مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

قسمت 1 – مبانی تولید مثل گاو شیری موضوع وبینار آموزشی NADIS

سرویس ملی اطلاعات بیماری های دامی بریتانیا “NADIS”  وبیناری با موضوع  مبانی تولید مثل در گاو شیری مورخ هشتم نوامبر 2020 برگزار کرد. سخنران اصلی این وبینار آقای دکتر ریچارد لاون BVetMed MRCVS بودند.

اهمیت زایش منظم در فواصل قابل پیش بینی

او گفت : در بسیاری از گاوداری ها ، دور شدن از زایش فصلی، همراه با افزایش تولید شیر، به این معناست که تولید یک گوساله در سال دیگر مانند گذشته حیاتی نیست.

با این وجود، زایش منظم در فواصل قابل پیش بینی در همه گاوداری ها ضروری است. باروری ضعیف منجر به بهره وری کمتر، افزایش حذف، ژنتیک پایین گله و کاهش سودآوری می شود. سیستم گاوداری هرچه که باشد، مدیریت تولید مثل باید کارآمد باشد تا گاوها به سرعت پس از واجد شرایط بودن برای خدمات با استفاده از تعداد محدودی تلقیح باردار شوند.

مدیریت تولید مثل فقط شامل گاو شیرده نمی شود. از روزی که گوساله تلیسه متولد می شود شروع می شود. پرورش تلیسه با کیفیت خوب برای سیکل بارداری تلیسه ها در 13 ماهگی، باردار شدن در 15 ماهگی و زایمان در 24 ماهگی ضروری است.

آقای دکتر ریچارد لاون  گفت: همچنین به محض اینکه وارد چرخه زایمان – جفت گیری – بارداری شود، باروری او را تا حد زیادی بهبود می بخشد. بنابراین در هر مرحله از زندگی یک گاو، شما به یک برنامه مدیریتی موثر برای به حداکثر رساندن باروری نیاز دارید.مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

شکل 4: جسم زرد (CL) – اگرچه ممکن است از بیرون کوچک به نظر برسد (بالا)، CL بیشتر تخمدان را در هنگام برش (پایین) درگیر می کند.

چرخه باروری 1 گله شیری

شکل 1: چرخه باروری: موفقیت نیاز به توجه در هر مرحله دارد. برای انجام این کار، درک اولیه از چرخه تولید مثل گاو بسیار مفید است.

3 گله شیری باروری فولیکول تخمدان
شکل 2: تخمدان با فولیکول بزرگ – این ساختاری است که تخمک از آن می آید.

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

شکل 1: چرخه باروری:

چرخه فحلی

گاوها از نظر فصلی پلی استروس هستند. این بدان معناست که آنها در طول سال در فواصل زمانی منظم وارد گرما می شوند. هیچ مدرکی، تحت شرایط بریتانیا، وجود ندارد که گاوها در زمان های خاصی از سال بارور کمتری داشته باشند. الگوهای دو هورمون اصلی چرخه فحلی گاو در شکل 3 نشان داده شده است.

دو هورمون اصلی پروژسترون و استروژن هستند.

پروژسترون هورمون بارداری است و توسط جسم زرد (یا CL) در تخمدان تولید می شود، در حالی که استروژن هورمون اصلی مسئول رفتار فحلی (گرما) است و در تخمدان توسط فولیکول (که تخمک از آن می آید) تولید می شود. ).

گاوها وقتی پروژسترونشان پایین می آید و استروژنشان بالا می رود گرم می شوند. به طور متوسط، گاوها هر 21 تا 22 روز (از 18 تا 26) گرم می شوند.

تلیسه ها معمولاً فواصل کوتاه تری دارند، اما فقط یک روز یا بیشتر. گاوهایی با فواصل گرمایی خارج از محدوده 18 تا 26 روز (چه کمتر یا بیشتر) احتمالاً غیرطبیعی هستند – مشروط بر اینکه در گرما به طور دقیق شناسایی شده باشند.

با دو استثنا، تا زمانی که یک گاو غیر آبستن باقی بماند، یک گاو طبیعی بین غلبه پروژسترون و استروژن چرخه را ادامه می دهد تا زمانی که در زمان مناسب (بین فحلی و تخمک گذاری) تلقیح شود و باردار شود. دو استثنا قبل از بلوغ و بعد از زایمان است.

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

شکل 3: هورمون های اصلی چرخه فحلی

 

بلوغ در گاو شیری “Puberty

چرخه های نشان داده شده در شکل 3 در تلیسه ها زمانی که به بلوغ می رسند شروع می شود. سن بلوغ تلیسه ها به وزن زنده آنها بستگی دارد و تلیسه های سبک تر دیرتر از حیوانات سنگین تر سیکل آغازین دارند. بنابراین، برای به حداکثر رساندن باروری تلیسه، به افزایش وزن خوب و ثابت در طول دوره پرورش نیاز داریم.

برای باردار شدن تلیسه ها در سن 15 ماهگی (به طوری که در 2 سالگی بچه دار شوند)، باید از 12 تا 13 ماهگی سیکل را شروع کنند، زیرا احتمال اینکه تلیسه هایی که 2 یا 3 بار قبل از جفت گیری چرخه زده باشند بسیار بیشتر است. باردار شدن نسبت به کسانی که برای اولین بار فحل میشوند .

برای اطمینان از اینکه همه تلیسه ها در ۱۲ تا ۱۳ ماهگی فحل شوند، تلیسه ها باید در ۱۲ ماهگی به ۵۰ درصد وزن بدن مورد انتظار خود رسیده و در سه ماه آینده ۱۰ درصد دیگر را بدست آورد.

بنابراین تلیسه هلشتاین که در بزرگسالی 600 کیلوگرم وزن دارد، باید در 12 ماهگی 300 کیلوگرم وزن داشته باشد و قبل از 15 ماهگی 60 کیلوگرم دیگر وزن گیری کنند.

اندازه گیری وزن تلیسه و تعیین اهداف وزن زنده بخش اساسی مدیریت باروری تلیسه است.

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

شکل 2: تخمدان با فولیکول بزرگ – این ساختاری است که تخمک از آن می آید.

بعد از زایمان “After calving

پس از زایمان، سیستم تولید مثل باید قبل از از سرگیری چرخه طبیعی خود را ترمیم کند. در بیشتر گاوهای شیری، شروع سیکل تولید مثل عادی ظرف 40 روز پس از زایمان از سر گرفته می شود. عدم از سرگیری سیکل  عادی پس از زایمان یکی از دلایل اصلی باروری ضعیف در گاوهای شیری است.

چنین شکستی می‌تواند چندین تظاهرات داشته باشد، از گاوهایی که تا 80 تا 100+ روز پس از زایمان موفق به فحل نمی‌شوند، تا گاوهایی که 20 روز پس از زایمان شروع به فحل می‌کنند اما پس از آن متوقف می‌شوند.

تأثیر اصلی این شکست این است که گاوها تا مدت زیادی پس از پایان دوره انتظار داوطلبانه آنها (فاصله برنامه ریزی شده بین زایش و باروری) تلقیح نمی شوند.

حتی زمانی که گاوها به طور عادی به سیکل برگردند، احتمالاً تاخیر بیشتری وجود دارد، زیرا مانند تلیسه ها، گاوهایی که قبل از جفت گیری سیکل درستی نداشتند، نسبت به گاوهایی که دو یا سه بار سیکل داشتند، نرخ حاملگی بسیار کمتری دارند.

عوامل زیادی مانند بیماری در اطراف زایش و کمبود عناصر کمیاب بر بازگشت سیکل طبیعی تأثیر میگذارد ،  اما مانند بلوغ در تلیسه ها، یکی از عوامل مهم مؤثر بر بازگشت به چرخه، وزن بدن، به ویژه کاهش وزن بدن است.

گاوهایی که پس از زایمان وزن و شرایط اضافی بدن خود را از دست می دهند، به طور قابل توجهی چرخه های غیر طبیعی بیشتری دارند و کندتر باردار می شوند.

اندازه‌گیری امتیاز وضعیت بدن (BCS) و به حداقل رساندن تلفات پس از زایمان، بخش مهمی از مدیریت باروری در گاوهای اوایل شیردهی است.

این امر به ویژه برای گاوهای اولین شیردهی مهم است، زیرا این گروه از گاوها باید برای اولین بار با شیردوشی کنار بیایند، رشد بدن خود را حفظ کنند و به طور همزمان با گاوهای غالب جدید سازگار شوند.

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

گاوهای بیش از حد چاق و بیش از حد لاغر به مراتب بیشتر از گاوهایی که در شرایط خوب هستند، وضعیت اضافی بدن خود را از دست می دهند،

بنابراین اهداف BCS برای به حداقل رساندن تعداد چنین گاوهایی مورد نیاز است. باروری مطلوب در گاوهایی با میانگین نمره وضعیت 2.5 در هنگام زایمان مشاهده می شود.

در یک گروه زایش نباید بیش از 15٪ گاوهایی با BCS > 3 در هنگام زایمان (در مقیاس 1-5) و کمتر از 15٪ با BCS 2 یا کمتر وجود داشته باشد. بهترین راه برای مدیریت این امر این است که گاوها را قبل از خشک شدن آماده کنید و سپس گاوها را در طول دوره خشکی برای رسیدن به هدف مدیریت کنید.

اگر مشکل اصلی وضعیت نامناسب است، باید به افزایش تغذیه تکمیلی در اواخر شیردهی به عنوان موثرترین زمان برای افزایش وضعیت بدن از نظر اقتصادی نگاه کنید.

اندازه گیری امتیاز وضعیت بدن در گاو شیری

هنگامی که گاوها زایمان کردند، نظارت بر BCS هنوز ضروری است، به طوری که از دست دادن اضافی BCS (≥1.0) قبل از جفت گیری به حداقل برسد.

تولید شیر در این دوره تأثیر عمده ای دارد، با افزایش تولید که به شدت با از دست دادن BCS مرتبط است. در گاوها و گله های پرمحصول، تأخیر خدمت (افزایش دوره انتظار داوطلبانه) به جای ارائه خدمات چندباره به گاوها با شانس کمی برای موفقیت می تواند کارآمدتر باشد. با این حال، این بهانه ای برای هیچ کاری و پذیرش باروری ضعیف نیست.

گاوهای پرتولید همچنان از مدیریت فعال باروری سود خواهند برد و به حداقل رساندن تلفات BCS حتی در صورت تاخیر در ارائه خدمات همچنان مهم است.

مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS
خلاصه وبینار
 1. مدیریت تولید مثل مستلزم تمرکز بر تمام مراحل زندگی گاو از بدو تولد به بعد است.
 2. چرخه فحلی گاو تعادلی بین پروژسترون و استروژن است و گاوها هر 21 روز یک بار گرم می شوند تا زمانی که باردار شوند.
 3. تلیسه ها حدود 12 ماهگی شروع به چرخش می کنند و وزن بدن عامل مهمی است که تعیین کننده زمان بلوغ است.
 4. تنظیم و رسیدن به اهداف برای افزایش وزن سبک و زنده برای بهینه سازی تولید مثل تلیسه ضروری است.
 5. بعد از زایمان گاوها معمولاً حدود یک ماه طول می کشد تا دوباره به طور معمول به سیکل برگردند.
 6. اختلال در این فرآیند یکی از مهم ترین علل باروری ضعیف است. از دست دادن بیش از حد وضعیت بدن پس از زایمان دلیل اصلی این شکست است.مبانی تولید مثل گاو شیری NADIS

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز