اختلالات رفتاری نظیر self sucking گاوهای

اختلالات رفتاری نظیر self sucking گاوهای

علت بروز اختلالات رفتاری نظیر self sucking در گاوهای جوان چیست و چه پیامدهایی دارد؟

_

در برخی فارم‌های مدرن گوساله بلافاصله پس از زایش، از مادرانشان جدا می‌شوند و هیچ گونه ارتباطی بین آن‌ها برقرار نمی‌شود. همانطور که میدانید  شیرخواری طبیعی یک رفتار مهم برای هر دو مادر و موالید است.

تحقیقات نشان میدهد آنچه باعث اثرات مثبت بر رفتار تلیسه‌ها است، در ارتباط بودن با مادر طی ۱۲ هفته اول است، حتی اگر مدت زمان محدودی باشد .

اکثرا گوساله هایی که بلافاصله پس از مادرانشان جدا شده و با  سطل تغذیه می‌شوند، هنگامی که گاوهای جوان میشوند رفتارهای غیرطبیعی دهانی از خود نشان میدهند که میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. آرایش و تمیز کردن خود (self grooming)،
 2. بازی کردن با زبان (tongue plating)
 3. cross sucking و چرخش زبان (tongue rolling)

اگر در فارم شما نیز این جداسازی انجام میشود احتمالا در دوره شیرواری آنها شاهد این ناهنجاریهای رفتاری خصوصا زمانی که گاوهای جوان در قسمت انتظار سالن شیردوشی قرار گرفته‌اند ، بوده اید!

 

آیا میدانید در واقع هر گاو شیری مبتلا به این اختلال رفتاری حداقل ۳۲% شیر روزانه خود را مصرف می‌کنند؟

دیدن صحنه گاوی که اقدام به مکیدن پستان و نوشیدن شیر خود و یا دیگری میکند، زنگ خطری است که عوارض و مشکلات فراوانی را گوشزد میکند که از آنجمله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. هدر رفتن شیر-(گاهی تا ۴۰ یا ۶۰ لیتر شیر در روز خورده میشود)
 2. جراحات سرپستانک،
 3. نواقص شکل و ظاهر آن ها
 4. مشکلات جدی ورم پستان

در واقع زمانی که گاو از شیر گاو مبتلا به ورم پستان تغذیه کند و متعاقبا شروع به مکیدن پستان گاوهای دیگر کند ریسک انتقال ورم پستان نیز افزایش می‌یابد.

گاهی این اختلال در ثلث آخر آبستنی رخ داده که باعث تشکیل زودهنگام کلستروم یا همان آغوز می‌شود پس بنابراین گوساله‌ای که متولد می‌شود از دریافت کلستروم محروم می‌گردد.در غالب موارد این مشکل میان تلیسه‌ها رایج است.

آیا درمانی برای self sucking در گاوهای جوان وجود دارد؟

_

برای کاهش این رفتار می‌توان از سطل های سرپستانک‌دار، بطری‌های پستانک‌دار ساده و یا از نوع اتومات استفاده کرد. تا به نوعی ارضای عاطفی گوساله ها انجام گیرد

گوساله‌های از شیر گرفته شده باید به جیره‌ای دسترسی داشته باشند که تمام نیازهای انرژی را تامین کند.

همچنین استفاده از حلقه خاردار بینی پیشنهاد میشود  که از طریق ایجاد درد حین مکیدن پستان خود و یا سایر گاوهای گله  باعث اجتناب از این رفتار میشود

همچنین می‌توان از برخی مواد تلخ بر روی سرپستان‌ها استفاده کرد.

همچنین برای پیشگیری از بروز این رفتار باید شیردهی به حیوان شیرخوار به صورت منظم و مرتب انجام گیرد و تراکم گله باید کاهش یافته و اگر با وجود انجام اقدامات مدیریتی این رفتار همچنان ادامه یافت باید از گله حذف شود.

استفاده از دهنه و افسار، گردن بند الیزابت، نوعی گردنبند (neck cradle) به طوریکه دسته‌ای چوب اطراف گردن می‌بندند و حرکات گردن محدود می‌شود پیشنهاد می‌شود.

اختلالات رفتاری نظیر self sucking گاوهای
اختلالات رفتاری نظیر self sucking گاوهای

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز