علائم دلایل مردن سقط گوساله

علائم مردن سقط گوساله شکم گاو

علائم مردن گوساله در شکم گاو چیست؟

علائم مردن سقط گوساله شکم گاو

دامی که جنینش در شکم مرده باشد ،ترشحاتی که از فرج دام خارج میشود اکثرا خونی و عفونی میباشد و گاو ناآرام است . اگر شاهد این ترشحات در  مراحل اولین بارداری بودید احتمالا گاو جذب بوده و در مراحل اولیه بارداری  است. اما چنانچه در مراحل 4 ماهه به بالا شاهد اینگونه ترشحات بودید ، همگی از شواهد مرده زایی هستند.

این ترشحات اکثرا بصورت خون مردگی و همراه چرک  بوده و اصطلاحا میبینید که گاو زور میزند و تب دارد و کم خوراک است. همچنین در رکتال کردن و ماساژ دادن این قضیه تشدید میشود .اگر در رکتال کردن و ملامسه پربودن رحم را شاهد بودید و از طرفی هم شاهد خروج چرک و خون باشید نشان میدهد که جنین ازبین رفته است.

چنانچه چند روز از بروز این اتفاق گذشته باشد عملا بوی بدی هم استشمام میشود زیرا متاسفانه جنین دچار گندیدگی میشود بالاخص در فصول گرم سال. که حتما بایستی برای نجات مادر تزریقات پروستوگلاندین و دگزامتازون انجام گرفته و  جنین را به هر شکل ممکن جنین را از بدن مادر خارج کنند  چرا که این موضوع میتواند برای مادر خطری جدی بوجود آورد.

جهت شنیدن توصیهای کارشناس دامداری لطفا کلیک فرمایید

پرسشهای کلیدی:

تاکنون چند بار شاهد مرده زایی در گله خود بوده اید؟ آیا میدانید چه تعداد مرده زایی در گله در طی یک سال نرمال است؟  آیا علائم مردن گوساله در شکم گاو را میدانسته اید؟ آیا در گاوداری شما نیز گوساله ها پس از سخت زایی، تلف شده اند؟ آیا جهت  کالبدگشایی گوساله های تلف شده پس از سخت زایی و یا گوساله هایی که مرده بدنیا آمده اند، اقدام کرده اید؟ ایا میدانید ناهنجاری های مادرزادی نظیر نارسایی دیواره قلب، شکاف کام دهان تنها 2 درصد از دلایل مرگ و میر است و مابقی بدلیل آسیب های فیزیکی رخ میدهد؟

پاسخ تمامی سوالهای فوق میتواند به شما در راستای افزایش شانس بهره وری و تولید مثل مطلوب و توسعه گله کمک نماید

از دست دادن جنین، در ماه آخر بارداری، می تواند به دلیل نیترات موجود در خوراک باشد. جابجایی، حمل و نقل یا هر نوع استرس نیز ممکن است باعث بروز سقط جنین در گاوها شود

قبلا اشاره کردیم یکی از مهمترین دلایل سقط در این گله ویروس تنفسی شایع در فصل سرد سال یا لپتوسپیروز میباشد. و مفصلا به بررسی آن پرداختیم. آنچه در این مقاله میخواهیم به آن بپردازیم سایر دلایل فیزیکی سقط است و چنین تصور میکنیم در گله ایی هیچ گونه ویروس تنفسی یا لپتوسپیروز وجود نداشته باشد ولی بازهم شاهد سقط جنین و یا مرده زایی باشیم.

مرگ و میر گوساله ها به دلایل فیزیکی!!

مهمترین عامل مرگ گوساله ها پس از انجام کالبدگشایی گوساله هایی که با سخت زایی و با کمک به دنیا آمده بودند مشخص نمود که نحوه خروج گوساله از مجرای زایمان به آنها آسیب رسانده است.

بطور خلاصه آسیبهای فیزیکی که منجر به مرده زایی و سقط شده است را میتوان در 11 مورد  خلاصه کرد:

 1. برخی گوساله جراحت درونی دارند
 2. در برخی گوساله خونریزی درونی در قفسه سینه و شکم وجود دارد
 3. برخی گوساله ها حتی شکستگی دنده دیده شده است
 4. بعضا در برخی گوساله ها پرده های دیافراگم پاره شده بود. در تمام این موارد زایمان همراه آسیب های فیزیکی بوده است.
 5. برخی گوساله های با زایمان سخت به دنیا آمده نیز سر و زبان پر خون (متورم) داشتند که نشانگر طول کشیدن زایمان تا بیش از ۲ ساعت است.
 6. تنش تنفسی گوساله هم عامل دیگر مرگ و میر گوساله بلافاصله پس از تولد است.
 7. آلوده شدن مایع آمنیوتیک توسط مکونیوم اولین مدفوع گوساله نیز برای گوساله کشنده است.

مکونیوم چیست؟

مکونیوم خمیری و کهربایی (قهوه ای زرد) رنگ است. اگر گوساله به سختی به دنیا آمده باشد، تحت فشار بوده باشد یا کمبود اکسیژن داشته باشد آنگاه مکونیوم را دفع می کند و مایع آمنیوتیک و موهای اطراف مقعد را کثیف می کند.

      8. کمبود اکسیژن قبل از تولد به خاطر جدا شدن جفت از رحم یا پیچ خوردگی و یا پارگی طناب جفت می باشد. وجود مکونیوم روی موی سفید به خوبی دیده می شود اما بر روی موی سیاه و قهوه ای به سختی دیده می شود.

در حدود ۵ تا ۱۰ درصد زایش ها شواهد آلودگی با مکونیوم وجود دارد. گوساله هایی که در ابتدای تولد زنده هستند اما بعدا می میرند، حدود ۱۰ درصد آلودگی به مکونیوم شدید دارند. آلودگی با مکونیوم به معنی مردن گوساله نیست اما شاخصی از تنش در زمان تولد و کمبود اکسیژن گوساله است.

   9. دربرخی  از گوساله ها ی مایع آمنیوتیک وارد مجاری تنفسی شده بود. اگر به هنگام این تنفس بینی گوساله داخل مایع آمنیوتیک باشد، مایع آمنیوتیک وارد نای گوساله می شود. برخی از این گوساله ها که مایع آمنیوتیک را تنفس کرده اند تولد خلفی داشته اند به طوری که بینی آنها در مایع آمنیوتیک شناور است. حدود ۱۰ درصد گوساله ها که طی زایمان تلف شده اند تولد خلفی داشته اند.

علائم دلایل مردن سقط گوساله

ناهنجاریهای مادرزایی:

نقصان دیواره قلب از معمول ترین نارسایی ها در مرده زایی های گاو است. اگر تعداد زیادی گوساله با ناهنجاری غیرعادی وجود دارند و یک پیشینه ژنتیکی در گله دارید، باید بررسی دقیق تری انجام دهید

گوساله هایی که به خاطر کمبود اکسیژن حاد یا اسیدوز می میرند ممکن است جراحت قابل مشاهده ای نداشته باشند. جنین گاو نسبت به کمبود اکسیژن حساس است به طوری که اکثر آنها بیش از ۵ دقیقه تحمل نمی کنند

10. نکته مهم دیگر که نباید فراموش شود کنترل عوامل خطرساز مثل گاوهای خیلی چاق است که خاطرنشان میکند بایستی بیش از پیش به اسکور گاوها توجه داشت .

11. همچنین دلیل برخی از مرده زایی ها ،جا به جایی گاوها به هنگام زایمان میباشد که نشان از اهمیت این موضوع است.

بررسی درصد پراکندگی دلایل مرگ و میر گوساله ها بر اساس مشاهدات کالبد گشایی

عامل احتمالی مرگ

مشاهدات کالبد گشایی

درصد (۶۰=n)*

کمبود اکسیژن

آلودگی با مکونیوم، وجود مایع آمنیوتیک در نای

۳۲

سخت زایی

خونریزی داخلی، پارگی دیافراگم، شکستگی چند دنده

۲۵

مرگ بعد از تولد

وجود هوا در ریه ها

۱۷

مرگ در رحم

تجزیه و فساد جنین

۷

آلودگی با BVD

تشخیص آنتی بادی یا ویروس BVD

۳

ناهنجاری های مادرزادی

نارسایی دیواره قلب، شکاف کام دهان

۲

موارد ناشناخته

بدون علائم قابل مشاهده

۳۲

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز