لبنیات بستنی غیرپاستوریزه تب مالت

لبنیات خصوصا بستنی غیرپاستوریزه متهم ردیف اول ابتلای شهروندان به بیماری هزار چهره

لبنیات خصوصا بستنی غیرپاستوریزه تب مالت

عضوکمیته کشوری بروسلوزبا اشاره به اینکه مصرف بستنی های غیرپاستوریزه یکی ازمهمترین راه های ابتلای ایرانی ها به تب مالت است،گفت:مردم برای پیشگیری ازابتلا به بیماری هزار چهره ازخوردن مواد لبنی غیرپاستوریزه خودداری کنند.

معرفی بیماری تب مالت

 تب مالت (بروسلوز) که به بیماری هزارچهره معروف است، یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان می باشد که انسان در اغلب موارد با مصرف موادلبنی غیرپاستوریزه یا گوشت حیوانات آلوده به این میکروب، مبتلا به این بیماری می شود.
شیوع این بیماری عفونی، بیشتر در اردیبهشت ماه به علت زاد و ولد دام ها و افزایش شیردهی گاو، گوسفند و بز، رخ می دهد.
این بیماری به نام ‘دیود بروس’ پزشک اسکاتلندی، کاشف بیماری بروسلوز است و به علت مشاهده اولین مورد آن در جزیره مالت به بیماری تب مالت نامیده شده است.

 توصیه های بهداشتی در خصوص پیشگیری از تب مالت:

همانطور که میدانید  کره و پنیر محلی نیز یکی دیگر از عوامل بسیار مهم ابتلا به این بیماری هستند، علاوه بربستنی غیر پاستوریزه، خامه غیر پاستوریزه و کشک هایی که قبل از استفاده حرارات کافی ندیده اند ، نقش بسیار مهمی در انتقال تب مالت دارند.

اگر شیر غیرپاستوریزه به اندازه کافی حرارت نبیند می تواند عامل انتقال بیماری تب مالت باشد . لذا توصیه اکید شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان به مردم آن است  که اگر تمایل به مصرف شیر غیرپاستوریزه دارند، آن را حدود 20 دقیقه بجوشانند و سپس مصرف کنند.

یکی دیگر از راه های انتقال بیماری ، مصرف گوشت آلوده میباشد.  گوشت دام های آلوده می تواند منبعی برای انتقال بیماری باشند، پس باید از مصرف کباب نیم پخته اجتناب کرد.
لذا اکیدا توصیه میشود که گوشت و فرآورده های آن را از مراکز معتبر تهیه و از ذبح غیراصولی دام خودداری کنند.

دام های آلوده علاوه بر انتقال عامل انتقال تب مالت، می توانند سبب انتقال تب کریمه-کنگو و شاربن ( سیاه زخم ) باشند.

مؤثرترین راه پیشگیری از تب مالت ، استفاده از محصولات لبنی پاستوریزه میباشد . لذا  از همشهریان عزیز اصفهانی خواستاریم از محصولات لبنی پاستوریزه مصرف کنند تا دچار مشکلاتی در این زمینه نشوند.
از آنجایی که با جوشیدن شیر عامل بیماری تب مالت از بین می رود، به همین دلیل  ماست عامل انتقال بیماری تب مالت نیست، زیرا در تهیه ماست از شیر جوشانده استفاده می شود و به همین دلیل ماست عامل انتقال این بیماری نیست.

لبنیات بستنی غیرپاستوریزه تب مالت

خبرنامه درون سازمانیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز