عوامل موثر بر فحلی

لنگش از عوامل موثر بر فحلی

لنگش از عوامل موثر بر فحلی گاو شیری

عوامل متعددی روی شدت فحلی تاثیر می گذارد . این عوامل شامل:
۱) اندازه گروه . تعدادگاوهایی که با همدیگر در یک بهاربند جای داده می شوند نباید کمتر از ۲۰ گاو باشد.
۲) تجهیزات گاوداری. سطوحی که دامها روی آن راه می روند و مانند اینها.
۳) تعداد گاوهایی که در یک زمان معین فحل هستند ( در صورتی که در یک زمان حد اقل ۳ یا ۴ گاو فحل باشند حد اکثر دفعات پرش وجود دارد)
۴)تعداد دفعات مشاهده گاو توسط فحل یاب ( حد اقل دو بار در روز)
۵) آموزش آن چیزی که باید مشاهده شود

دقیق ترین شاخص فحلی ؛ ایستای فحلی می باشد ( گاو می ایستد تا گاوها به روی آن پرش کنند). بیشترین پرشها توسط گاوهایی انجام می شود که در سومین روز فحلی هستند .

این گاوها یا فحل هستند یا در چند روز آینده فحل خواهند شد. درصد بالایی از گاوهایی که پرش می کنند خود فحل هستند ( حدود ۸۰%)

درراستای دستور اکید مدیریت محترم عامل شرکت آقای مهندس مختاریان و همگام با سازمان بهبود تولیدات دامی وابسته به سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، واحد رسانه اینترنتی آموزش شرکت تعاونی، قصد دارد طی مقالات علمی متعدد به تشریح عوامل موثر بر فحلی گاو شیری بپردازد

در این مقاله میخواهیم به بررسی تاثیر لنگش بر گیرایی فحلی در گاو شیری بپردازیم.

نبود تعادل در جیره غذایی، عوامل عفونی، آسیب سم، کمبود مس و سطح بالای سلنیوم از عوامل ایجاد لنگش هستند، از سوی دیگر در شرایطی که PH شکمبه کاهش پیدا کرده و اسیدی می شود ٬احتمال بروز لنگش افزایش می یابد.

اصلاح جیره غذایی و توجه به سم چینی از مهمترین راه های درمان است. در بهترین حالت سم چینی ۴-۳ ماه یکبار انجام گیرد.

تاثیر لنگش در فحلی گاو شيري

لنگش در گاو شيري باعث بروز  خسارات اقتصادي قابل توجه در گله میشود.

اکثر موارد لنگش در گاو به علت ابتلا ساختارهاي انگشت به جراحات و آسيب هاي مختلف بوده كه چنانچه به موقع تشخيص و درمان نشوند مي توانند توسعه يافته، تا جائيكه منجر به آسيب نسوج عمقي تر گردد.

در موارد عفونت هاي عمقي انگشت درمان هاي ضدميكروبي به تنهايي به علت نكروز نسج عضلاني نتيجه درماني را در پي نداشته و لذا به حذف دام از گله و كشتار زودرس منجر مي شود

گاوهایی که از ضایعات اندامهای حرکتی رنج می برند، تولید شیر و عملکرد تولیدمثلی پائینی دارند و عمر اقتصادی و مفید آن ها کاهش می یابد.

درتازه ترین تحقیقاتی که در خصوص بررسی ارتباط لنگش با برخی شاخص های تولید مثلی و اثرات آنها بر پارامترهای خونی در زمان ابتلا به لنگش در یک گاوداری نمونه صنعتی انجام شده است میتوان نتیجه گرفت که لنگش بر بسیاری از آیتمهای سلامت گاو شیری تاثیر مستقیم منفی دارد که از آنجمله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • میزان تولید شیر
 • میزان شاخص BCS  بر اساس روش Wildman
 • میزان روزهای باز
 • تعداد تلقیح به ازای آبستنی
 • تعداد فحلی های مشاهده شده به ازای آبستنی،

دراین  مطالعات، بر اساس سیستم درجه بندی 5 نقطه ای spreacher، گاوهای مبتلا به لنگش بالینی (گاوهایی که درجه لنگش آنها بزرگتر و یا مساوی 3 باشد) انتخاب شده اند.

جهت گروه کنترل نیز گاوهای سالم (غیر لنگ) انتخاب شدند.

ابتدا کلیه آیتمهای مذکور ثبت گردید. سپس از بین گاوهای مبتلا به لنگش، تعداد 30 راس مبتلا به لنگش شدید (درجه 4 یا 5) انتخاب و پس از اخذ خون از سیاهرگ وداج، فاکتورهای هماتولوژی در این حیوانات مورد ارزیابی قرار گرفت.

جهت گروه کنترل، 30 راس گاو سالم (غیر لنگ) نیز مورد ارزیابی هماتولوژی قرار گرفت.

بحث و بررسی:

بر اساس یافته های موجود، مشخص گردید که، میزان تولید شیر، میزان شاخص BCS، میزان روزهای باز، تعداد تلقیح به ازای آبستنی و تعداد فحلی های مشاهده شده به ازای آبستنی، در میان گاوهای مبتلا به لنگش و گروه سالم تفاوت معنادار می باشد (05/0p˃).

براین اساس تعداد سلولهای سفید (WBC) اختلافی را بین دو گروه نشان نداد (05/0p<)،

در حالیکه تعداد گلبول های قرمز (RBC) بین دو گروه اختلاف معناداری را نشان داد (05/0p˃).

نتیجه گیری کلی

بطور کلی میتوان این گونه نتیجه گرفت گاوهایی که درجاتی از لنگش را نشان داده اند، به طرزي معنادار شانس بیشتري براي ابتلا به اندومتریت بالینی دارند و بر این اساس میتوان ابتلا به لنگش را به عنوان یکی از فاکتورهاي خطر در بروز اندومتریت بالینی و متعاقب آن کاهش فحلی به شمار آورد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز