فاسیولا گندیدگی کبد در گاوداری اصفهان

فاسیولا گندیدگی کبد در گاوداری اصفهان

فاسیولیازیس، یکی از بیماری‌های مهم انگلی انسان و دام است که توسط گونه‌های فاسیولا در میزبان ایجاد می‌شود. تقریباً 4/2 میلیون نفر در جهان به این انگل مبتلا هستند و 180 میلیون نفر، در معرض خطر ابتلا هستند. تشخیص بموقع و درمان سریع آن، از بروز عوارض بیماری در مبتلایان بطور چشمگیری جلوگیری می‌نماید

فلوک کبدی Liver Fluke

همه گاوهای در حال چرا مستعد ابتلا به انقباضات کبدی هستند، اگرچه مناطق مرطوب خطر بیشتری دارند. روندها افزایش فصلی موارد فلوک را در اواخر تابستان و پاییز نشان می دهد.

علائم رایج چیست؟

 1. گندیدگیکبدها
 2. کاهش افزایش وزن زنده از طریق کاهش راندمان تبدیل خوراک
 3. کاهش تولید شیر
 4. کاهش باروری
 5. کم خونی
 6. اسهال
 7. در موارد شدید (اما کم) – مرگ

Youngstock بیشتر مستعد ابتلا به فلوک است، با این حال گاوهای بالغ هنوز از این بیماری رنج می برند. بسته به سطح عفونت، سکته کبدی ممکن است بین 20 تا 25 پوند برای هر راس، هزینه داشته باشد.

تشخیص فلوک کبدی ساده نیست. EBLEX نشان می دهد که فلوک کبد اغلب با تغذیه نامناسب، بیماری جان، سالمونلوز یا گاستروانتریت انگلی اشتباه گرفته می شود. اگر گاوداران  با آن آشنایی کامل نداشته باشند، ممکن است علائم را تشخیص ندهند یا به طور معمول درمان نکنند. بنابراین مهم است که در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق، با دامپزشک تماس بگیرید.


چه چیزی باعث آن می شود؟

فلوک کبد توسط یک انگل Fasciloa hepatica ایجاد می شود. تخم‌های فلوک که در مدفوع میزبان پستانداران دفع می‌شوند، رشد می‌کنند و به شکل میراسیدیای مژکدار متحرک بیرون می‌آیند – فرآیندی که در دمای بهینه 22 تا 26 درجه 9 روز طول می‌کشد. توسعه زیر 10 درجه رخ نخواهد داد. این میراسیدی ها عمر کوتاهی دارند و باید در عرض سه ساعت با میزبان (حلزون) در تماس باشند.

رشد انگل در حلزون‌های آلوده ادامه می‌یابد، تا زمانی که سرکاریوم‌ها به شکل‌های متحرک از حلزون خارج می‌شوند و خود را به سطوح سفت مانند تیغه‌های چمن می‌چسبند، جایی که به متاسرکریاهای عفونی تبدیل می‌شوند. سپس این ها توسط میزبان نهایی دوباره جذب می شوند و چرخه حیات را تکمیل می کنند. متاسرکایا پس از ورود به گاو، از طریق دیواره روده مهاجرت می کند، از صفاق عبور می کند و به کپسول کبد و مجاری صفراوی نفوذ می کند.

طول یک فلوک بالغ می تواند تا 3 سانتی متر باشد و می تواند بین شش ماه تا دو سال در گاو زنده بماند. دماهای ملایم و بارندگی بالاتر از حد متوسط، شرایط بهینه را برای توسعه فلوک فراهم می کند. مناطق مرطوب در مزارع خشک خطر بالایی دارند

.

تهیه آنتی‌ژن‌های کرم بالغ فاسیولاهپاتیکا جهت تشخیص بیماری

استفاده از آنتی‌ژن 60 کیلودالتونی کوتیکول کرم فاسیولا به عنوان آنتی‌ژن خالص، در تستهای سرولوژیک CIEP والایزا توصیه می‌شود. نتایج حاصل، بیانگر حساسیت بالای روش الایزا نسبت به روش CIEP می‌باشد.

چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

دکتر فیل هدلی از Eblex معتقد است که پیشگیری از طریق چرخش مرتع در برابر فلوک کبد موثر است، زیرا از چرای گاوها در زیستگاه حلزون جلوگیری می کند. در صورت امکان از چرای گاوها در مناطق مرطوب مانند حاشیه برکه ها، سواحل رودخانه ها و زمین های باتلاقی جلوگیری کنید.

 

او همچنین می‌گوید که رژیم ضد کرم (کرم‌سازی) مناسب باید استفاده شود، تا اطمینان حاصل شود که محصولات از تخم‌های هدف، فلوک نابالغ و بالغ استفاده می‌کنند و در برنامه‌ای ترکیب می‌شوند که مقاومت کرم‌ها را به حداقل می‌رساند.

کنترل بیماری فلوک کبد باید بخش مهمی از یک برنامه بهداشتی گاوداری باشد که توسط جراح دامپزشک محلی گاودار تهیه شده است. نظارت بر سطوح عفونت در گوسفند و گاو با استفاده از شمارش ، بازگرداندن کشتارگاه و بررسی دامپزشکی حیوانات آلوده بخش اساسی کنترل موفقیت آمیز است.

.

چگونه آن را درمان کنیم؟

تعدادی از محصولات برای درمان فلوک در گاو موجود است. فلوکیسیدها در برابر فلوک نابالغ و بالغ موثر هستند.

توصیه هایی برای گاوداران در مورد استفاده از فلوکیسید، به ویژه با توجه به فراوانی، باید به تاریخچه گاوداری قبلی، نتایج بازگرداندن کشتارگاه ها، در صورت موجود بودن، و نظارت بر مدفوع، با آگاهی از اینکه فلوک های مقاوم به تری کلابندازول در ایران ثبت شده اند، در نظر گرفته شود.

در جایی که گاوها زمستان گذرانی می کنند، برای مثال گاوهای شیرده، باید دو بار تحت درمان قرار گیرند. یک بار در دوره آبان /دی برای از بین بردن عفونت ایجاد شده در ماه های تابستان و بار دوم در فروردین یا خرداد برای از بین بردن هر گونه عفونت فلوکی که ممکن است در ماه های زمستان دیده شده باشد. این به کاهش خطر آلودگی بعدی تخم در مرتع کمک می کند.

EBLEX می گوید که درمان گاو هفت تا 14 روز پس از استفاده فلوکیسید می تواند در کاهش تأثیر فلوک در طول زمستان بسیار مؤثر باشد. این بدان معناست که تا اواسط تابستان می توان از درمان جانبی اجتناب کرد. این ممکن است برای راحتی با کرم درمانی ترکیب شود که به کاهش آلودگی مراتع کمک می کند.

نکته مهم:

در صورت امکان ممکن است به تأخیر انداختن درمان مسکن تا پنج تا هشت هفته پس از نگهداری برای اطمینان از بلوغ تمام مراحل لاروی فلوک تا بزرگسالی و سپس درمان با فلوکیسید یا ترکیب درمان فلوک با دوز کرم مفید باشد.

مقاومت به تری کلابندازول در اصفهان و شهرستانهای اطراف گزارش شده است. در صورت مشکوک بودن، موضوع را با دامپزشک خود در میان بگذارید و داروی جایگزین را انتخاب کنید.

در سال اول، گوساله‌های متولد بهار بعید است تا زمان اسکان نیاز به درمان داشته باشند، و گوساله‌های متولد پاییز باید در اواسط تابستان در ترکیب با درمان معمول کرم‌دار درمان شوند.

هیچ فلوککشیدی با دوره ترک شیر وجود ندارد، بنابراین، برای کنترل معمول، گاوهای شیری را در زمان خشک شدن درمان کنید.

در موارد فوری بالینی گاوهای شیری نیاز به درمان و اعمال دوره نگهداری مناسب دارند. اطلاعات مربوط به دوره عدم نگهداری بر روی برچسب محصول و برگه اطلاعات موجود است و باید از یک جراح دامپزشک مشاوره بگیرید.

با توجه به هزینه های بالقوه 20 تا 25 پوند به ازای هر سر یا بیشتر در صورت مرگ حیوان، مطمئناً برای گاوداران  مفید است که از ابتلای گاو به این انگل جلوگیری کنند. فاسیولا گندیدگی کبد در گاوداری اصفهان

بر اساس  گزارش‌هایی مبنی بر افزایش موارد فلوک کبدی، به گاوداران توصیه می‌شود حتی اگر گله‌هایشان قبلاً تحت تأثیر قرار نگرفته است، از این مشکل آگاه باشند و برای پیشگیری و درمان موارد، رویکرد مدیریت استراتژیک داشته باشند

 


پاورقی:

فاسیولا گندیدگی کبد در گاوداری اصفهانEblex:

هیئت توسعه کشاورزی و گاوداری در انگلستان است و خدمات آموزشی و ترویجی را به تولیدکنندگان شیر و گوشت گاو و بره  ارائه می دهد


مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز