عارضه فتق شکمی در گاو آبستن عارضه فتق شکمی در گاو آبستن

آشنایی با عارضه

فتق شکمی همراه با آبسه در گاو آبستن

عارضه فتق شکمی همراه با آبسه در گاو آبستن

عارضه فتق شکمی در گاو آبستن

از جمله مواردی که در انتهای آبستنی به طور نادر در گاو احتمال وقوع دارد، فتق شکمی (پاره شدن قسمت انتهایی دیواره شکم) به دلیل ضعف عضلات ناحیه شکم و یا ضربه است.

در دام های آبستن اتساع شکم به علت بارداری و یا زور زدن در هنگام زایمان از عوامل ضعیف شدن عضلات شکمی و ایجاد فتق شکمی می باشد.

  در معاینات اولیه این نوع دام ها ، علایم بالینی از قبیل درد، بی اشتهایی، بی قراری، ترشحات چرکی از ناحیه پایینی شکم  مشاهده میشود.

همراه با فتق شکمی، احتمال وجود آبسه در قسمت پایین شکم نیز وجود دارد ، که این امر سبب بیشتر شدن درد و ترشحات چرکی در آن ناحیه میشود.

همانطور که در کلیپ جراحی گاو آبستن مبتلا به نفخ مشاهده میکنید  لازم است تخلیه آبسه و درمان آنتی-بیوتیکی پس از بی هوشی دام انجام شود .نفخ بیش از حد معده گاو که اگر درمان نشود منجر به تلف شدن گاو میشود. دامپزشک با جراحی و بریدن شکم گاو مواد نفخی را از شکم گاو بیرون می آورد.

عارضه فتق شکمی در گاو آبستن

نفخ شکم گاو زمانی رخ می‌دهد که گازها نتوانند خارج شوند، تجمع کنند و باعث باد کردن بیش از حد شکم شوند.

در برخی از موارد این وضعیت برطرف می‌شود و در برخی از موارد رفع نمی‌شود و چنانچه نظارت دقیق گله دار وجود نداشته باشد و  دامپزشک در رفع این مسئله دخالت نکند وضعیت ممکن است بدتر شود و به قلب و شش فشار وارد کند به حدی که دام نتواند نفس بکشد و خفه می‌شود.

هشدار به دامداران عزیز جهت بروز عارضه نفخ گاو شیری در فصل پاییز

چرای گاو با لگوم آبدار مراتع، باعث بروز نفخ شکم گاو از بهار تا پائیز و در نتیجه مرگ دام می‌شود. محدود کردن دسترسی به این منابع خوراکی به همراه خوراندن علوفه خشک می‌تواند تعداد موارد نفخ شکمی را به شدت کاهش دهد. دیگر شیوه‌‌‌های موثر، اضافه کردن مواد فعال سطحی به آب نوشیدنی و ترکیب غلات یا ملاس می‌باشد.

عارضه فتق شکمی در گاو آبستن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز