مدیریت دوره انتقال خوب

مدیریت دوره انتقال خوب مدیریت دوره انتقال خوب مدیریت دوره انتقال خوب

آیا میدانید نحوه تغذیه موفق آمیز گاوهای شیری در دوره انتقال چگونه است؟

دوره انتقال گاوهای شیری به یک دوره 6 تا 8 هفته ای در حوالی دوره زایمان اطلاق می شود و بر شیردهی و موفقیت حاصل از آن تاثیر بسزائی دارد. بسیاری از مشکلات سلامتی در دوره انتقال رخ می دهد .

رفاه و بازدهی گاوهای شیری بستگی به این دارد که گاو ها دوره انتقال خود را حتی المقدور براحتی سپری نمایند.

در طول این دوره ، گاوها  به دلیل شروع شیردهی دستخوش تغییرات در انرژی مورد نیاز می شوند . این تغییرات هورمونی در استفاده و متابولیسم چربی ها و پروتئین و استفاده از کلسیم مشاهده می شود.

مدیریت دوره انتقال خوب منجر به حداکثر تولید شیر می شود

خوراک مصرفی چه اثراتی دارد  ؟

یک تاثیر بسیار بزرگ ! مصرف ماده خشک نه تنها در تعادل انرژی بلکه در سلامت متابولیک و بازدهی شیردهی نیز تأثیر دارد.  مشخص شده است گاوهایی که ماده خشک زیادی مصرف می کنند کمتر در معرض اختلالات متابولیکی قرار می گیرند  در حالی که گاوهایی که ماده خشک کمتری مصرف میکنند غلظت  کتون و NEFA ها در خون آنها بالاتر است .   (“NEFA ” اسیدهای چرب تعادل انرژی منفی)

 

آنچه مورد تاکید ما در این مقاله است آن است که از مصرف زیاد ماده خشک توسط گاو در دوره انتقال اطمینان حاصل شود!

یک گاو شیری مقاوم ،گاو  انعطاف پذیر است که با انتقال موفقیت آمیز برخورد می کند و شانس بیان تمام پتانسیل ژنتیکی خود برای تولید شیر را افزایش می دهد گاوهای شیری انعطاف پذیر دارای تنوع کمتری در تولید شیر روزانه و کاهش آهسته تری در تولید شیر هستند. در نتیجه بین 50 تا 70 روز در شیر به اوج تولید می رسند.

برای رسیدن به اوج تولید لازم است:

 1. روند زایمان او باید مدیریت شده و با کمترین میزان استرس باشد
 2. یک رژیم غذایی متعادل باید ارائه شود که حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای تولید شیر باشد، اما همچنین باید حاوی مقادیر کافی فیبر باشد.
 3. مدیریت تغذیه باید به او دسترسی رایگان به غذای تازه و آب تازه در طول روز بدهد و او را قادر می‌سازد 12 وعده غذایی در روز بخورد.

مطالعات انجام شده توسط ILVO (موسسه تحقیقاتی فلاندر برای کشاورزی، شیلات و غذا ) در بلژیک نشان داد که اگر یک گاوداری ،متوسط ​​تولید خود را ، از 27 به 30 کیلوگرم در روز افزایش دهد، انتشار متان به ازای هر کیلوگرم شیر تولیدی تا 8.4 درصد کاهش می یابد. یک برنامه منسجم ابزارهایی را برای مدیریت انتقال به شیردهی به روشی بهینه ارائه می دهد و تضمین می کند که گاوها بین 50 تا 70 روز در شیر به اوج تولید خود می رسند.

برنامه منسجم آخرین علم در مورد پرورش گوساله را گرد هم می آورد و آن را به توصیه های عملی تبدیل می کند.
با برنامه پرورش ، می توان سن اولین زایمان را به 22 ماه کاهش داد. علاوه بر کاهش سن در اولین زایمان، برنامه پرورش،همچنین باعث بهبود تولید شیر در دوره اول و دوم شیردهی و کاهش نرخ حذف غیر ارادی خواهد شد.

گاوهای مقاوم تغییرات روزانه کمتری در تولید شیر دارند و کاهش آهسته تری دارند

منحنی Wilmink25 که نشان می‌دهد گاوهای انعطاف‌پذیر تغییرات روزانه کمتری در تولید شیر دارند و کاهش آهسته‌تری دارند زیرا آنها بهتر می‌توانند با تغییرات متابولیک در طول انتقال مقابله کنند. در نتیجه بین 50 تا 70 روز به اوج تولید می رسند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز