طرح پایش خبری نهاده های دامی

1

وضع نامطلوب تامین نهاده های دامی طرح پایش خبری نهاده های دامی

قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نحوه تامین و واردات نهاده های دامی به کشور را بسیار نامطلوب خواند و گفت: دام های مولد در حال حذف هستند و این خطر بسیار جدی است.

موسی رهنمایی، قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به تجمع دامداران استان‌های مختلف کشور مقابل سازمان‌های جهاد کشاورزی این استان‌ها، گفت: در روزهای اخیر، دامداران در استان‌های اصفهان، کرمان، یزد و فارس مقابل سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها تجمع و اعلام کردند که اگر شرایط فعلی ادامه یابد، به این تجمعات ادامه خواهند داد و این در شرایط کنونی جامعه و شیوع بیماری کرونا خطرناک است اما شرایط برای تولیدکنندگان به اندازه‌ای دشوار شده که این خطر را به جان می خرند

2

گاوداران خواستار افزایش قیمت شیرخام شدند

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: قیمت جهانی و داخلی نهاده‌های دامی افزایش یافته و همین امر نیز منجر به افزایش هزینه‌های تولید شیر و گوشت شده است.

سید احمد مقدسی با بیان اینکه قیمت جهانی نهاده‌های دامی چون جو، ذرت و سویا افزایش داشته است، اظهار کرد: قیمت علوفه، یونجه و ذرت علوفه‌ای نیز در داخل افزایش داشته و همین امر باعث شده که هزینه‌های تولید شیرخام افزایش یابد.

وی ادامه داد: به دلیل این افزایش هزینه‌ها درخواست افزایش قیمت شیر خام را به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت ارسال کردیم و قیمت ۶۲۹۵ تومان را برای شیر خام پیشنهاد دادیم که این پیشنهاد در حال بررسی است.

رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران اضافه کرد: اگر با درخواست افزایش قیمت شیر موافقت نشود تولید نابود خواهد شد و گاوداران نیز برای جلوگیری از ضرر و زیان گاوهای مولدشان را روانه کشتارگاه خواهند کرد، زیرا چاره ای جز این ندارند.

3

تامین ۱۰۰ درصد نهاده دامی از بازار آزاد

مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: هم اکنون دامداران ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تامین می‌کنند.مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران از کمبود نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: هم اکنون دامداران در تامین نهاده‌های دامی با بحران جدی روبه‌رو هستند، به طوری که ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تامین می‌کنند.

او قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را ۶ هزار تومان، کنجاله سویا را ۹ هزار تا ۱۰ هزار تومان و جو را ۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به مشکلات کمبود بارش، خشکسالی و نبود مرتع، تابستان بسیار سختی را پیش رو خواهیم داشت که اگر در تابستان یونجه کاری نشود و علوفه کاه مورد نیاز به دست نیاید، با چالش جدی در بازار گوشت روبه‌رو خواهیم بود.

عالی ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت گذاری گوشت و دام باید لحظه‌ای انجام شود.

4

۹۰ درصد کالاهای اساسی مانده در گمرک، نسیه وارد می‌شود/ چین عامل افزایش قیمت‌ها / مشکل تخصیص ارز

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خواستار سرعت بیشتر بانک مرکزی برای تخصیص ارز برای واردات نهاده‌ها شد و گفت: به دلیل تخیص ناکافی ارز توسط بانک مرکزی ۹۰ درصدی کالای مانده در گمرک به صورت اعتباری (نسیه) ترخیص می‌شود، ضمن اینکه به کالای که برای ماه آینده ثبت سفارش شده‌اند نیز ارز تخصیص نیافته است.

 

مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: هم اکنون دامداران ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تامین می‌کنند.مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران از کمبود نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: هم اکنون دامداران در تامین نهاده‌های دامی با بحران جدی روبه‌رو هستند، به طوری که ۱۰۰ درصد نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تامین می‌کنند.

او قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را ۶ هزار تومان، کنجاله سویا را ۹ هزار تا ۱۰ هزار تومان و جو را ۶ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به مشکلات کمبود بارش، خشکسالی و نبود مرتع، تابستان بسیار سختی را پیش رو خواهیم داشت که اگر در تابستان یونجه کاری نشود و علوفه کاه مورد نیاز به دست نیاید، با چالش جدی در بازار گوشت روبه‌رو خواهیم بود.

عالی ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت گذاری گوشت و دام باید لحظه‌ای انجام شود.

5

نهاده ها قطره چکانی ترخیص می شوند

رئیس هیات مدیره انجمن خوراک دام با اشاره به اینکه به دنبال افزایش نرخ مصوب نهاده های دامی، افزایش قیمت محصولات پروتئینی امری بدیهی است، گفت: تخصیص ارز به نهاده های دامی قطره چکانی است.

مجید موافق قدیری با اشاره به افزایش نرخ مصوب نهاده‌های دامی گفت: قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا ۳۴۰۰ تومان، جو ۱,۸۰۰ تومان و ذرت نیز ۱,۹۰۰ تومان تعیین شده و بر این اساس طبیعتاً قیمت خوراک آماده و محصولات پروتئینی نیز افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم ذرت نسبت به سال ۹۹؛ ۱۱.۷ درصد، سویا ۶ درصد، کرایه حمل ۳۵ درصد، دستمزدها ۴۲ درصد و ریز مغذی‌ها ۲۶ درصد رشد داشته است.

قدیری ادامه داد: بنابراین متوسط افزایش قیمت خوراک مرغ گوشتی نسبت به قیمت مصوب سال ٩٩ باید حدود ٢۶ درصد و متوسط افزایش قیمت خوراک مرغ تخمگذار نسبت به مصوب سال ٩٩ حدود ٢۵ درصد باشد.

وی تاکید کرد: علاوه بر این افزایش قیمت محصولات پروتئینی همچون شیر، گوشت مرغ و تخم مرغ نیز امر بدیهی است و به نظر می‌رسد در این زمینه با افزایش قیمت مواجه باشیم.

این فعال بخش خصوصی درباره آخرین وضعیت تخصیص ارز نهاده‌های دامی نیز گفت: تخصیص ارز به نهاده‌های مانده در گمرکات قطره چکانی است که این در شرایط حساس فعلی امر مطلوبی نیست و احتمال دارد در آینده ما را با مشکل مواجه کند.

6

بازارگاه همچنان ناقص کار می کند/ عدم امکان عرضه خوراک آماده

سلمان حمیدی پور، عضو انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای کارخانجات خوراک دام کشور تاکید کرد: این کارخانجات با سرمایه گذاری هنگفت ایجاد شده است و همه مجوزدار هستند و حجم اشتغالزایی آنها نیز بسیار بالا است اما متأسفانه اقدامات معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی منجر به ایجاد اختلال در کار این واحدهای تولیدی شده است.

وی با اشاره به اینکه این کارخانجات به سختی در طول سالهای گذشته جذب مشتری داشته‌اند، افزود: ما سالیان سال فرهنگ سازی کردیم که تولید کنندگان دام و طیور از مصرف خوراک سنتی دوری کنند و به استفاده از خوراک آماده متمایل شوند که متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی به بهانه تخلف امکان عرضه نهاده آماده را در سامانه بازارگاه از کارخانجات گرفته است

7

برای یک تا ۲ ماه آینده در تامین‌ نهاده های دامی مشکلی نخواهیم داشت

حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره آخرین جزئیات تخصیص ارز نهاده‌های دامی اظهار کرد: برای نهاده دامی که تا تاریخ ۱۹ اسفند به بانک مرکزی ارسال شده، در هفته گذشته حدود ۱۲۰ میلیارد دلار تخصیص ارز شده است.

او افزود: تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی که پشتیبانی امور دام به منظور ذخایر استراتژیک وارد می‌کند، انجام شده است.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد با بیان اینکه واردات نهاده به صورت اعتبار سه ماهه در دستور کار است، گفت: نظر بانک مرکزی بر تامین کالا به صورت ۹۰ روز اعتباری است و تا اطلاع ثانوی ارز نخواهد داد.

8

دام‌های مولد راهی کشتارگاه‌ می‌شوند

رییس هیات مدیره اتحادیه دامداران ایران از تصمیم دامداران به کشتار دام‌های سبک و بومی مولد خبر داد و آن را تصمیم سخت دامداران برای مقابله با شرایط پیش آمده دانست.

نعمتی با بیان اینکه ما قبلا نیز تجربه این اتفاق تلخ را داشته‌ایم، اظهار کرد: هر زمان دامداران در فشار اقتصادی قرار گرفتند یکی از گزینه‌های آن‌ها کشتار دام مولد بوده است و تفاوتی نمی‌کند این دام؛ دام سبک باشد یا سنگین یا حتی مرغ مادر، چراکه دامدار چاره‌ای ندارد جز انتخاب گزینه که امکان ادامه بقا را برای آن‌ها فراهم کند.

وی راهکار پیشهادی خود برای افزایش کشتار دام‌های مولد را تامین نهاده‌های دامی جایگزین مراتع اعلام کرد.

نعمتی یادآور شد: یونجه و سیلوی ذرت می‌تواند جایگزین مناسبی برای مراتع خشک باشد، اما دامدار برای تامین آن‌ها نیاز به نقدینگی دارد.

وی نسبت به توجهی مسئولان به نتایج شرایط پیش آمده هشدار داد و از آن ها خواست هر سریع‌تر با پرداخت تسهیلات کم بهره به کمک دامداران بیایند.

9

پیشنهادهای ۴ گانه دامپروران برای مدیریت بازار گوشت قرمز کشور/ تحویل گوشت در ازای تامین علوفه

مدیرعامل اتحادیه سراسری صنعت دامپروران همگام کشور اظهار داشت: به منظور حل مشکل تولید گوشت قرمز و جلوگیری از تبعات زیانبار اقتصادی و معیشتی برای قشر دامدار کشور و همینطور مصرف کننده و عدم حذف کامل گوشت قرمز از سفره مردم پیشنهادی را در قالب ۴ بند به وزیر جهاد کشاورزی برای برون رفت از این بحران ارایه داده ایم.

وی افزود: اعتقاد داریم که در برنامه های بلند و میان مدت، با حمایت وزیر جهاد کشاورزی و همینطور همکاری تشکل های مرتبط با صنعت دام سبک کشور می توانیم به راحتی مشکل تامین گوشت قرمز را برای مردم مرتفع نماییم و همینطور با حمایت از دامداران کشور برای حفظ ذخایر دام مولد کشور در فصل بعدی عرضه دام در پاییز بتوانیم جمعیت دامی کشور را محفوظ نگه داریم.

10

قیمت نهاده های وارداتی برای ثبت سفارش اعلام شد

امید گیلانپور معاون وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای با عنوان « سقف قیمت واردات نهاد ه‌های دامی» اعلام کرد: با توجه به ضرورت تامین نهاده های مورد نیاز دام و طیور کشور و تغییرات جهانی قیمت این کالاها در بازه های زمانی کوتاه مدت ضروری است فرایند تعیین قیمت ها به گونه ای انجام شود که خللی در تامین نهاده‌ها اتفاق نیفتد.

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی اعلام کرده است: بر همین اساس سقف قیمت های پایه وارداتی به شرح زیر مصوب شد همچنین در صورت تغییر قیمت ها در دامنه بیش از ۵ درصد معاونت توسعه بازرگانی موظف است نسبت به برگزار جلسه و ویرایش قیمت اقدام نماید.

جهت مشاهده متن نامه لطفا کلیک فرمایید

11

واردکنندگان نهاده خواستار رفع تبعیض میان دولت و بخش خصوصی شدند

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به امید گیلانپور، معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، خواستار رفع تبعیض در اجرای قوانین میان شرکت پشتیبانی امور دام با شرکتهای بخش خصوصی شدند و اعلام کردند که تبعیض در اجرای قانون منجر به متروکه شدن نهاده‌های دامی بخش خصوصی می‌شود.

این موضوع در سفر معاون اول محترم رئیس جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری به بندر امام خمینی که وزیر محترم جهاد کشاورزی نیز حضور داشتند مطرح و صریحاً معاون اول محترم تاکید نمودند که از متروکه نمودن نهاده‌های دام و طیور جلوگیری و مقررات قانونی مرتبط مورد نیاز را نیز تدوین نمایند که این امر صدور مصوبه متأسفانه فقط برای نهاده‌های مربوط به شرکت پشتیبانی امور دام در صورت جلسات ۱۱۶و۱۲۱ کارگروه تنظیم بازار تصویب گردید و در حال اجرا می‌باشد ولی بخش خصوصی همچنان درگیر متروکه شدن نهاده‌های وارداتی است که این امر تبعیض و ظلم آشکار در حق بخش خصوصی برای فعالیت کاملاً مشابه است ضمن ایراد خسارت و زیان به وارد کننده موجب تنش در بازار نهاده‌ها و عدم رفع تعهد وارد کننده نیز می‌باشد.

استدعا دارد با عنایت به انتقال کلیه وظایف و مسولیت‌های نهاده‌ها به وزارت جهاد کشاورزی نسبت به عدم متروکه نمودن نهاده‌های مذبور تمهیدات لازم اندیشیده شود و مورد اجرا قرار گیرد.

جهت مشاهده متن نامه لطفا کلیک فرمایید

کاربر گرامی طرح پایش خبری نهاده های دامی و تازه های جلسات و اقدامات انجام گرفته در این خصوص را از همین صفحه دنبال کنید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز