قشو گاو شیری

قشو گاو شیری فراتر از کالای لوکس دامداری

قشو گاو شیری فراتر از کالای لوکس دامداری

استفاده از قشو یا عدم استفاده از آن ممکن است نشانه اولیه استرس یا بیماری در گاوهای شیری باشد

گاوها روز خود را صرف انجام فعالیتهای اصلی، مانند خوابیدن و غذا خوردن و فعالیتهای لوکس مانند بازی و کاوش می کنند. این فعالیت های لوکس زمانی که دام استرس یا بیماری دارد، کاهش پیدا می کنند. قشو گاو اتوماتیک یکی از کالاهای لوکس در حال افزایش در دامداری های کشور است. برس ها معمولا برای کمک کردن به تمیز نگه داشتن گاوها، افزایش بالقوه عملکرد شیر و غنی سازی محیط، نصب می شوند.

استفاده از قشو به دلیل استرس یا بیماری کاهش می یابد. این تغییر رفتار می تواند یک شاخص بالقوه برای تشخیص بیماری های قبلی و درمان های مؤثرتر در آینده باشد.

در همۀ سالن‌ها، با ساختارهای ساختمانی مختلف دیده میشود که گاوها صورت و بدن خود را به هر وسیله ای مانند دیوارها، ستون‌ها، آبخوری‌ها و کلا هر چیزی که در دسترسشان باشد، مالش میدهند تا از خارش بدن خلاصی پیدا کنند. تیمار (Grooming)، رفتاری است که به ارتقاء سطح سلامت گاو، آرامش و راحتی عملکرد کلی حیوان کمک می‌کند.

اهمیت قشوی گاو شیری

قشو کردن از اهمیت بیولوژیکی قابل توجهی برای گاوها برخوردار است. قشو کردن در واقع یک فعالیت اجتماعی برای گاوها محسوب می شود. همچنین گاوها از قشو بعنوان راهی برای کنار آمدن با شرایط استرس زا استفاده می کنند. افزایش استرس در دام سبب کاهش عملکرد آن می شود. استرس بطور بالقوه می تواند فواصل زایمان و SCC را افزایش دهد و تولید شیر را نیز کم کند.

مطالعه ای در ونکوور انجام شده که نشان داد گاوها زمان قشو کردن خود را تا ۲۲۶ درصد افزایش می دهند. از ۱.۲۲ دقیقه تا ۷.۴۲ دقیقه در روز

گاوها بیشتر روز را به چند فعالیت اصلی می پردازند که شامل: خوراک خوردن، استراحت کردن، خوابیدن و قشو کردن است.

قشو کردن می تواند ضمن افزایش آسایش و راحتی گاو چندین معیار کلیدی را بهبود دهد که شامل:

 • کاهش بیماری های متابولیکاز جمله کاهش ۳۰ درصدی ورم پستان
 • افزایش تولید شیرمتوسط افزایش دام ها ۱ کیلوگرم به ازای هر گاو در روز برآورد شده است
 • کاهش تعداد انگل ها و ارگانیسم های روی پوست بدن گاو
 • کاهش استرس
 • خنک نگه داشتن گاوهادر طول تابستان بسیاری از دامدارها سیستم آبپاش را جهت خنک کردن گاوها راه اندازی می کنند. با این حال گاوها مواد خارجی، گرد و غبار، موهای مرده، خوراک و کود را روی پشت خود جمع می کنند. قشو این مواد را از پشت گاو خالی کرده و باعث افزایش بازدهی سیستم آبپاش در جهت خنک کردن دام ها می شود. (قشو سیستم آبپاش را قادر می سازد که کار خود را انجام دهد)

تاریخچه قشوی گاو

در ۲۰ سال گذشته، شرکت های متعددی، سیستم‌های برس مکانیکی اتوماتیک را به منظور ارتقای فعالیت تیمار و نظافت، توسعه داده‌اند که نتیجۀ آن کمتر شدن حوادث و خسارات به وسایل و تجهیزات سالن های نگهداری گاوها بوده است.

یک برس شبیه به یک ماشین شستشو، آویزان شده بطوریکه زمانی که گاو به آن نزدیک میشود (توسط چشم الکترونیکی) یا با برخورد بدن گاو به برس و تحریک آن به چرخش (توسط سنسور – حسگر – ویژه) شروع به چرخش کرده و گاو را تیمار می‌کند.

نصب و راه اندازی دستگاه برس مکانیکی موجب افزایش فوری در میزان رفتار تیمار و نظافت در گاوها می‌شود که نتیجه آن، افزایش حدود یک کیلویی تولید شیر روزانه در زمان شیردهی نوبت دوم خواهد بود. ضمنا نرخ ورم بالینی پستان نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

گاوها بسرعت با این سیستم جدید خو گرفته و بصورت خودکار آموزش می‌بینند که برای راحتی خود می‌توانند از این برس هم استفاده کنند.

به ویژه که این برس‌ها قابلیت تیمار تقریبا کلیه قسمت‌های دام (مثل سر، پشت، پهلوها و…) را دارد. اخیرا این برس‌ها برای دام‌های کوچک و سبک مثل بز هم طراحی شده‌اند که با تجربیات مزرعه‌ای، پذیرش آن از سمت دام‌های سبک هم بسیار مناسب بوده است.

قشو گاو شیری فراتر از کالای لوکس دامداری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز