مدیریت زمان در گاو شیری

مدیریت زمان

مدیریت زمان در گاو شیری

مدیریت زمان و بودجه زمانی گاو شیری در ۲۴ ساعت نمایانگر پاسخ رفتاری گاو شیری به محیط اجتماعی و فیزیکی اطراف اوست. که مرتبط با راهکارهای مدیریتی میباشد. هرگونه تخطی از این معیارهای رفتاری بازتاب انحراف از رفتار طبیعی است و  به عنوان مبنایی برای تخمین ماده خشک مصرفی، عملکرد، سلامت و زیان های اقتصادی میباشد.

بودجه زمانی گاو شیری

 • 5 ساعت در روز برای خوردن
 • ۱۲-۱۴ ساعت در روز برای خوابیدن واستراحت
 • ۲ تا ۳ ساعت در روز برای ایستادن، پرسه زدن، راه رفتن و وقت تلف کردن
 • نیم ساعت در روز برای آب نوشیدن
 • ۲/۵ تا ۳/۵ ساعت در روز شیردوش

تحلیل بودجه های زمانی

عواملی نظیر  زمان سپری شده در خارج از بهاربند در طول شیردوشی و نیز لنگش ، در تحت تاثیر قرار دادن بودجه زمانی روزانه گاو با هم اثر متقابل دارند.

برای مثال، گاوهای با اسکور لنگش ۳ (در مقیاس ۱ تا ۳) درفری استال های مجهز به تشک لاستیکی امکان دارد  تنها به طور تقریب ۰/۵ تا ۱/۵ ساعت در روز بیرون باشند و هنوز هم بتوانند نیازهای خود به ۱۱-۱۲ ساعت استراحت در روز را مرتفع کنند (مطابق با نمودار فوق).

در صورتی که، گاوهای سالم ( با اسکور لنگش ۱) می توانند ۲ تا بیش از ۴ ساعت در روز خارج از بهاربند باشند و نیازهای استراحتی خود را نیز مرتفع کنند. در برخی موارد، تامین نیازها و بودجه های زمانی استراحت در گاوهای لنگ غیر ممکن می گردد. برای مثال، اگر تنها نیم ساعت در روز خارج از بهاربند باشند حقیقتا زمانی برای شیردوشی باقی نمی ماند (حتی با دوبار شیردوشی در روز).

به نظر می رسد که اثرات کوتاه مدتی از بودجه های زمانی بر شیر تولیدی وجود دارد که با تغییر در زمان استراحت مرتبط است.

از سویی دیگر، ناتوانی در تامین بودجه زمانی گاو ممکن است اثرات بلند مدتی بر سلامت دام داشته باشد، نظیر لنگش. پیامدهای بلند مدت اقتصادی بودجه های زمانی آسیب دیده ، ممکن است خیلی بیشتر از تغییرات کوتاه مدت در شیر تولیدی باشد. به عنوان مثال پژوهش های اخیر در ۵۳ بهاربند پرتولید در ۵۰ گله گاو شیری ، نشان دادند که شیوع لنگش  به شدت با زمان بیرون ماندن از بهاربند مرتبط می باشد.

عامل کلیدی در بهینه کردن بودجه زمانی گاو شیری: حداقل کردن زمان بیرون ماندن از بهاربند،  است.

درحقیقت با فراهم کردن نیازهای زمانی برای استراحت میتوان تولید شیر بیشتر و وقوع کمتر لنگش را ایجاد کرد.

هشدار مدیریتی : تقریبا ۷۰ درصد از وقت روزانه گاو صرف خوردن و یا استراحت کردن می شود، لطفا موجب بر هم زدن آن نشویم!!!!!!

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز