طول عمر اقتصادی گاو شیری و عوامل موثر بر آن

طول عمر اقتصادی گاو شیری و عوامل موثر بر آن

طول عمر اقتصادی گاو شیری و عوامل موثر بر آن در فاصله بین تولد و حذف  که صفت مهم اقتصادی در گاوهای شیری برای افزایش سودآوری مدیریت گاو شیری است

در توضیح برخی دلایل حذف میتوان به طور فهرست وار  در شش گروه ازجمله مشکلات باروری، اختلالات گوارشی و متابولیکی، جراحات و مشکلات مربوط به رفاه و آسایش گاو شیری، بیماری های عفونی، تولید کم و غیراقتصادی، اشاره کرد.

تحقیقات نشان میدهد از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۹۳، با افزایش تولید شیر، میانگین طول عمر دام کاهش داشت. مشکلات باروری، اختلالات گوارشی و متابولیکی و بیماری های عفونی از دلایل اصلی حذف به میزان۲۸/۴۹، ۲۴/۷۹ و ۲۲/۴۵ درصد بودند.

آنچه مسلم است نتایج نشان دهنده ی دوباره این واقعیت است که مدیریت گاو شیری و سطوح بالای تولید شیر (به دلیل داشتن همبستگی منفی آن با طول عمر)، عوامل موثر بر طول عمر هستند و باید آن ها را در برنامه های مدیریت گله و برنامه های  اصلاح نژاد برای طول عمر گاو شیری مورد توجه قرار داد.

بهبود باروری گاو با استفاده از اسیدهای چرب ضروری

اسیدهای چرب تاثیر شگفت انگیزی  بر روی بهبود عملکرد تولید مثلی  دارند و این تاثیرات بخصوص در اسیدهای چرب غیر اشباع نوع امگا-3 وامگا-6 ثابت شده است.این اسیدهای چرب توسط سلولهای بدنی  ساخته نمیشوند و حتما بایستی از طریق خوراک تامین گردند.

مهمترین اسیدهای چرب امگا- 3 شامل: لینولئیک اسید ؛ ایکوسا پنتا نوئیک اسید  و دو کوکسا هگزانوئیک اسید  میباشند. اسیدهای چرب امگا-6 شامل : لینولئیک اسید و آراشیدونیک اسید  هستند .
اسیدهای چرب غیر اشباع مهمترین چربی هایی هستند که باعث تامین انرژی ؛ اسیدهای چرب ؛ ویتامینهای محلول در چربی  برای حیوانات میگردند.

راههایی که بواسطه آنها اسیدهای چرب باعث افزایش عملکرد سیستم تولید مثلی در گاوهای شیری می شوند عبارتند از:

1- اسیدهای چرب باعث بهبود بالانس منفی انرژی میشوند که در نتیجه باعث افزایش فعالیت تخمدانها و در نتیجه بروز فحلی میشود.
2- اسیدهای چرب باعث بهبود تولید هورمونهای استروئیدی در بدن میشوند ؛ خصوصا تولید پروژسترون که باعث ابقاء آبستنی و افزایش طول عمر جسم زرد  بر روی تخمدان می گردند.
3- اسیدهای چرب باعث تحریک فولیکول سازی چه از نظر تعداد و یا اندازه و یا افزایش رشد فولیکول گراف میشوند.
4- تغییر دادن روند تولید و آزاد سازی هورمون پی جی اف 2 آلفا که مسبب تحلیل جسم زرد  میباشد و باعث شروع سیکل جدید فحلی می گردد.

سه مرحله ای که اضافه کردن اسیدهای چرب ضروری به جیره باعث سودمندی در تولید مثل میشوند  عبارتند از:

1- گاوهایی که تحت استرس گرمایی هستند……. ( ادامه مطلب )
2- گاوهایی که محدودیت در استفاده از چراگاه دارند (زیرا علوفه های چراگاه  منابع خوب اسید لینو لئیک هستند).
3- گاوهایی که مقادیر بالای کنسانتره ای که حاوی مقادیر کم اسیدهای چرب ضروری هستند را مصرف می نمایند.

هدف اصلی از پرورش گاو شیری برای دامداران، افزایش تعداد گاوها می باشد تا محصولات تولیدی بیشتر شود و در نتیجه نیز تعداد بیشتری سرمایه در این زمینه داشته باشند. با توجه به اینکه قیمت دام های سنگین همچون گاو نیز به نسبت سایر دام ها بیشتر می باشد و مسلما هزینه های نگهداری از آن نیز بیشتر می باشد، بنابراین زایش گوساله سالم در هر بار آبستنی بسیار مورد توجه دامداران می باشد. چرا که در غیر این صورت تنها می توانند از تولید شیر آن استفاده کنند و از نظر تولید مثلی عملا هیچ سودی از نگهداری دام دریافت نخواهند کرد.

طول عمر اقتصادی گاو شیری

بیماری های تاثیر گذار در ناباروری گاو

 1. جفت ماندگی در گاو
 2. کیست های تخمدانی 
 3. چند تلقیحی در گاو
 4. عفونت رحمی متریت
 5. آنستروس ( گاوهایی با عدم نشان دادن فحلی)

1- مواردی که باعث بروز جفت ماندگی در گاو میشوند را  میتوان درفهرست زیر خلاصه کرد

کمبود ویتامین هایی نظیر ویتامین A، E و سلنیوم ، بروز عفونت های خاص در بدن دام ، دو قلوزایی ،زایمان های غیر طبیعی که موجب سزارین و سخت زایی می شوند

2- وجود کیست های تخمدانی در گاو سبب بروز مشکلات رحمی از جهت بروز تغییرات هورمونی و همچنین کشیدگی در رحم می شود. تغییرات ناگهانی هورمون ها در کنار بروز مشکلات رحمی می توانند تاثیرات مخربی در باروری گاو داشته باشند. این بیماری نیز به نسبت دام های دیگر همچون بز، گوسفند و … در گاو ها بیشتر بروز می کند. کنترل و در نظر داشتن موارد پیشگیری می تواند از بروز مضرات این بیماری جلوگیری نماید.

موارد موثر در بروز مشکل کیستهای تخمدانی

 • استعداد ژنتیکی در ابتلا به بیماری
 • وجود داشتن در شرایط استرس زا و مشکلات حین و پس از زایش
 • مصرف زیاد کلسیم در جیره غذایی
 • استفاده از استروژن زیاد

3- گاو هایی که به یک یا چند سرویس قبل از لقاح نیاز دارند، چند تلقیحی می گویند. این مورد می تواند از عوامل موثر در ناباروری گاو های شیری باشد که باید به فکر رفع آن بود.

عوامل موثر در بروز مشکل چند تلقیحی

 1. استفاده از تکنیک های ضعیف در انجام تلقیح مصنوعی گاو
 2. استفاده از اسپرم های نامناسب و آسیب دیده در هنگام انبار شدن اسپرم گاو
 3. تلقیح در زمان نامناسب ( زود هنگام و یا دیر هنگام )
 4. استفاده از گاو های نری که درصد باروری پایینی دارند
 5. مرگ و میر جنین بر اثر تغذیه بیش از حد
 6. دستکاری بیش از حد مجرای تولید مثل از طریق توشه رکتال

4- رحم در مواردی دچار عفونت می شود و این عفونت ها تحت ترشحاتی رنگی خارج می شوند. بیرون آمدن ترشحاتی به رنگ قرمز و قهوه ای در یک الی دو هفته پس از زایمان که ادامه دار نیز خواهد بود، عفونت متریت گفته می شود. بروز چنین حالتی سبب ایجاد اختلال در زایمان های بعدی و حتی درصد باروری دام خواهد شد.

عوامل ایجاد متریت رحمی

 1. آسیب رسیدن به مجرای تولید مثل در هنگام زایمان و در موارد سخت زایی
 2. استفاده از بلوس رحمی
 3. کمبود سلنیوم
 4. چاق شدن بیش از حد گاو در دوره زایمان و شیردهی
 5. ابتلا به بیماری جفت ماندگی می تواند سبب بروز متریت نیز شود

5- بیماری آنستروس به عدم توانایی بروز علائم فحلی گاو گفته می شود.

90 درصد آن مربوط به عدم تشخیص به موقع فحلی گاو توسط دامدار و 10 درصد نیز مربوط به عدم فعالیت تخمک های گاو می باشد.

فحلی گاو به علائم و رفتار هایی از جمله زبان درآوردن، سواری دادن، سر را به سمت بالا کشیدن گفته می شود که سبب جذب گاو های نر می شود. بروز چنین رفتار هایی نشان دهنده بهترین زمان برای انجام تلقیح مصنوعی می باشد  که چرا درصد موفقیت آمیز بودن این کار در این زمان بسیار بالا می باشد.

اگر بیش از ۱۵ درصد گله دارای کیست باشد برای رفع مشکل باید اقدام جدی نمود بر اساس داده ها و اطلاعات ثبتی در مورد معاینات گاوها ، هر دام را تا ۹۰روز بعد از زایش باید آزمایش نمود . معاینات هر ماه یک بار انجام می شود

در بعضی از گله ها تلیسه های شکم اول نسبت به سایر گاوهای گله کمتر فحلی را نشان میدهند . نکته مهم این است که افزایش تولید شیر نمی تواند علت آنستروس بودن گاوهای شیری باشد

موارد تاثیر گذار در بیماری آنستروس گاوی

 1. عفونت های رحمی
 2. فحلی خاموش گاو
 3. کمبود فسفر جیره غذایی
 4. کیست های عفونی
 5. عدم آزاد کردن گاو
 6. انگل های داخلی و خارجی
 7. عدم تشخیص فحلی گاو
 8. عدم شناخت کافی از گاو
 9. تجمع گاو ها در فضای باز، زمین های لغزنده، لنگش
 10. کم خونی بخاطر کمبود آهن، مس، کبالت
 11. بیماری آناپلاسموز
فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی در گاوهای سوپر تولید

طول عمر اقتصادی گاو شیری عوامل

طول عمر اقتصادی گاو شیری و

به طور کلی در خصوص گاو های شیری گفته می شود طول عمر اقتصادی گاو ها تا زمانی است که میزان تولید آن ها بیش تر از 20 درصد از متوسط تولید همه گاو های گله کمتر باشد. علاوه بر این توصیه شده گاو هایی با ورم پستان مزمن را از گله حذف نمایید. توجه به دستور العمل ها و استاندارد های تدوین شده می تواند راهنمای مناسبی برای افراد جهت تعیین طول عمر اقتصادی گاو و افزایش سود دهی گاو داری به شمار بیاید.

طول عمر اقتصادی گاو شیری و عوامل موثر بر آن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز