لپتوسپیروز بیماری شایع گاو شیری در فصل سرد
لپتوسپیروز

بیماری لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یکی از بیماری های مهم مشترک بین انسان و دام است . واگیری بیماری بیشتر در فصل زمستان است که به وسیله یک نوع اسپیروکت به نام لپتوسپیرا ایجاد می شود
لپتوسپیروز بیماری شایع گاو شیری در فصل سرد
بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

میزان شیوع

در بسیاری از مناطق جهان ، لپتوسپیروز به عنوان یک بیمـاری آندمیک مطرح بوده و در این قبیل کشورها ، میزان وفور آلودگی در میان حیوانات ، از تعداد حیواناتی که علائم بیماری را از خود نشان می دهند به مراتب بیشتر است . ضایعات اقتصادی ناشی از بیماری در کانونهای آندمیک ، نسبتاً کم بوده و بیماری از نظر بهداشت عمومی حائز اهمیت فراوان می باشد .
بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

علایم بیماری

علایم بیماری :  این بیماری باعث بروز سپتی سمی – نفریت بینابینی – کم خونی همولیتیک – سقط جنین و تورم پستان در گاو میگردد.

در این بیماری جوندگان دفع کننده شدید و دایمی میکروب می باشند. همچنین انتقال بین گونه ای هم خیلی کم اتفاق می افتد. ادرار مهمترین منبع انتقال عفونت است ولی جفت – جنین سقط شده و شیر نیز از منابع گسترش عفونت در دام های دیگر می باشند.

جایگاه طبیعی باکتری عامل این بیماری  توبولهای کلیه پستانداران است و دفع میکروب از طریق ادرار صورت می گیرد.

البته بقا عامل بیماریزا در شیر کوتاه است و در اثر عمل پاستوریزاسیون از بین میرود . علایم درمانگاهی بیماری لپتوسپیروز بیماری به عنوان یکی از بیماریهای شایع در فصل سرد عبارتند از:

ناهنجاری های خونی :

سپتی سمی – کم خونی همولیتیک به دلیل همولیز داخل عروقی – نفریت بینابینی –- نقاط خونریزی در مخاطات – کم خونی – هموگلوبینوری – یرقان

علاین بالینی ظاهری:

تب شدید- بی اشتهایی رنگ پریدگی مخاطات- سقط جنین – سقط در نیمه دوم آبستنی – در گاو نر تورم بیضه مشاهده میشود

ناهنجاریهای پستان و شیر:

شیر به رنگ قرمز در آمده و محتوی لخته خون میباشد– پستان قوام سفت و سخت ندارد

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز