طول عمر اقتصادی گاوها شروع شیردهی

بر اساس تازه ترین تحقیق به عمل آمده مورخ 16 آگوست 2021  توسط پژوهشگران انستیتوی مطالعاتی وابسته به دانشگاه واژنینگن هلند ، سلامت و طول عمر گاوها با شروع شیردهی مرتبط است.

نتایج یک مطالعه اخیر در یک گاوداری صنعتی ناظر بنام “Dairy Campus“پردیس لبنیات نشان می دهد که گاوهایی که با موفقیت به برابری بعدی می رسند، غلظت اسیدهای چرب بیشتری در خون در اوایل شیردهی دارند و همچنین تولید شیر بالاتری با تنوع کمتر در تولید شیر بین روزهای شیردهی دارند.

پیشتر از این درمقاله ایی با موضوع طول عمر اقتصادی گاو شیری و عوامل موثر بر آن ، به بررسی عوامل مربوطه پرداخته ایم. در صورت  تمایل به مطالعه بیشتر اینجا کلیک فرمایید .

دکتر  ویلیام ” JW (Jan Willem) Bol “در این خصوص می گوید : فرض بر این بود که طول عمر گاو شیری با شروع موفقیت آمیز شیردهی او مرتبط است.

مشکلات شروع شیردهی اغلب به اختلال متابولیسم گاو در این لحظه مربوط می شود. متابولیسم گاو را می توان در خون، اما احتمالاً در شیر نیز اندازه گیری کرد. برای این منظور، ما 455 گاو را در پردیس لبنیات که بین آوریل 2018 و ژوئن 2020 زایمان کرده اند، دنبال کرده ایم.

در این مطالعه نمونه‌های خون و شیر در هفته‌های 3 و 4 شیردهی جمع‌آوری شد و تولید شیر روزانه اندازه‌گیری شد. در نمونه‌های شیر، پروفیل‌های طیف‌سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه (FTIR) مشخص شد. نه تنها برای تخمین محتوای چربی، پروتئین و لاکتوز، بلکه برای استفاده از این پروفایل ها برای تخمین محتوای اسید چرب در خون به عنوان شاخصی از وضعیت متابولیک. سپس گاوها را تا لحظه زایش بعدی دنبال کردند

غلظت اسیدهای چرب بالاتر در شروع شیردهی

گاوهایی که دوباره زایمان کردند و بنابراین شیردهی موفقی داشتند، تولید شیر بیشتری در اوایل شیردهی داشتند، تنوع کمتری در تولید شیر بین روزهای شیردهی داشتند و تمایل به محتوای لاکتوز بالاتر در شیر وجود داشت. همچنین، سطوح اسید چرب خون تخمین زده شده از پروفایل های FTIR در شیر بالاتر بود و بر اساس نمونه های خون واقعی گاوهایی که به پایان دوره شیردهی رسیدند و دوباره زایمان کردند، روندی برای غلظت اسید چرب پلاسما بالاتر بود.

نتایج متناقض؟

نتایج این مطالعه کاملاً مطابق با انتظارات و با مطالعات قبلی نبود. مشخص است که متابولیسم مختل در اوایل شیردهی در واقع با سطوح بالای اسیدهای چرب در خون همراه است و در نتیجه گاوها در دوران شیردهی فعلی زنده نمی مانند. با این حال، سطح اسید چرب خون بالا در مطالعه فعلی برای اکثر گاوها شدید نبود. ممکن است در این مطالعه افزایش غلظت اسیدهای چرب در واقع نشان دهنده افزایش نرخ متابولیک و سطح تولید بالاتر گاوها نسبت به مشکلات سلامتی در اوایل شیردهی باشد.

نگهداری گاوهایی که بطور دائم دارای شمار سلول های بدنی زیاد هستند، دارای توجیه کمی است، زیرا آنهابه عنوان منبعی از عفونت عمل می کنند و خطر مبتلا شدن گاوهای غیرعفونی گله را نیز افزایش می دهند.

توصیه های کارشناسی:

مطمئن شوید که گاوها تا پس از شکم دوم سوددهی دارند، زیرا تاثیر اقتصادی مثبتی روی بازگشت سرمایه دامداری خواهند داشت. تعمقی که پشت این جمله وجود دارد، این است که هزینه های پرورش و هزینه های پرورش و هزینه های ثابت و متغیر پس از شکم سوم و بیشتر سرشکن می شود.

افزایش طول عمر اقتصادی به گاودار اجازه می دهد که روی حذف های اختیاری به علت عملکرد تولید مثلی کمتر تمرکز کرده و تعداد تلیسه های جایگزین مورد نیاز در هر سال را کاهش دهد.

طول عمر اقتصادی به عنوان توانایی یک گاو در تاخیر حذف غیراختیاری یا تا ۴۸ ماه در گله باقی ماندن تعریف می شود، بنابراین طول عمر اقتصادی به تعداد شیردهی هایی که یک گاو به اتمام می رساند یا انتظار می رود تا پیش از حذف به پایان برساند، گفته می شود.

مزایای اقتصادی باقی ماندن یک گاو سود ده به مدت طولانی به طور آشکاری بر روی نسبت قیمت مواد خوراکی به قیمت شیر در طی زندگی تولیدی گاو تاثیر می گذارد. افزایش طول عمر اقتصادی، تاثیر اقتصادی مثبتی به هنگام کاهش نسبت قیمت مواد خوراکی به قیمت شیر دارد.

از نظر اقتصادی اگر تولید شیر گاوی در سطح پذیرفته شده ای باشد و قیمت گوشت نیز ارزان بماند، گاو نباید حذف شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز