عوامل ایجاد کننده اسهال در گوساله ها

عوامل ایجاد کننده اسهال در گوساله ها

_

عوامل ایجاد کننده اسهال در گوساله ها را میتوان در دو دسته کلی بررسی نمود:

الف) عوامل غیرعفونی ب) عوامل عفونی

عوامل ایجاد کننده اسهال در گوساله

جوش شیرین یکی از نمک های بدون کلر است که امروزه بعنوان ماده موثر گذار در کاهش استرس گرمایی طیور و همچنین درمان نفخ و اسیدوز گاوهای شیری و گوشتی و درمان اسهال گوساله محسوب می شود.

عوامل غیر عفونی (اسهال تغذیه ای):

اسهال تغذیه ای عمدتا به 2دلیل عمده ایجاد می شود: 1. عدم خوراندن آغوز 2. استرس (مدیریت) زمانی که گوساله تحت شرایط استرس زا قرار میگیرد (عدم کفایت آغوز، آب هوای نامناسب، تراکم بالا،و …) میزان ترشح اسید در شیردان کاهش پیدا کرده و شیر به خوبی لخته نمی شود و پروتیئن ها نیز به خوبی هضم نمی شوند.

همچنین گوساله به دلیل تغییر در برنامه خوردن شیر(خوردن بیش از حد ، کم خوردن) دچار اسهال می شود.به عنوان مثال وقتی گوساله بیش از حد شیر می خورد به دلیل اینکه شیردان توان هضم مقدار اضافی شیر را ندارد، شیر بدون لخته شدن دفع می شود.

معمولا اسهال های تغذیه ای سفید رنگ می باشند.این نوع از اسهال به راحتی قابل درمان است.

تا زمانی که حیوان هوشیار و فعال می باشد نیازی به درمان نیست و فقط کافی است شرایط ایجاد کننده را برطرف نمود ولی در صورتی که حیوان بی حال شد و توان شیر خوردن نداشت باید درمان شود.

جهت شنیدن پادکست آموزشی لطفا بر روی لینک ذیل کلیک فرمایید

عوامل عفونی:

عوامل عفونی را می توان در 3دسته کلی : 1.عوامل باکتریایی 2.عوامل ویروسی 3.عوامل پروتوزایی بررسی نمود

 

1- عوامل باکتریایی : این عوامل به شکل های متفاوتی ایجاد اسهال میکنند که در ادامه ذکر خواهد شد.1.1E.coli .:باکتری E.coli جز فلور نرمال روده محسوب می شود. سویه های زیادی از آن برای گوساله بی ضرر بوده ولی برخی از سویه ها می توانند اسهال ملایم تا شدید و حتی مرگ ایجاد کنند.مهمترین سویه هایی که گوساله ها را درگیر می کنند شامل : انترتوکسیژنیک E.coli ، انتروپاتوژنیکE.coli، سپتی سمیک E.coliمی باشند.

 مهم ترین عوامل باکتریایی مسبب اسهال در گوساله سویه های پاتوژنیک E.coli و سویه های سالمونلا و کلسریدیوم تایپ C&Dمی باشند.

Entrotoxigenic E.coli : گوساله ها بلافاصله بعد از تولد و عمدتا از راه مدفوعی-دهانی مبتلا می شوند. پس از ورود به روده برای اینکه بتواند اسهال ایجاد کند به سلول های اپیتلیال ویلای های روده چسبیده (توسط آنتی ژن K99) و تشکیل کلنی می دهد.

بعد از آن باکتری با تولید توکسین مقاوم به حرارت (STa) یک اسهال منتشر حاد را باعث گشته که به دهیدراتاسیون، اسیدوز متابولیک و در موارد حاد به مرگ حیوان منتهی می شود.

نکات مهم:
 • اسهال ناشی از این سویه از نوع اسهال ترشحی است.
 • این باکتری به تغییراتPHحساس می باشد
 • در PHشدیدا اسیدی زنده نمی ماند.
 • از آنجایی که در روزهای اول زندگی PHشیردان بین6-7می باشد امکان زنده ماندن باکتری وجود دارد.
 • این فرم عمدتا در 3روز اول زندگی رخ می دهد.
 • شدت بیماری بستگی به تعداد عامل بیماری دارد.این سویه باعث کلاپس دام می شود.

در این فرم علائم تعیین کننده بیماری که به شما در تشخیص نوع اسهال کمک خواهد کرد شامل :

 1. ضعف شدید
 2. کما
 3. پایین بودن دمای بدن
 4. مخاط بیرنگ
 5. رطوبت اطراف دهان
 6. تشنج خفیف می باشد
 7. اگرچه ناحیه شکم منبسط می شود و با دقه کردن صدای جریان آب شنیده می شود ولی اسهال اغلب آشکار نمی باشد.
 8. پیش آگهی آن بد است و دام درعرض 3الی 6ساعت بعد از بروز علایم تلف می شود

2- عفونت های ویروسی : ویروس ها به سلول های ویلای های روده کوچک حمله می کنند و باعث عدم جذب مواد می شود. ویروس وارد سلول شده و از محتویات سلول برای تکثیر خود استفاده می کند.زمانی که سلول پر از ویروس هایجدید شد، سلول را پاره کرده وویروس ها به سلول های دیگرحمله می کنند.

عوامل ویروسی مسبب اسهال در گوساله سویه های پاتوژنیک BVDویروس و روتا ویروس و کرونا ویروس می باشند.

شیوع عفونتهای ثانویه در گوساله های مبتلا به اسهال ، زنگ خطر گاوداران:

عفونت های ویروسی گوساله ها را به عفونت های ثانویه باکتریایی حساس می کند.2-1 .روتا و کرونا ویروس هر دوی این ویروس ها توانایی تخریب سلول هایی پوشاننده روده کوچک را داشته که باعث اسهال و کم آبی می شود.

کرونا ویروس همچنین باعث تخریب کریپت های روده می شود و پروسه ترمیم روده را کند می کند.زمانی که عفونت های ثانویه همراه می شوند احتمال مرگ و میر افزایش می یابد.

گوساله های جوان یک تا دو روزه دچار اسهال کرونا و روتا ویروسی می شوند ولی بیشترین رخداد اسهال در سن 1هفتگی می باشد. رنج ابتلا از 1-2%تا 20-30% در گله متغییر است.درصد مرگ و میر بسیار متغییر است.هر دو ویروس انتشار جهانی دارند.

انتقال ویروس ها مدفوعی-دهانی است.علائم بالینی این دو ویروس تقریبا مشابه بوده و به شکل زیر می باشد:

 1. اسهال آبکی شدید،
 2. درجه حرارت بدن نزدیک نرمال،
 3. بی حالی
 4. دهیدراتاسیون شدید
 5. افزایش سیلان بزاق
 6. عدم ایستادن و شیر خوردن
 7. مرگ و میر ناگهانی.

BVDویروس:  نیز می تواند اسهال و مرگ در گوساله ایجاد کند.اسهال 24ساعت تا 3روز بعد از روبه رو شدن با ویروس بروز می کند ومی تواند تا روزها و هفته ها ادامه داشته باشد. ساییدگی و زخم بر روی زبان، لب ها، و در دهان در گوساله های زنده معمول است.

ضایعات،مشابه ضایعات ایجاد شده در بالغین می باشد. این بیماری در گوساله شایع نیست ،زیرا گوساله آنتی بادی علیه ویروس را از طریق آغوز مادر دریافت میکنند. گوساله های مبتلا تب بالا و سختی تنفس و اسهال شدید نشان می دهند

3- پروتوزوآ ها :  از دیگر عوامل ایجاد اسهال در گوساله ها محسوب می شوند که شایع ترین آنها کریپتوسپوریدیا ها و ککسیدیا ها می باشد

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز