مدیریت زایمان از مرحله قبل تا پس از زایمان گاو شیری

مدیریت زایمان از مرحله قبل تا پس از زایمان گاو شیری جهت آماده شدن گاو شیری برای شروع یک دوره شیردهی سالم و ثمربخش از هفته های قبل از زایمان صورت می گیرد.

در۶۰ روز قبل از زایمان که به دوره خشک معروف است دو نوع جیره باید تنظیم کرد. که یکی از۶۰روز به زایمان تا۴۰روز به زایمان و دیگری از ۲۰روز به زایش می باشد و جهت تعادل آنیون –کاتیون اجراء می گردد.

 • گاو خشک باید یک هفته قبل از زایمان به اتاق زایش انتقال یابد.
 • ابعاد زایشگاه ۱۶تا۲۵متر مربع مساحت دارد.
 • به ازاء هر ۲۵ راس یک جایگاه زایش در نظر گرفته می شود.
 • تقریبا ۵%گوساله ها در حین تولد مرده متولد می گردند که با یاری دادن گاو توسط شخص مجرب می توان آنها را نجات داد.
 • بعد از تولد گوساله و پس از قطع ناف گوساله شروع به تنفس می کند.
 • بند ناف باید از ۵سانتیمتری بریده شود . برای ضد عفونی کردن بند ناف از الکل یا گیره پلاستیکی مخصوص استفاده می گردد.
 • گره زدن بند ناف نزدیک سطح بدن منجر به فتق ناف می گردد.
 • به منظور نابود کردن اجرام بیماریزا استفاده از تنتورید مناسب است.

تغذیه گاو خشک

_

میزان موفقیت در انتقال گاوهای خشک به دوره شیردهی به مقدار زیادی به چگونگی تغذیه گاوها در دوره خشکی و نحوه مراقبت از آنها بستگی دارد.

تغذیه گاو تازه زا

_

گاو تازه زا همواره در معرض عفونت های مزمن است و تغذیه صحیح و دقیق دام ها بعد از زایمان مناسب ترین راهکار پیشگیری از بیماری هاست.

physiology
_

دگرگونی درعملکردهای  فیزیولوژیکی

گاو تازه زا

در گاوهای تازه زا انتظار میرود  شکمبه به جیره ای با تراکم انرژی بالاتر تطابق داده شود و وضعیت طبیعی کلسیم حفظ  شده و کمبود کلسیم برطرف گردد. آنچه بسیار حایز اهمیت است حفظ یک سامانه قوی ایمنی در بدن گاو تازه زاست.

از سوی دیگر محیط فیزیکی مدیریت گاو تازه زا نیز بایستی مدیریت گردد و از حصول مواردی نظیر تأمین آسایش و محل استراحت کافی و تأمین فضای کافی آخور و تأمین میزان آب کافی و تمیز مطمئن شد.

مطالعات نشان میدهد بیشترین حذف گاوها به دلایل مشکلات و بروز بیماریهای متابولیکی است که منجر به افت شیر می شوند.

جدیدترین دستاوردهای تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان  در خصوص آسیب شناسی بعمل آمده در رابطه با مشکلات گاوهای تازه زا ،بر اساس  بازدیدهای میدانی خود از گاوداریهای اعضاء محترم تعاونی  میتوان گفت: بیشترین چالش های متابولیکی و بیماری هائی که در گاوهای تازه زا اتفاق می افتد به مصرف جیره هائی مربوط می شود که خیلی ضعیف به خصوص از نظر تأمین انرژی متوازن شده است.

مجموعه اجزای اصلی کنسانتره گاو تازه زا تولید کارخانه تولید خوراک دام این شرکت تعاونی به همراه ویتامین ها، املاح معدنی ضروری و افزودنی های لازم، بسیار با دقت و توسط متخصصان تغذیه  طراحی و تنظیم شده است. که قادر است کلیه نیازهای گاو تازه زا را برآورده کند.

شما میتوانید با مدیریت دقیق جیره گاوهای تازه زا و مشورت با متخصص تغذیه در جهت استفاده مدبرانه از افزودنی های خوراکی ، به گاوهای تازه زا برای شروع یک دوره شیردهی موفق کمک شایانی  کنید.

در تأمین نیازهای جیره ای گاو تازه زا میبایست مکملها و افزودنیهای مورد نیاز مورد توجه قرار گرفته و جیره مهندسی شده باشد

آیا تاکنون به این مساله فکر کرده اید که اکثر مشکلات متابولیکی پرهزینه گاو شیری، به طور تنگاتنگی به تغذیه و آسایش گاو تازه زا گره خورده است؟  که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

physiology
_

نکات مهم در  زایمان گاو

که بایستی جدی گرفته شوند

 • زایمان گاو در موارد توأم با سخت زایی در صورت کمک غیراصولی هنگام خروج گوساله می تواند سبب آسیب به دستگاه تولیدمثل، آسیب به دستگاه عضلانی استخوانی و زمین گیری گاو شود.
 • اطمینان از توانایی کارکنان دامداری در تقابل مؤثر با زایمان گاوهاست، به گونه ای که از مشکلات پیشگیری شود و احتمال ایجاد مشکل در راحتی و آسایش دام ها کاهش یابد. گفتگو و آموزش مدیران و کارکنان دامداری، می تواند به شکل قابل ملاحظه ای بر راحتی گاوها و تلیسه ها و موفقیت زایمان تأثیر بگذارد.
 • یکی از معمول ترین مشکلات، عجله بیش از حد کارکنان زایشگاه برای زایمان هر چه سریع تر دام ها می باشد. مهارت بسیار مهمی که که باید آموزش داده شود، اعتماد به نفس کافی برای عقب ایستادن و مداخله نکردن برای مدت زمانی است که زایمان در حال پیشرفت است.
 • توصیه می شود دامی که ناراحتی خود را از بروز زایمان نشان می دهد ولی هیچ پیشرفت چشمگیری در روند زایمان آن مشاهده نمی شود مورد ارزیابی و آزمایش با دست قرار گیرد (گاو پس از یک ساعت و تلیسه پس از یک ساعت و نیم).
 • جک های زایمانی ابزار خوبی هستند اما اگر به شکل غلط استفاده شوند، بسیار خطرناک هستند و می توانند سبب ایجاد ناراحتی و صدمات زیادی شوند. هر کسی که وسایل کمک زایمانی استفاده می کند، باید آموزش های پایه ای را در زمینه چگونگی استفاده امن از آنها گذرانده باشد.
 • بسیار مهم است که به کارکنان در باره رعایت اصول بهداشت در نزدیکی زایمان شامل شست و شوی کامل و نگهداری مناسب از طناب های زایمان و زنجیرها آموزش داده شود. طناب ها در بسیاری از موارد در شرایط کثیف نگهداری می شوند. در حالی که می توان آنها را به آسانی در جای خشک و تمیز نگهداری کرد.
مدیریت زایمان از مرحله قبل تا پس از زایمان گاو شیری

زایمان گاو و آنچه که باید در نظر داشت، نظارت بر زایمان گاو

همانند همه طرح های سلامتی دیگر، مدیریت زایمان گاو شیری  نیز بایستی با استفاده از یک سری اطلاعات ساده ثبت شده مورد ارزیابی و مراقبت قرار گیرد. این می تواند یک معیار دقیق در آسایش دام در زمان زایش باشد.

اهداف این سامانه ثبت اطلاعات می تواند تا حد امکان  واقعی باشد اما تمایز بین امتیاز ۲ و ۳ به شدت به عامل و فرد بستگی دارد. نرخ زنده زایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد که می توان به شکل زیر آن را تعریف کرد.

درصد گوساله هایی که زنده به دنیا می آیند و تا ۲۴ ساعت بعد زنده می مانند که هدف برای گاوها ۹۷ درصد و برای تلیسه ها ۹۲ درصد است.

cattle
_

نکات مهم در  مدیریت گاوهای تازه زا و گوساله آنها

بلافاصله پس از زایش

مدیریت گاوهای تازه زا  :

گاوهای تازه زا باید به دقت مورد مراقبت قرار گیرند. در طی ۵ تا ۷ روز اول پس از زایمان به طور مرتب و به دفعات در طول شبانه روز به آنها سرکشی کرد و از نظر میزان غذای دریافتی و رفتار به آنها توجه نمود. این کار می تواند بسیار ارزشمند تر از اخذ درجه حرارت روزانه یا دادن یک برنامه استاندارد برای درمان تمام گاوهای تازه زا باشد.

مدیریت گوساله های  تازه زا  :

ضرورت های این مرحله آگاهی از راهکارهای زنده مانی گوساله، ضدعفونی کردن سریع ناف و مدیریت کامل آغوز می باشد. این تصمیم که چه مدت گوساله در کنار مادرش باشد، بستگی به برنامه کنترل بیماری های عفونی مثل یون دارد. نگهداری و مراقبت کامل اثر قابل ملاحظه ای بر آسایش گوساله ها دارد.

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه  استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره گاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استار گوساله ، کنسانتره ممتاز، کنسانتره تازه زا، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره پر شیر، کنسانتره سوپر شیر ، کنسانتره تلیسه ، کنسانتره گاو خشک

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز