دانستنیهای مفید در تلقیح مصنوعی

فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی

عدم تشخیص فحلی و آبستنی باعث بروز فاجعه اقتصادی در گاوهای سوپر تولید در روزهای بین ۱۸ تا ۲۳ پس ازتلقیح مصنوعی در گله های شیری میشود

حتما با این موضوع موافقید که عامل اصلی در سود آوری صنعت دامپروری شیری تولید مثل مطلوب در عمر اقتصادی گاو می باشد.

در تعریف عمر اقتصادی گاو شیری باید به مدت زمانی اشاره کرد که یک گاو توان تولید مثل و شیردهی مطلوب را دارد که می تواند بین 7 تا 11 سال باشد.)

· یکی از دلایل بسیار مهم در کاهش سود آوری و بازدهی اقتصادی در صنعت دامپروری شیری پایین بودن راندمان تولید مثل در گله ها می باشد.

Dairy cow estrus
_

فهرستی از هزینه های ناشی از عدم تشخیص به موقع فحلی

در گاوهای پر شیر

 • هزینه های ناشی از افزایش فاصله زایش

 که خود شامل 2 هزینه خوراک و نگهداری مازاد و کاهش تولید شیر به علت خشکی پیش از موعد میشود.

دام بایستی در هر ۱۲ تا ۱۳ ماه 1 گوساله داشته باشد وقتی این زمان افزایش پیدا می کند منجر به مصرف خوراک بیشتر و در نهایت زیان دامدار می شود.

 • هزینه های ناشی از افزایش تعدادتلقیح

 که خود مشمول هزینه های دیگر یعنی  هزینه های دامپزشکی: اسپرم، خدمات تلقیح کار، خدمات ماما وهزینه‌ها خرید هورمون های دامپزشکی وهزینه فرد فحل یاب می باشد.

 • کاهش تولید گوساله در عمر اقتصادی دام

بر اساس تجربیات و مشاهدات تخصصی در دامداری صنعتی این زیان شامل  از دست دادن 3 تا 4 گوساله در طول عمر اقتصادی یک گاو شیری شده و در دامداری سنتی باعث  از دست دادن ۵ تا ۷ گوساله میشود.

 • هزینه های ناشی از عفونتهای رحمی دام

 اگردام فحل نباشد و عمل تلقیح انجام شود دام دچار عفونتهای رحمی شده که منجر به صرف هزینه جهت درمان می شود که ضرر و زیان دامدار محسوب می شود.

 • زیان به دلیل تغییر جنسیت گوساله

طبق تحقیقات انجام شده و تجربیات کارشناسان فارم ها  ۶۰ % گوساله هایی که در اولین تلقیح منجر به آبستنی به دنیا می‌آیند ماده هستند و اگر تلقیح به موقع انجام‌نشود شانس کمتری در به دست آوردن گوساله ماده خواهند داشت.

 • هزینه های ناشی از فحل مجدد

فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی زمانی است که تلقیح به موقع انجام نشود، در اینصورت ۲۱ روز زمان می‌برد تا مجدد دام فحل شود و هزینه‌هایی مثل خوراک و نگهداری و استهلاک در این ۲۱ روز زیان برای دامدار محسوب می شود.

 • هزینه های جانبی سربار

در تشریح فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی از هزینه های جانبی سربار در گاوداری میتوان به هزینه کارگر ، بیمه و آب و برق و استهلاک ها اشاره کرد. که بدون داشتن حاشیه سود بر شما تحمیل میگردد

فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی در گاوهای سوپر تولید
فاجعه اقتصادی عدم تشخیص فحلی در گاوهای سوپر تولید
Dairy cow estrus
_

استفاده از تکنولوژی در تشخیص به موقع فحلی

در گاوهای پرشیر

امروزه با دانستن دقت تشخیص 50 درصدی افراد فحل یاب،تکنیکهای جدیدی در خصوص تشخیص به موقع فحلی روانه بازار شده اند.

1- از جمله این تکنیکها میتوان به تکنیک  آشکار ساز گرما بکار گرفته شده در محصولاتی نظیر محصول estrotect ساخت امریکا  با دقت90 % و محصول kamar ساخت هندوستان با دقت87 % اشاره کرد که در بازار ایران نیز موجود میباشند.

2- از دیگر تکنیکها،میتوان به  تکنیک ضربه پذیری بکارگرفته شده در محصول گچ دمی ساخت امریکا اشاره کرد که دقتی در حدود 71 % دارد.

3- در اشاره به سومین تکنیکها،میتوان تکنیک بررسی رفتاری و فعالیت دام  بکارگرفته شده در محصول podometr ساخت ایتالیا را نام برد  که دقتی در حدود 70 % دارد.

شاید تاکنون شما بدون بهره گیری از تکنیکهای فوق الذکر فقط از افراد فحل یاب استفاده کرده باشید. آیا میدانید که نقاط ضعف عملکرد فرد فحل یاب چیست؟

1- داشتن محدودیت زمانی حضور وی در گله

2-عدم مهارت کافی فرد فحل یاب در تشخیص و تفکیک علائم در زمان های مختلف

3- کم بودن تعداد بازرسی های توسط فرد فحل یاب و دامداری در شبانه‌روز

4- عدم توجه فرد فحل یاب به زمان دقیق بازرسی‌ها که حدود ۷۰ % بروز علائم اصلی از ۶ عصر تا ۶ صبح رخ می دهد.

5- عدم مسئولیت پذیری فرد فحل یاب که بعد از تشخیص بایستی ثبت اطلاعات زمان بازرسی را در اولویت خود قرار دهد.

6- بالا بودن هزینه های نیروی انسانی فحل یاب متخصص

در برآورد زیان مستقیم ناشی از عدم تشخیص به موقع فحلی در گاوداری های صنعتی  میتوان به از دست دادن:4 راس گوساله و یا ۱۷ تن شیر اشاره کرد این مقدار در گاوداری های سنتی به از دست دادن:7راس گوساله و یا 39 تن شیر میرسد

آیا میدانید مطابق با  محاسبات انجام شده در بهمن سال 1399 حدود زیان مالی یک راس گاو در عمر اقتصادی آن در دامداری صنعتی و سنتی بین 100 تا 220 میلیون تومان برآورد شده است!!!

Dairy farm
_

معیارهای وضعیت بازدهی مطلوب کدامند?

در مزارع پرورش گاو شیری

مقدارمطلوب تولید شیر در عمر اقتصادی گاو 57 تن میباشد که در فارمهای صنعتی و فارمهای سنتی به ترتیب 50 تن و 38 تن میباشد.

تعداد  مطلوب راس تولید گوساله در عمر اقتصادی گاو 5.5 راس میباشد که در فارمهای صنعتی و فارمهای سنتی به ترتیب 5.3 راس و 5.2 راس میباشد.

تناژمطلوب کود خشک تولیدی در عمر اقتصادی گاو 25 تن میباشد که در فارمهای صنعتی و فارمهای سنتی به ترتیب 21 تن و 16 تن  میباشد.

فروش دام زنده پس از پایان یافتن عمر اقتصادی650 تن میباشد که در فارمهای صنعتی و فارمهای سنتی یکسان  میباشد.

اشاره ای گذارا برعوامل موثر بر افزایش راندمان فحلی مطلوب گله های شیری

کنترل دما و رطوبت در محیط فارم

تنش گرمایی حاد  می تواند منجر به کاهش شدت فحلی و کوتاه شدن طول دوره فحلی می‌شود و اشکال در شناسایی گاو فحل شده و حتی منجر به سقط جنین گردد.تنش گرمایی در اواخر آبستنی موجب کاهش رشد (جنین) شده که می تواند افزایش تلفات گوساله های تازه زا را در پی داشته باشد.

 راه های جلوگیری از تنش گرمایی:

1-استفاده از سایبان 2- استفاده از مه پاش 3- مصرف آب آشامیدنی خنک4- استفاده از فن و هواکش جهت جریان هوا 5- نصب آبخوری جلوی در خروجی شیردوشی 6- استفاده از پد سلولزی

پیشتر از این در مقاله ای به تهویه مطبوع در فری استایل های گاو شیری اشاره کرده بودیم جهت مطالعه لطفا اینجا کلیک فرمایید

استفاده ازجیره غذایی باکیفت

با بهره گیری از جیره  با کیفیت بالا میتوان باعث  چرخه فحلی منظم در دام شد.

· بهترین خوراک در 21 روز آخر آبستنی (انتظار زایش) و30 روز اول پس از زایش از اهمیت خاصی برخوردار است. استفاده از کنسانتره های انتظار زایش تولیدی کارخانه تولید خوراک دام شرکت تعاونی میتواند تضمینی در بهره وری بالای تولید مثل گله شما باشد.

جهت آشنایی با مزایا و جدول آنالیز کنسانتره های انتظار زایش لطفا اینجا کلیک فرمایید

BCS مناسب دام ماده در زمان تلقیح

کنترل نمره وضعیت بدن= BCS

بهتر است به این نکته توجه داشت که در دوره شیردهی آینده،چربی و پروتئین شیر گاوهای لاغر و چاق در اواخر دوره آبستنی،  کاهش خواهد یافت. علیرغم این موضوع که در ابتدا کاهش وزن برای یک دوره کوتاه می تواند چربی شیر را افزایش دهد اما بهتر است بدانید که در گاوهای لاغر این پتانسیل وجود ندارد و در گاو های چاق باعث بیماری کتور می شود.

تشخیص به موقع آبستنی دام بین روزهای 18 تا 23

امروزه  استفاده از تکنولوژیهای جدید و ارزان و با دقت 97 % به راحتی امکان تشخیص آبستنی بین روزهای 18 تا 23 برای دامدار فراهم نموده است.

پیشتر از این در مقاله ای به مزایای داشتن دستگاههای مخصوص سونوگرافی در فارم های گاو شیری اشاره کرده بودیم. جهت مطالعه لطفا اینجا کلیک فرمایید

فاصله زایش تا اولین تلقیح منجر به آبستنی (روزهای باز)

با درنظر گرفتن حداقل روزهای باز مطلوب ← 85 تا 110 روز بهینه میباشد.

حداقل بودن فاصله دو زایش

با درنظر گرفتن حداقل مطلوب فاصله دو زایش ،هر 12 تا 13 ماه ← 1 گوساله بهینه میباشد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز