مرده زایی وسقط جنین گاوهای شیری

مرده زایی سقط جنین گاوهای شیری مرده زایی سقط جنین گاوهای شیری

از مهمترین تاپیک ها و موضوعات مطرح شده در انجمن تالار گفتگوی این شرکت تعاونی ، طوفان مرده زایی وسقط جنین گاوهای شیری میباشد.

در طرح بازدیدهای میدانی از دامداری های اعضاء محترم تعاونی در خصوص بررسی عوامل مرده زایی گاوهای شیری نشان میدهد که متاسفانه با توسعه بهداشت هنوز هم عامل عفونی نقش اصلی را در بروز سقط جنین و مرده زایی ایفا می کند.

نرخ سالیانه نرمال سقط نزدیک به ۵% است.

این رقم سقط هایی را که در طول ماه دوم و سوم آبستنی رخ می دهد،  شامل نمیشود چرا که اغلب آنها قابل تشخیص نیستند. اما نرخ سقط بیش از ۱۰ % به عنوان طوفان سقط در نظر گرفته می شود!! که متاسفانه این روزها بسیار شاهد آن هستیم.

بهتر است بدانید   یکی از مواردی که به وفور در مورد گاو مرده زا شاهد بودیم  طول آبستنی بالاتر و اسکور بدنی پایینتر میباشد.

تفاوت بین سقط ، مرده زایی و تلفات اولیه رویانی چیست؟

 1. سقط در گاو به صورت مرگ یا دفع جنین بین روزهای ۴۵ و ۲۶۰ از برقرای آبستنی تعریف می شود.
 2. سقط قبل از ۴۵ روز در واقع “تلفات اولیه رویانی” نامیده می شود و رقمی در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد را شامل می شود.
 3. سقط پس از ۲۶۰ روز، مرده زایی نامیده می شود.
بهتر است در گله خود بدنبال پیدا کردن

عوامل بروز مرده زایی باشید

برای تشخیص علت واقعی سقط باید جنین و جفت همراه آن با آب یا محلول نمکی به دقت شسته و در جای سرد نگهداشته شود. بهترین کار این است که کل نمونه جنین به آزمایشگاه فرستاده شود. در برخی موارد برخی از اندامهای جنین به آزمایشگاه فرستاده می شود. از جمله عوامل بروز این مشکل میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

 • سقط ایجاد شده به وسیله سموم گیاهان
برخی گیاهان سمی میتوانند باعث مرده زایی و سقط شوند که بدان فیتوتوکسین ها گویند نظیر:
 1. سوزن های درخت کاج پندورسا
 2. گون سمی
 3. علف مار بروم
 4. شبدر شیرین کپکی

علف مار حاوی آلکالوئید ایندولیزیدین است که می تواند جسم زرد، کوریوآلانتوئیس و نرون ها را متاثر سازد و می تواند منجر به  سقط شود.

گیاه سمی
 • سقط ایجاد شده به وسیله کپکها
برخی کپکها  میتوانند باعث مرده زایی و سقط شوند که بدان مایکوتوکسین ها گویند :

این نوع سقط ها در بهار بیشتر دیده می شوند چون در این زمان گاوها از مواد خوراکی کپک زده بیشتر استفاده می کنند. این سقط ها از ماه چهارم تا انتهای بارداری بیشتر هستند.

 • سقط ایجاد شده بدلیل اشتباه پزشکی

اشتباهات پزشکی

متاسفانه در برخی فارم ها مشاهده می شود برخی کارشناسان یا دامپزشکان سهوا با انجام اشتباهات پزشکی خود مسبب عدم نتیجه گیری مطلوب میشوند ، تجویز داروهای سقط  کننده (مثل پروستاگلاندین F2α، گلوکوکورتیکوئیدها ، استروژن) از آنجمله میباشد. با توجه به ميزان استرس گرمايي  تجويز PGF2a يا GnRH هم زمان با تلقيح نمي تواند ميزان باروري را بهبود بخشد.

 • سقط ایجاد شده به وسیله اشتباهات تلقیح کاران

اشتباهات کارشناسان

یکی دیگر از موارد مشاهده شده از اشتباهات تکنیسینی-تلقیح کاران، که متاسفانه در برخی فارم ها مشاهده می شود و خود مسبب سقط میشوند حذف دستی جسم سفید (فولیکول گراف)به اشتباه میباشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که تلقیح کار به اشتباه دستش را ببرد روی تخمدانی که دارای فولیکول گراف است از آنجایی که فولیکول گراف بسیار حساس بوده و دقیقا شبیه بادکنک کوچک با پوسته نازک میباشد ،در صورت ملامسه شدید ،احتمال ترکیدن آن زودتر از موعد مقرر وجود دارد. بهتر است بدانید این فولیکول گراف 10-12 ساعت پس از تلقیح میترکد و بین اسپرم و تخمک لقاح انجام شود.

 • سقط ایجاد شده به وسیله عفونتهای خاص

سایر عوامل:

آلودگی های به خصوص نظیر بروسلولز، BVD، و … همچنین عفونت های عمومی با تب بسیار بالا عامل دیگری در بروز طوفان سقط در فارم ها است .

مرده زایی وسقط جنین گاوهای شیری
راهکارهای مفید جهت

پیشگیری از مرده زایی 

 • تجويز 2 دوز پروستاگلاندين F2a به فاصله 8 ساعت در 15 الي 20 روز پس از زايمان در گاوهاي مبتلا به مشکلات پس از زايش، مي تواند اثرات مفيدي بر ميزان باروري داشته باشد.
 • آماده سازی با تزریق استروئیدها یک راه مؤثر در کوتاه نمودن برنامه همزمانی فحلی مبتنی بر پروستاگلاندین(قبل از تجویز پرستاگلاندین ) از 14 به 7 روز می باشد.
 • دادن پروژسترون تکمیلی در طول هفته اول بعد از تلقیح مصنوعی میتواند اثرات مثبتی روی رشد نطفه و بهبود نرخ گیرایی داشته است
 • اگر گاوهای فاقدعلایم فحلی بعد از همزمان سازی فحلی و تلقیح براساس برنامه زمان بندی شده آبستن شوند، میزان تلف شدن در انتهای مرحله نطفه گی ،بین تشخیص های اول و دوم (انتهای مرحله نطفه گی یا ابتدای مرحله جنینی ) زیادتر از گاوهای دارای چرخه فحلی است.
 • رعایت بهتر معیارهای بهداشتی و زیست-امنیتی در محیط گاوداری و محل ذخیره علوفه. پاکسازی محل از حیوانات ولگرد که عامل انتقال بیماری های مسبب سقط هستند.
 • ارزیابی منظم خوراک برای مایکوتوکسین ها و سایر فیتوتوکسین ها
 • ایمن سازی مناسب و کافی در برابر بیماریهای عفونی مسبب سقط
 • جدا کردن گاوهای سقط کرده از بقیه دام ها و پاکسازی سریع محیط از بقایای جنین سقط شده
 • حفظ و نگهداری رکوردهای تولید مثلی و درمانی برای اجتناب از تلقیح دام های آبستن و تجویز داروهایی که ممکن است منجر به سقط دام های آبستن گردد.
 • واکسیناسیون در برابر بیماریهای ویروسی نیز به نوبه خود نقش موثری در پیشگیری از سقط دارد.
 • کنجاله تخم پنبه دارای گوسیپول است که برای سلول های پستانداران سمی است. افزایش غلظت گوسیپول خون،کیفیت و رشد نطفه و نرخ آبستنی را کاهش می دهد. گاوهایی که جیره های غنی از گوسیپول دریافت می کنند،میزان تلف شدن جنینی زیاد و نرخ گیرایی کمی دارند.
 • نرخ آبستنی گاوهایی که قبل ازتلقیح در معرض تنش گرمایی بوده اند،فقط به اندازه ۳۳ درصد گاوهایی است که تحت پوشش گرمایی قرار نداشته اند.
 • استفاده از مکملهای چربی قبل از زایش باعث افزایش نرخ آبستنی بعد از زایش می شود. استفاده از نمکهای کلسیمی لینولئیک اسید و منو اسید ۱۸- c ترانس در مقایسه با نمک های کلسیمی روغن خرما باعث افزایش نرخ گیرایی در گاوهای شیرده می شود. این افزایش ناشی از افزایش نرخ لقاح و کیفیت نطفه هاست.
 • درمان کیستهای تخمدانی قبل از انجام تلقیح مصنوعی
 • آگاهی از اینکه چه موقعی باید گوساله را بیرون کشید
مشکل اصلی زمانی رخ می دهد که سخت زایی حاد باشد

چون ممکن است به خفگی منجر شود، همان شرایطی که بدن از دریافت اکسیژن محروم می شود. خفگی باعث سرازیر شدن مشکلات بسیاری می شود، به دلیل اینکه سخت زایی دلیل ۵۰ درصد از مرگ گوساله ها است.

لازم است که کارگران در جهت به حداقل رساندن سخت زایی با مداخله صحیح، بهینه کردن مراقبت از گوساله های در معرض خطر و یادآوری اینکه هر گوساله سخت زایی، در خطر می باشد، آموزش ببینند.

بخش اصلی آموزش، درک و شناخت سه مرحله زایمان است :

زیرا اگر گوساله ها در مرحله اول به بیرون کشیده شوند، کشیدن مشکلاتی را ایجاد می کند و حتی میتواند باعث مرگ او شود

 • برای کنترل مرده زایی در گاوداری ها، ثبت رکورد ضروری است

اهمیت رکوردگیری در گاوداری ها

متاسفانه  ثبت رکورد  در بسیاری از گاوداری ها در اولویت نمی باشد و حدس بر این است که بسیاری از مرده زایی ها در نوبت شب رخ می دهد. ممکن است به علت استفاده از اسپرم تعیین جنسیت شده و داشتن تلیسه های زیادی که زایمان می کنند مسئله مرگ گوساله های به دنیا آمده اهمیت زیادی نداشته باشد، مگراینکه به ژنتیک گوساله در گله نیاز باشد. در چنین شرایطی بدون داشتن ثبت رکورد، چگونه میتوان سابقه گوساله های مرده متولد شده را مدیریت کرد؟

در تازه ترین پژوهش انجام شده  این طرح ، نمونه هایی هم از مادر و هم گوساله طی چند ماه از یک گاوداری صنعتی جمع آوری شده و مورد بررسی و تحلیلهای پاتولوژی قرار گرفته است.

از جمله آزمایشهای انجام شده بر روی مادر میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1.  شمارش کامل سلول های خون
 2. ، اندازه گیری هورمون های تیروئیدی
 3. آنزیم های کبدی

از جمله آزمایشهای انجام شده بر روی جنین سقط شده گوساله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. کشت محتویات شیردان،
 2. تست الیزای بافت مغز
 3. تست مایع بطنی،
 4. اندازه گیری گلیکوژن کبد و بافت شناسی آن
نتایج حاصله:

فاکتور های وابسته به گلبول قرمز نشان داد که کمبود اکسیژن مزمن در گاوهای مرده زا وجود دارد و از نظر ذخیره گلیکوژن کبد نیز کمبود شدید در گوساله های مرده دیده شد که حاکی از سخت زایی و فعالیت عوامل عفونی در گروه گاو های مرده زا می تواند باشد

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز