برای بررسی شناسه ها انجام می دهد. برچسب(ها) برای یافتن اطلاعات سلامتی گاو در پایگاه داده استفاده می شود.

سپس این داده‌ها کدگذاری می‌شوند، چک‌سوم اضافه می‌شود و اطلاعات به IDB مربوطه ارسال می‌شود. اگر اطلاعات مربوط به سلامت گاو در پایگاه داده یافت نشد، یک پیام هشدار به IDB مربوطه در سالن ارسال می شود.

هنگامی که پیام ها از DTB می آیند، سیستم راه دور تعیین می کند که آیا آنها دستورالعمل هستند یا خیر. چنین دستورالعمل هایی شامل ارسال مجدد داده ها و تنظیم مجدد سیستم است.

شکل 8 سیستم مدیریت مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی را نشان می دهد.

نیمه بالایی رابط کاربری گرافیکی شماره موقعیت های شیردوشی در سالن، شناسه شناسایی شده هر گاو و وضعیت سلامتی چهار پستان آن را نشان می دهد.

اعداد چهار پستان در رابط کاربری گرافیکی شماره آنها در IDB است. رنگ صورتی عدد نشان می دهد که پستان از ورم پستان رنج می برد. به عنوان مثال، یک گاو در موقعیت اول شیردوشی، عفونت ماستیت در پستان عقب راست خود دارد.

گاو در موقعیت دوم شیردوشی فقط پستان عقب چپ خود را بدون ورم پستان دارد. نیمه پایینی رابط کاربری گرافیکی اطلاعات دقیقی در مورد دما و EC چهار پستان گاو ارائه می دهد. داده های جدید یا داده های تاریخی گاو با شماره شناسه انتخابی نیز در این سیستم یافت می شود. پایین رابط کاربری گرافیکی، هیستوگرام هایی از مقادیر تاریخی را نشان می دهد.

از دیگر عملکردهای سیستم می توان به راه اندازی اولیه سیستم، به روز رسانی اطلاعات سلامت و مدیریت پایگاه داده اشاره کرد. مدیر سیستم می تواند تعیین کند که کدام گاودار می تواند به اطلاعات بهداشتی دسترسی داشته باشد یا به روز کند. سیستم اطلاعاتی شیردوشی تشخیص ورم پستان 

گاودار با اولویت مناسب همچنین می تواند از تلفن همراه برای دسترسی یا به روز رسانی اطلاعات مربوط به سلامت گاوها در پایگاه داده راه دور با استفاده از شبکه تلفن همراه یا WIFI استفاده کند.

4. نتایج تجربی

آزمایشی با استفاده از سیستم پیشنهادی در گاوداری ای با حدود 200 گاو انجام شد. این سیستم به مدت یک ماه در گاوداری مستقر و مورد استفاده قرار گرفت. شیردوشی در این ماه تقریباً 3000 بار انجام شد. این آزمایش شامل تست‌های مختلفی بود که حساسیت و سرعت تشخیص RFID، کیفیت انتقال شبکه و کیفیت سیستم را ارزیابی کرد.

سالن در گاوداری یک محیط باز است و مسیر عبور از آن یک حلقه است. در سالن، ده گاو را می توان همزمان دوشید. شکل 9 استقرار سیستم در سالن را نشان می دهد.

گاوها از ورودی سمت راست وارد سالن می شوند. دو خواننده RFID در ورودی سالن تعبیه شده اند و IDBها در مقابل گاو همانطور که در آن موقعیت است قرار می گیرند. این IDB ها توسط جفت سیم پیچ خورده به یکدیگر متصل می شوند. یک DTB نیز به IDBها متصل است و از طریق Zigbee WSN با سیستم مدیریت از راه دور ارتباط برقرار می کند. سیستم اطلاعاتی شیردوشی تشخیص ورم پستان 

آزمایش روی حساسیت خواننده RFID با قرار دادن اعداد مختلف خواننده در موقعیت های مختلف انجام می شود. هر گاو یک برچسب RFID در گوش راست خود دارد.

حدود 3000 آزمایش بر روی گاوها انجام شد که نتایج جدول 1 را نشان داد. نتایج تجربی نشان می‌دهد که یک گاو در سالن معمولاً یکی از چهار حالت را اتخاذ می‌کند: سر به جلو، سر به سمت بالا، سر به سمت پایین و سر چرخاندن.

خواننده RFID که در سمت چپ و بالا نسبت به گاو تنظیم شده است، یک خطا را نشان می دهد، زیرا هر برچسب به گوش راست گاو، خارج از محدوده خواننده متصل است.

هنگامی که سر گاو به سمت بالا یا پایین نگه داشته می شود، زوایای بزرگتر بین گاو و خواننده ممکن است باعث اشتباه شود. در چنین مواردی نمی توان گاو را خارج از محدوده خواننده تشخیص داد. دو خواننده دارای میزان موفقیت 100٪ برای همه وضعیت ها هستند، زیرا یک خواننده قبل از دیگری نصب شده است اما آنها در دو طرف ورودی قرار دارند. این مواضع خوانندگان از اشتباهات همزمان هر دو خواننده جلوگیری می کند.

5. نتیجه گیری

سیستم مدیریت پیشنهادی از RFID، WSN، سیستم های جاسازی شده و طراحی های پایگاه داده ابری استفاده می کند. این سیستم یک سیستم مدیریتی کم هزینه و کارآمد است که می تواند از شیردهی گاوهایی که از ورم پستان رنج می برند جلوگیری کند.

یک دستگاه تشخیص به سرعت گاوهای مبتلا به ورم پستان را تشخیص می دهد. نتایج بررسی انجام شده با استفاده از این دستگاه به یک پایگاه داده از راه دور منتقل می شود و قبل از دوشیدن گاو در IDB مربوطه نشان داده می شود.

نرم افزار مدیریت یک رابط کاربری گرافیکی و یک پایگاه داده ابری را ادغام می کند. یک مدیر یا کشاورز می تواند به راحتی اطلاعات مربوط به سلامت گاوها را از طریق شبکه جستجو و به روز کند. از مزایای این سیستم می توان به کاهش خطر دوشش گاو مبتلا به ورم پستان، آزمایش سریع ورم پستان برای به روز رسانی اطلاعات بهداشتی و بهبود کیفیت شیر ​​تولیدی اشاره کرد. طراحی سیستم اطلاعاتی شیردوشی جهت تشخیص ورم پستان گاوهای شیری

چندین سیستم را می توان در بسیاری از گاوداری ها راه اندازی کرد و از یک مرکز مدیریت متمرکز ، مدیریت کرد.سیستم اطلاعاتی شیردوشی تشخیص ورم پستان 

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز