قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری

قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیرییکی از چالش برانگیزترین مباحث مدیریت گاوداری است.

قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری: یک دیدگاه تاریخی

نوسان قیمت شیر ​​و هزینه های خوراک بر جریان نقدی مدیریت هزینه گاوداری  تأثیر می گذارد. تصمیم گیری بر اساس حاشیه شیر و درآمد نسبت به هزینه خوراک برای سودآوری بسیار مهم است.
Milk Price, Feed Cost, and Margin: A Historical Perspective - Articles

Updated: October 30, 2017

 

سال 2017 سال دیگری از محدودیت درآمد شیر برای فعالیت های لبنی بوده است. دوره طولانی قیمت پایین شیر از نیمه دوم سال 2015 بر جریان نقدینگی لبنیات تاکید کرده است. این کاهش قیمت فراتر از چرخه معمولی قیمت سه ساله است که قیمت شیر ​​از اواخر دهه نود به نمایش گذاشته است. آگاه بودن و نظارت منظم بر حاشیه عملیات به ازای هر cwt و درآمد بیش از هزینه خوراک (IOFC) به ازای هر گاو شیری در روز یک روش معمول است که اکثر مزارع باید انجام دهند، اگر قبلاً این کار را نکرده اند.

با نگاهی به 17 سال گذشته، IOFC قطعا فراز و نشیب های خود را داشته است. شکل 1 درآمد تمام شیر PA (خط نقطه چین) و PA IOFC (خط توپر) را نشان می دهد. هر دو اعداد منعکس کننده عملکرد یک گاو شیری است که 75 پوند شیر در روز تولید می کند و برای تورم تنظیم شده است. به راحتی می توان تأثیر درآمد شیر را بر IOFC مشاهده کرد، با توجه به بازه های زمانی پایین قیمت مانند سال های 2006، 2009 و 2012. همچنین مهم است که به منطقه بین دو خط نگاه کنید، که نشان دهنده هزینه خوراک است. اگرچه هزینه‌های خوراک در چند سال گذشته نسبتاً ثابت بوده است، اما این هزینه‌ها بالاتر از میانگین‌های تاریخی بوده و در نتیجه IOFC پایین‌تر بوده است.

 

منابع داده برای داده های قیمت:

قیمت تمام شده شیر: پنسیلوانیا و قیمت تمام شیر ایالات متحده (USDA، 2017)

قیمت یونجه: قیمت ماهیانه یونجه پنسیلوانیا و ایالات متحده (USDA، 2017)

دانه ذرت: قیمت ماهانه ذرت پنسیلوانیا و ایالات متحده (USDA، 2017)

کنجاله سویا: فهرست قیمت خوراک (Ishler، 2017) و میانگین کنجاله سویا Decatur، Illinois Rail & Truck، قیمت های پروتئین بالا، خوراک ملی (Gould، 2017).

نظارت بر درآمد بر هزینه خوراک مفهوم جدیدی نیست.

یکی از همکاران اخیراً گزارشی از «هزینه تولید شیر در انجمن بهبود گله شیری شهرستان دافین» از سال 1937 به اشتراک گذاشته است (موفیت و آرمز، 1937). این گزارش که توسط نمایندگان توسعه ایالت پنسیلوانیا در آن زمان خلاصه شده است، خلاصه هزینه تولید را فهرست می کند.

برای 11 گله که به طور متوسط ​​21 گاو را تشکیل می دادند. این هزینه تولید شامل: قیمت ناخالص شیر، خوراک، نیروی کار، حمل شیر، هزینه های مستقیم لبنیات و هزینه های سربار بود. مهمتر از آن، بخشی داشت که نه تنها هزینه خوراک، بلکه IOFC را بررسی می کرد. ارزش محصول بالاتر از هزینه خوراک)، و حتی هزینه خوراک به ازای هر پوند چربی کره، مهم است که توجه داشته باشید که این هزینه خوراک، هزینه کل خوراک بود، نه فقط هزینه خوراک گاو شیر.

برای تکمیل مقایسه سال 1937 با 2016، “خلاصه تجزیه و تحلیل تجاری مزرعه شیری پنسیلوانیا در 1991” از Penn State Extension گنجانده شد. این گزارش داده های مالی 1060 مزرعه پنسیلوانیا را که به طور میانگین 69 گاو داشتند، خلاصه کرده بود (Ford, S.A., 1992).

کل هزینه خوراک با این داده‌ها، خوراک خریداری‌شده و هزینه‌های مستقیم محصول برای شرکت لبنیات استفاده شد. نتایج حاصل از خلاصه‌های مالی 2016 از 24 گله شرکت‌کننده در پروژه محصولات لبنی به گاو تیم توسعه دام پن استیت، مقایسه‌های سه نقطه زمانی را گرد کرد. (بک و همکاران، 2017).

قیمت ناخالص شیر به ازای هر cwt از سال 1937 هنگام تعدیل تورم کاهش یافته است، اما هزینه خوراک نیز کاهش یافته است. شکل 2 قیمت ناخالص شیر (خط)، هزینه خوراک (نوار خاکستری) و حاشیه شیر (نوار سیاه جامد) را برای سه سال نشان می دهد. سال 2016 کمترین حاشیه شیر را در هر سه سال نشان داد.

 

فراموش نکنیم که گزارشات در سال 1937 بر اساس هر گاو بوده است. بنابراین، تعدیل این اعداد برای تولید شیر گزارش شده به ازای هر گاو برای سال های مربوطه امکان مقایسه درآمد شیر (خط جامد)، هزینه کل خوراک برای هر گاو (میله سایه دار خاکستری)، و IOFC (نوار سیاه جامد) برآورد شده را در شکل می دهد. 3. این مقایسه داستان کمی متفاوت را نشان می دهد. د

رآمد شیر برای سال‌های 1937 و 2016 نسبتاً مشابه بود و سال 1991 تقریباً 1 دلار کمتر از هر سال درآمد شیر داشت. هزینه خوراک روند معکوس داشت. سال 1991 کمترین هزینه خوراک را داشت و سال 1937 کمی کمتر از هزینه خوراک در سال 2016 بود.

 

نمودارها

_

نوسانات امروزی در قیمت شیر ​​و هزینه خوراک

نوسانات امروزی در قیمت شیر ​​و هزینه خوراک می تواند بر سودآوری و جریان نقدی کارخانه لبنیات تأثیر بگذارد. نظارت و اتخاذ تصمیمات مدیریتی در مورد ارزیابی حاشیه شیر و IOFC برای ادامه موفقیت شرکت لبنی امروزی بسیار مهم است. تولیدکنندگان در هشتاد سال پیش، مزایای برآورد هزینه سالانه تولید را با استفاده از فناوری و روش‌های بسیار پیچیده‌تر نسبت به امروز مشاهده کردند.

قیمت خوراک با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است. پیش‌بینی اینکه چقدر ادامه خواهند داشت دشوار است، اما سال 2021 شروع به تقلید از سال 2012 می‌کند، زمانی که ذرت و سویا به بالاترین سطح بی‌سابقه رسیدند. قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری

چالش دیگر این است که قیمت شیر ​​همگام با قیمت های بالای خوراک نیست، که باعث از بین رفتن حاشیه می شود. تیم مدیریت دامداری گاو شیری Extension ابزار ساده ای دارد که حداکثر هزینه خوراک گاو شیری را که کارخانه لبنیات می تواند بر اساس وضعیت مالی آنها تحمل کند، محاسبه می کند.

با استفاده از داده‌های مالی مزرعه از سال 2020 و پیش‌بینی هزینه‌ها تا سال 2021، بیشتر عملیات‌ها نسبت به حفظ جریان نقدی مثبت بسیار آسیب‌پذیر خواهند بود، به خصوص اگر قیمت‌های خوراک بالا ادامه یابد.

 

 

 

منابع

 • Bailey, K., and V. Ishler. Dairy Risk-Management Education: Tracking Milk Prices and Feed Costs . Penn State Extension. Accessed 9/20/2017.
 • Beck, T. J., V. A. Ishler, and R. C. Goodling. 2017. Dairy Enterprise Crops to Cow to Cash Project, the Pennsylvania State University. Unpublished raw data.

قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری قیمت شیر، هزینه خوراک گاو شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز