عوامل موثر بر فحلی گاو شیری

فحلی گاو شیری

عوامل موثر بر فحلی گاو شیری در گله

1- وزن بدن

گاوهایی که به چرخه فحلی بر نمی گردند، مشکلاتی در گاوداری ها به وجود می آورند. یکی از عوامل مهمی که در بازگشت به چرخه فحلی گاو شیری اثر می گذارد وزن بدن است. گاوهایی که بعد از زایمان نمره وضعیت بدنی آنها بیش از حد پائین می آید خیلی دیرتر آبستن می شوند.

در بررسی عوامل مرتبط با بازگشت تخمدان به چرخه فحلی گاو در طی 21 روز شیردهی (DMI) میتوان  با ارزیابی اندازه جسم زرد گاوها برای تشخیص بازگشت یا عدم بازگشت چرخه فحلی گاو ها استفاده کرد.

داده های آماری نشان میدهد ، دوره خشکی طولانی در گاوهای چند شکم، که سابقه دوره خشکی آنها ثبت شده بود، با کاهش چرخه فحلی مرتبط میباشد.

چرخه فحلی منظم ۲۱ روزه:

 • گاوهایی که در تابستان و زمستان زایمان میکنند، گاوهایی که چندین مرحله شیردهی را تجربه کردند و آنهایی که عاری از بیماری هستند بیشتر دارای چرخه فحلی منظم ۲۱ روزه میباشند.
 • گاوهایی که در اوایل شیردهی کمتر از ۲۷.۲۴ کیلو وزن از دست می دهند سریع تر به چرخه فحلی بر می گردند

2- سازه های مدیریتی

 • محل نگهداری:

گاوهایی که در اصطبل نگهداری می شوند نسبت به آنهایی که در مراتع هستند، در هر دوره فحلی، سواری بیشتری می دهند. چرا که در مرتع ، زمان بیشتری صرف چرا می شود و از این رو، زمان کمتری برای بروز برهمکنش های رفتاری وجود دارد.

 • نوع مواد بستر

نوع مواد بستر نیز می تواند بر بسامد رفتاری فحلی اثر داشته باشد. سطوح لغزنده، تاثیر نامطلوبی بر بروز فحلی دارند. سواری گرفتن گاوهای فحل روی سطوح چوبی بیشتر از سطوحی است که با کاه پوشیده شده اند (به ویژه، برای گاوهای مسن تر) و برای سطوح سیمانی بیشتر از خاکی است.برخی پژوهشگران، نشان داده اند که سطوح بتونی، به میزان زیادی بسامد سواری دادن و طول دوره فحلی را نسبت به سطوح خاکی، کاهش می دهند.

 • مشکلات سم

زمانی که مشکلات سم در گله شایع تر باشد، تفاوت بین سطوح بتونی و خاکی از نظر بسامد سواری، به مراتب بیشتر است.

 • بسامد صدا

سروصدای بلند از دیگر سازه هایی است که فعالیت سواری دادن را کاهش می دهد، به ویژه اگر صدا نا منظم و غیر عادی باشد.

 • شرایط خاص نامطلوب

سقف های کوتاه ساختمان، عمق زیاد گل ولای، در انتظار زمان شیردوشی و تغذیه (شرطی است) بودن نیز بسامد سواری دادن را کاهش می دهند.

3-سازه های محیطی

 • “فاز ماه”(Lunar phase)

سازه های محیطی، بر فعالیت های جنسی و بازدهی تولید مثل گاو، تاثیر می گذارند. حتی “فاز ماه”(Lunar phase) بر فعالیت فحلی موثر است.

 • فصول مختلف

در اواخر پاییز و اوایل زمستان رفتار فحلی، در مقایسه با تابستان، کمتربوده و چرخه های فحلی نا منظم و تعداد روزهای باز در ماه های زمستان بیشتر گزارش میشود. تداوم دمای محیطی بالا، موجب کوتاه شدن دوره فحلی و کاهش شدت فحلی در گاوهای شیری می شود.

 • ساعات شبانه روز

اکثر پژوهش ها ، نشان می دهند که احتمال بروز رفتارهای فحلی، در ساعات های تاریکی و یا ساعت های آغازین صبح، بیشتر است. شدت رفتار فحلی، تحت تاثیر زمانی از شبانه روز است که فحلی آغاز می شود. فعالیت جنسی گاوهایی که فحلی آنها در صبح اغاز شده بود، نسبت به انهایی که در عصر آغاز شده بود، بیشتر بود_4/11 سواری در ساعت در برابر6/7).

 • شرایط محیطی

سازه های دیگری مانند باد شدید، باران شدید و رطوبت زیاد نیز منجر به کاهش فحلی می شوند.

4- تغذیه

 • پروتئین

سازه های تغذیه ای می توانند موجب مهار چرخه تخمدانی شوند .کمبود شدید پروتئین موجب بروز ناهنجاریهای تولید مثلی و تغذیه با مقادیر زیاد پروتئین، موجب تاخیر در بلوغ و افزایش تعداد روزهای باز در گاوهای شیری می شود.

 • ویتامین A

کمبود ویتامین A، موجب تاخیر در بلوغ می شود. در بسیار موارد،

 • تعادل انرژی

تعادل انرژی تاثیر به سزایی بر از سرگیری چرخه های تخمدانی پس از زایش دارد، به گونه ای که تعادل منفی انرژی بروز فحلی پس از زایش را به تاخیر می اندازد. تعادل منفی انرژی و یا چاقی زیاد تلیسه ها تاثیری بر طول دوره فحلی نداشت. تغذیه تلیسه ها با جیره هایی که 80، 100 و 120 درصد نیازهای انرژی و پروتئین را تامین می کرد نیز تاثیری بر طول دوره فحلی و فعالیت های سواری آنهانداشت.

 • مینرال ها ، فسفر،کبالت،منگنز، بتاکاروتن

کمبود مینرال ها بر تولید مثل تاثیر گذاراست. کمبود فسفر و کمبود منگنز، فحلی پس از زایش را به تاخیر می اندازد .

کمبود کبالت، چرخه های فحلی را نامنظم می کند .

کمبود شدید منگنز موجب قطع کامل چرخه های تخمدانی می شود.

کمبود بتاکاروتن نیز موجب کاهش شدت رفتارهای فحلی شده است.

5- وضعیت فیزیولوژیکی

 • شدت رفتار فحلی

با افزایش سن افزایش می یابد و گاوهای مسن تر، در آغاز دوره فحلی، نسبت به گاوهای جوان تر، فعالیت سواری بیشتری نشان میدهند. تعداد سواری گرفتن از تلیسه ها و گاوهای فحل، کاملا متغییر است;تعداد سواری در گاوهای شیرده، بین 3-140 و در تلیسه ها، بین 3-225 بار متغییر بود

 • تشکیل “گروههای جنسی فعال” 

تمایل به تشکیل “گروههای جنسی فعال” با افزایش سن، کاهش می یابد و ترکیب گروه های جنسی فعال نیز کاملا متفاوت است. در مقایسه با گاوهای مسن تر، تعداد گروه های فعال جنسی در تلیسه ها، کمتر اما تعداد افراد در هر گروه، بیشتر بود.

شیردهی و یا حضور گوساله، موجب تاخیر در آغاز چرخه فحلی می شود و رفتار فحلی را مهار می کند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز