گرمای از دست رفته فحلی NADIS

گرمای از دست رفته فحلی NADIS

قسمت 3– درمان فحلی ازدست رفته ، القای مصنوعی فحلی گاو شیری – مبانی تولیدمثل گاو شیری موضوع وبینار آموزشی NADIS

سرویس ملی اطلاعات بیماری های دامی بریتانیا “NADIS”  قسمت سوم وبینار مبانی باروری،  با موضوع  گرمای از دست رفته فحلی و هماهنگ سازی القای مصنوعی فحلی در گاو شیری مورخ بیست و دوم نوامبر 2020 برگزار کرد .سخنران اصلی این وبینار آقای دکتر ریچارد لاون BVetMed MRCVS بودند.

گرمای فحلی از دست رفته

بخش بزرگی از گاوهایی که به دلیل عدم مشاهده گرمای فحلی به دامپزشک مراجعه می‌کنند، ظاهراً دستگاه تناسلی طبیعی دارند.

اکثر این گاوها دارای جسم زرد (CL) در حداقل یک تخمدان هستند که نشان می دهد آنها اخیراً تخمک گذاری کرده اند و در گرما بوده اند. اگر این گاوها بدون درمان رها شوند، احتمالاً به چرخه سیکل ادامه می دهند و تقریباً هر 21 روز یک بار در گرما قرار می گیرند تا زمانی که باردار شوند.

با این حال، احتمالاً حداقل هفت تا ده روز طول می‌کشد تا دوباره گرم شوند، و همانطور که رفتار گرمایی قبلی از دست رفته است، کاملاً محتمل است که گرمای بعدی نیز از دست برود، بنابراین درمان می‌تواند مفید باشد.

درمان استاندارد برای گاوهای دارای جسم زرد (CL) تزریق پروستاگلاندین (PG) است که بیشتر گاوها را دو تا چهار روز پس از تزریق در گرما قرار می دهد. ترکیب PG با تشخیص حرارت متمرکز بر گاو تحت درمان باعث می شود که گاوها سریعتر باردار شوند

.

1 dairy herd fertility progesterone device oestrus cycle

شکل 1: قرار دادن یک دستگاه پروژسترون در واژن یک روش رایج برای تأثیرگذاری بر چرخه فحلی گاو است.
گرمای از دست رفته فحلی NADIS

DF3F2a

شکل 2a (بالا) و 2b (زیر): چندین دستگاه مختلف پروژسترون موجود است.

گرمای از دست رفته فحلی NADIS

3 dairy herd fertility progesterone device

نکته مهم:

مهم نیست که استراتژی تشخیص حرارت فحلی شما چقدر خوب است، همیشه گاوهایی وجود خواهند داشت که تشخیص فحلی آنها از دست می‌رود. بنابراین برای به حداکثر رساندن باروری، چنین گاوهایی باید شناسایی و برای درمان ارائه شوند.

گاوهایی که دارای ناهنجاری هستند را می توان شناسایی کرد و تحت درمان خاصی قرار داد، در حالی که گاوهایی با گرمای از دست رفته را می توان با PG درمان کرد.

این نیاز به سوابق خوب گاو و مدیریت خوب دارد. یک استراتژی مثال می تواند این باشد که همه گاوهایی را که هیچ سابقه گرمایی در 80 روز پس از زایمان ندارند شناسایی کرده و آنها را به دامپزشک ارائه دهید.

این یک استراتژی بسیار انعطاف پذیر است. در گله هایی با مشکلات باروری شدیدتر می توان از آستانه زودتر مانند 60 روز استفاده کرد و در گاوهایی با تولید شیر بالا و پایدار می توان درمان را دیرتر آغاز کرد. هر استراتژی که استفاده می کنید، شناسایی و درمان گاوهایی که در گرما دیده نشده اند باید بخش اصلی برنامه مدیریت باروری شما باشد.

هماهنگ سازی و القای مصنوعی فحلی

یکی از گزینه های ایجاد شده از درمان گرمای از دست رفته، القای مصنوعی فحلی در زمانی که می خواهید به جای صبر کردن است. معمولاً این کار روی چندین گاو به طور همزمان انجام می شود و گرمای آنها همگام می شود. این باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود زیرا کارکنان فقط باید در زمان های خاص روی گاوهای خاص تمرکز کنند. اولین چنین برنامه همگام سازی با استفاده از PG ایجاد شد.

متداول ترین برنامه مورد استفاده یک برنامه دو مرحله ای PG است که اولین تزریق با تشخیص گرمای فحلی به مدت دو تا چهار روز و سپس 11 تا 14 روز بعد با تزریق دوم و دوره تشخیص گرما برای آن دسته از گاوهایی که پس از اولین بار تلقیح نشده اند دنبال می شود. . در تلیسه ها چنین برنامه ای می تواند منجر به باردار شدن 70٪ یا بیشتر شود، اما در گاوهای شیرده 50٪ احتمال بیشتری دارد.

یک برنامه جایگزین از ترکیب PG و پروژسترون استفاده می کند. یک دستگاه پروژسترون وارد واژن می شود و سپس 6 تا 7 روز بعد به گاو تزریق PG داده می شود و 24 ساعت بعد دستگاه خارج می شود. گاوهای تحت درمان 1 تا 3 روز پس از برداشتن دستگاه وارد گرمای فحلی می شوند. برخلاف برنامه دو مرحله‌ای PG، تنها یک دوره تشخیص گرما وجود دارد، اما، با برنامه ترکیبی، با گاوهای بیشتری که در مدت زمان کوتاه‌تری وارد گرمای فحلی می‌شوند، هماهنگ‌سازی بهتر است.

القای مصنوعی فحلی:

یکی از گزینه های ایجاد شده از درمان گرمای فحلی از دست رفته، القای مصنوعی فحلی در زمانی که می خواهید به جای صبر کردن است. معمولاً این کار روی چندین گاو به طور همزمان انجام می شود و گرمای آنها همگام می شود و القای مصنوعی فحلی انجام میگیرد.. این باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود زیرا کارکنان فقط باید در زمان های خاص روی گاوهای خاص تمرکز کنند.

اولین برنامه همگام سازی و القای مصنوعی فحلی با استفاده از PG ایجاد شد.

متداول ترین برنامه مورد استفاده یک برنامه دو مرحله ای PG است که اولین تزریق با تشخیص گرمای فحلی به مدت دو تا چهار روز و سپس 11 تا 14 روز بعد با تزریق دوم و دوره تشخیص گرمای فحلی برای آن دسته از گاوهایی که پس از اولین بار تلقیح نشده اند دنبال می شود. .

در تلیسه ها چنین برنامه ای می تواند منجر به باردار شدن 70٪ یا بیشتر شود، اما در گاوهای شیرده 50٪ احتمال بیشتری دارد.

هدف هر دوی این برنامه ها گرما دادن فحل همزمان گاوها است که منجر به تخمک گذاری گاوها در همان زمان می شود.

با استفاده از هوش مصنوعی زمان ثابت (FTAI)، یعنی هوش مصنوعی در زمان ثابتی پس از تزریق یا حذف دستگاه، با این برنامه ها از این مزیت استفاده شده است. برای برنامه PG، FTAI را می توان یک بار در 72-84 ساعت یا دو بار در 72 و 96 ساعت پس از تزریق دوم استفاده کرد (شکل 4).

احتمالاً دومی بهترین نتایج را به همراه دارد زیرا گسترش تخمک گذاری حتی پس از دو بار تزریق همچنان زیاد است. این به این معنی است که در مقایسه با یک برنامه PG دو شات با تشخیص گرمای موثر، استفاده از FTAI (چه دوتایی یا تکی) نرخ لقاح کمتری را به همراه دارد.

برای برنامه ترکیبی پروژسترون و PG، FTAI مضاعف را می توان 48 و 72 ساعت پس از برداشتن دستگاه استفاده کرد، اما از آنجایی که همگام سازی بهتر است، FTAI منفرد در 56 ساعت (شکل 4) معمولاً به همان اندازه مؤثر است.

گرمای از دست رفته فحلی NADIS

شکل 3: اگر باروری ضعیف به دلیل وضعیت ناکافی بدن باشد، همگام سازی احتمالاً منجر به نرخ بسیار ضعیف بارداری می شود.

هوش مصنوعی زمان ثابت نیاز به تشخیص گرما را برطرف می کند، که در برخی از سیستم های مدیریتی می تواند بسیار سودمند باشد. بنابراین تحقیقات بر تولید برنامه های همگام سازی که نیازی به تشخیص گرمای فحلی ندارند متمرکز شده است.

این منجر به توسعه برنامه های GPG شده است که معروف ترین آنها Ovsynch است که اولین برنامه GPG بود که توسعه یافت. برنامه های GPG بر اساس دو تزریق GnRH (G) و PG (P) است (شکل 4). میزان بارداری مورد انتظار پس از برنامه GPG در اکثر گاوداری هاحدود 40٪ است.

از آنجایی که آنها به جای فحلی بر تخمک گذاری تمرکز می کنند، گاوهای تحت درمان با برنامه های GPG گرمای فحلی را به شدت نشان نمی دهند و صرف زمان و تلاش برای تشخیص گرما پس از درمان فایده ای ندارد.

تحقیقات بیشتر در مورد برنامه‌های GPG در حال انجام است و برنامه‌های کمی تغییر یافته در دسترس هستند، اما برنامه استاندارد هنوز اساس است.

هنگام استفاده از همگام سازی و القای مصنوعی فحلی ، مهم است که اهداف و مقاصد خود را مشخص کنید. شما باید با دامپزشک خود بهترین برنامه را برای وضعیت خود در گاوداری خود در میان بگذارید. از هر برنامه ای که استفاده می کنید، مهم است که متوجه این دو پارامتر کلیدی باروری باشید.

تعداد گاوهای ارائه شده و نسبت گاوهایی که باردار می شوند، همگام سازی تنها نسبت گاوهای ارائه شده را افزایش می دهد.

استفاده از همگام‌سازی و القای مصنوعی فحلی احتمالاً نرخ بارداری را کاهش می‌دهد، بنابراین اگر مشکل اصلی باروری، باردار نشدن گاوها پس از تلقیح باشد، بعید است که همگام‌سازی و القای مصنوعی فحلی تنها راه‌حل باشد.

گرمای از دست رفته فحلی NADIS

شکل 4: نمودار سه برنامه اصلی هماهنگ سازی، زمان تزریق و هوش مصنوعی زمان ثابت را نشان می دهد.

*56 ساعت پس از برداشتن دستگاه در صورت استفاده از هوش مصنوعی واحد (P4 = پروژسترون)
برای برنامه GPG، هوش مصنوعی باید 16 تا 20 ساعت بعد از G دوم باشد

خلاصه وبینار

از آنجایی که هیچ سیستم تشخیص گرمایی فحلی 100٪ دقیق نیست، برخی از گاوهای معمولی فحل می شوند و شناسایی نمی شوند. این گاوها باید شناسایی و درمان شوند.

در بسیاری از مزارع بهترین استراتژی ارائه این گاوها به دامپزشک در طول بازدیدهای معمول است.

اگر تشخیص گرما و ارسال گاوها در گرمای فحل برای هوش مصنوعی یک مشکل است، هماهنگ سازی فحلی گروه های گاو می تواند یک راه حل بالقوه باشد.

دو نوع برنامه وجود دارد:

 1. مواردی که از تشخیص حرارت استفاده می کنند
 2. مواردی که فقط از هوش مصنوعی زمان ثابت استفاده می کنند
 3. بهترین برنامه به اهداف و اهداف باروری هر گاوداری بستگی دارد.
 4. همگام سازی راه حلی در گاوداری ها با نرخ بارداری ضعیف نیست.

درمان فحلی ازدست رفته القای مصنوعی

درمان فحلی ازدست رفته القای مصنوعی

اساسنامه سازمان تعاون روستاییمقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز