فیدر خودکار در گاوداری شیری

فیدر خودکار در گاوداری شیری فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری

پرورش گوساله‌ها در بهاربندهای گروهی با تغذیه خودکار، برای بسیاری از گاوداری های گاو شیری تغییری تحول‌آفرین به سمت بهتر شدن گوساله‌ها بوده است. اما همه گاوداران،  آن موفقیت درخشان را در انتقال اولیه تغذیه خودکار خود پیدا نکرده اند.

پروفسور بازنشسته علوم دامی دانشگاه ویرجینیا، باب جیمز، گفت که وقتی تغذیه خودکار و بهاربندهای گروهی ، به خوبی مدیریت می شود، رفاه گاوهای شیری را افزایش می دهد. آنها همچنین گوساله های از شیر گرفته شده را به روشی “از نظر بیولوژیکی طبیعی” تغذیه می کنند.

اگرچه همچنان نیاز به  کارگران دامداری وجود دارد و گوساله ها به طور خودکار بدون توجه دقیق به جزئیات رشد نمی کنند. جیمز در تازه ترین پادکست آموزشی خود به عنوان کارشناس گروه صنعتی تولیدکننده فیدر خودکار Foerster-Technik، در فهرستی از «10 نکته برتر» ، جزئیات مهمی را که باید برای موفقیت فیدر خودکار و بهاربندهای گروهی مورد بررسی قرار گیرد، به اشتراک گذاشت:

 

 

1. ساخت آغوز عالی –

کیفیت آغوز را می توان از طریق تغذیه عالی گاو خشک بهبود بخشید و کیفیت آن باید با توجه به جزئیات در برداشت و ذخیره سازی حفظ شود.

2. ایجاد ایمنی غیرفعال بالا –

حداقل 200 گرم IgG را در 12 ساعت اول زندگی تغذیه کنید (هر چه زودتر بهتر است). این امر مستلزم آزمایش آغوز برای سطوح IgG و/یا استفاده از مکمل ها یا جایگزین های آغوز است.

3. محیط زایمان را تمیز نگه دارید –

محیط  تمیز زایمان به محافظت از گوساله ها تا زمانی که ایمنی آغوز ایجاد شود کمک می کند. به آن به عنوان مسابقه ای بین باکتری ها و آنتی بادی های آغوز فکر کنید. اولین نفر در آنجا “برنده می شود!”

4. یک محیط بهاربند عالی ایجاد کنید –

بهاربندهای گروهی باید به خوبی زهکشی شده و به طور معمول تمیز و بستر شوند تا بارهای باکتریایی پایین بماند. با یک متخصص تهویه کار کنید تا حداقل چهار تعویض هوا در ساعت در هوای سرد و بیشتر در هوای گرم تضمین شود.

5. افراد مناسب را بیابید –

افراد ایده آل برای پرورش گوساله های پیش از شیر گرفته شده بیشتر از “تغذیه گوساله” هستند. آنها “مدیران گوساله” هستند. آنها در تشخیص و درمان زودهنگام بیماری مهارت دارند. در جهت حفظ روال ثابت؛ و حفظ نظافت و بهداشت در تمام زمینه های مراقبت از گوساله کوشا باشید.

6. تغذیه استراتژیک –

موفقیت تغذیه با تغذیه خودکار را می توان با شیر کامل و جایگزین شیر به دست آورد. اما مطمئن شوید که شیر کامل – حتی شیر قابل فروش – پاستوریزه است. با متخصص تغذیه خود کار کنید تا بهترین سطح چربی و پروتئین و همچنین مقدار کل شیر را تعیین کنید تا به اهداف عملیات خود برسید. روزانه غلات خوراکی 20 تا 22 درصد پروتئین خام را به صورت تازه عرضه کنید.

7. گوساله‌های پس‌زمینه –

قبل از قرار دادن آن‌ها بر روی تغذیه خودکار، گوساله‌ها باید به‌صورت جداگانه در بهاربندها یا باکس های لانه سگی بزرگ شوند و تغذیه شوند تا زمانی که به شدت از یک بطری نوک پستان بنوشند.

8. طرحی برای تغذیه مایع طراحی کنید –

برای تغذیه مناسب برنامه ریزی کنید .با نماینده سازنده فیدر و متخصص تغذیه و جیره گله خود برای تعیین بهترین استراتژی برای کل مصرف مجاز روزانه ،مشورت کنید. حجم مجاز در هر تغذیه؛ و یک روند کاهشی برای از شیر گرفتن داشته باشید.

به طور کلی، محدود کردن گوساله‌ها به 8 لیتر در روز یا کمتر توصیه نمی‌شود، زیرا گوساله‌ها گرسنه خواهند بود و بیشتر مستعد مکیدن متقاطع در بهاربندهای  گروهی هستند. حدود 10-14 روز قبل از شیر گرفتن، مقدار شیر روزانه را به تدریج کاهش دهید تا به 2 لیتر در روز برسید.

9. از یک برنامه بهداشتی پیروی کنید –

شیر یک محیط رشد عالی برای باکتری های نامطلوب است. با نماینده سازنده خود و تامین کننده محصولات بهداشتی گاو شیری برای ایجاد پروتکل های معمول تمیز کردن و بهداشت مشورت کنید، سپس پروتوکلها را به شدت دنبال کنید.

برای کاهش آلودگی با بیوفیلم، خطوط شیر را به طور معمول جایگزین کنید. بسیاری از گاوداری ها ، تعویض شیلنگ های ارزان قیمت را هر چند هفته یکبار، بسیار مقرون به صرفه تر از تمایل به گوساله های بیمار می دانند.

به مدیریت شستشوی CIP مخازن و سالن شیردوش در گاوداری های گاو شیری توجه کرده و نکات آنرا جدی بگیرید

10. فروشنده فیدر خود را بشناسید –

نماینده سازنده شما نه تنها باید در راه اندازی و راه اندازی سیستم جدید، بلکه در بازرسی و تعمیر و نگهداری منظم ماشین(های) شما نیز مشارکت داشته باشد. آنها باید به آسانی برای پاسخ به سؤالات و عیب یابی مشکلات و همچنین ارائه فهرستی آماده از قطعات جایگزین، لوازم و مایعات تمیزکننده در دسترس باشند.

فیدر خودکار در گاوداری شیری فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری  فیدر خودکار در گاوداری شیری 

جیمز خاطرنشان کرد: مانند هر برنامه مدیریت موفق گوساله، این یک تلاش تیمی است. یک سیستم تغذیه خودکار با مدیریت خوب به گونه ای طراحی نشده است که روزانه کم هزینه باشد. بلکه باعث رشد تلیسه شیری می شود که به او امکان می دهد پتانسیل ژنتیکی خود را به شیوه ای سودآور بیان کند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز