علائم تشخیص کوکسیدیوز در گاو شیری

علائم تشخیص کوکسیدیوز در گاو شیری

براساس یافته های آماری کوکسیدیوز عامل ۹۵ درصد مرگ و میر در گوساله ها در گاوداریهای گاو شیری میباشد. پیشتر از این در مقاله ایی به تشریح آن پرداخته ایم. جهت مطالعه بیشتر لطفا اینجا کلیک فرمایید.

علائم و تشخیص کوکسیدیوز در گاو شیری

به عنوان یک قاعده کلی، گاوهای شیری با بار عفونت بالا یا سطوح پایین مقاومت – به ویژه گاوهای جوان – علائم بالینی را نشان می دهند. علائم بالینی کوکسیدیوز “coccidiosis ” عبارتند از:

 1. از دست دادن اشتها،
 2. اسهال (از سبز و لزج تا خونی)،
 3. کم آبی بدن،
 4. زور زدن – که می تواند منجر به افتادگی رکتوم شود
 5. درد شکم،
 6. تحلیل رفتن و مرگ.
 7. آسیب به روده امکان بروز عفونت های باکتریایی ثانویه را فراهم می کند.

موارد کوکسیدیوز تحت بالینی نیز بسیار رایج است و در حالی که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد، 61 درصد از کل تلفات مربوط به کوکسیدیوز را تشکیل می دهد.

کوکسیدیوز باید در گاوها در گروه سنی مناسب که علائم بالینی معمولی را نشان می دهد مشکوک باشد و با تجزیه و تحلیل نمونه های مدفوع تایید شود.

درک این نکته مهم است که هنگام آزمایش تخمک مدفوع: یک تعداد اووسیست بالا به خودی خود کوکسیدیوز را تأیید نمی کند و تحقیقات بیشتر برای شناسایی گونه Eimeria اغلب ضروری است. همیشه قبل از توصیه به درمان، از دامپزشکی مشاوره بگیرید و تشخیص قطعی کوکسیدیوز داشته باشید

.درک نقش ایمنی مادر

گاوهای جوان در ابتدا درجه ای از ایمنی در برابر کوکسیدیوز را از آنتی بادی های جذب شده از آغوز به دست می آورند. با از بین رفتن این محافظت اولیه، بره ها و گوساله ها به ویژه در معرض عفونت هستند. در بره‌ها این سن معمولاً از 4 تا 8 هفتگی و در گوساله‌ها معمولاً بین 3 هفته تا 6 ماهگی است.

 

مصونیت میزبان 2

نمودار زیر رابطه بین سن، فشار عفونت، ایمنی و کوکسیدیوز بالینی در بره ها را نشان می دهد.

علائم تشخیص کوکسیدیوز در گاو شیری

 

عوامل خطری که باعث کوکسیدیوز می شوند

بنابراین، در حالی که بیشتر گاوهای شیری مقداری کوکسیدیا دارند، همه گاوداری ها بیماری بالینی را مشاهده نمی کنند. نتیجه عفونت تعادل بین فشار عفونت، ایمنی و عوامل استرس زا است که ممکن است توانایی گاو را برای مقابله با عفونت کاهش دهد. این موارد از انبار کردن بیش از حد و اسکان مجدد گرفته تا بهداشت نامناسب و آب و هوای بد را شامل می شود.

 

علائم و تشخیص کوکسیدیوز در گاوداری های گاو شیری اصفهان

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز