مدیریت سندرم اسهال

مدیریت سندرم اسهال گوساله شیری

در مدیریت سندرم اسهال گوساله شیری ابتدا باید دلایل و عوامل بروز بیماری اسهال گوساله را تشخیص دهید و نسبت به رفع آن اقدام کنید

اسهال در گوساله ها می تواند به دلیل مدیریت نادرست تغذیه، شرایط بد آب و هوا یا حتی عوامل عفونی چون ورود باکتری ها و ویروس ها رخ دهد. بیشترین درصد مرگ و میر بر اثر بیماری گوساله ها مرتبط به سنین پایین و قبل از شیرگیری گوساله است که به دلایل مختلفی چون شرایط بد آب و هوایی، عفونت روده و به خصوص نخوردن شیر آغوز ، بیماری اسهال گریبان گیر دام شما خواهد شد. آنچه باید مد نظر داشته باشید آن است که بیشترین درصد اسهال دام زنده مرتبط به گوساله و اسهال گوسفندی عملا در شروع بدو تولد آنها است که متاسفانه بیشترین آسیب و مرگ و میر را به همراه دارد که با خوراندن شیر آغوز و کلستروم داخل شیر عملا بدن گوساله و بره ها در برابر اسهال ایمن شده و می تواند به خوبی بیماری را شکست دهد.

با شروع فصل گرما، این بیماری هم در گوساله های تازه متولد شده شیوع می یابد که ممکن است همراه با گرمازدگی موجب تلف شدن دام نیز گردد.

متاسفانه در تازه ترین تحقیقات بعمل آمده در خصوص کرونا ویروس،  نتایج حاکی از فراوانی این ویروس در نمونه های مدفوع اسهال گوساله های نوزاد، بوده است.پس لازم است نهایت دقت و پیشگیری را در این خصوص انجام داد.

عوامل موثر در ایجاد اسهال گوساله ها

 1. ژنتیک گوساله ها برخی گوساله ها نسبت به دیگر نژادها حساس تر هستند از این رو سریعتر مبتلا به اسهال می شوند.
 2. وضعیت تغذیه گله گاوهای آبستن در سه ماهه آخر باید وضعیت تغذیه ای مناسبی داشته باشند.
 3. عواملی چون کمبود ویتامین A، E و ریزمغذی ها  می تواند عاملی بر بروز اسهال باشد.
 4. تاثیر سن گاوهای گله گوساله های تازه متولد شده بیشتر در معرض اسهال قرار میگیرند.
 5. تاثیر افزایش میزان گله هرچقدر تعداد گاو و گوساله بیشتر باشد مسلما در معرض بیشتر بیماری اسهال قرار می گیرند.
 6. شرایط آب و هوایی هوای سرد، مرطوب و باد می تواند عاملی بر بروز اسهال شود زیرا با تجمع گاوها و گوساله ها و مدفوع کردن آنها و خوابیدن دام روی مدفوع باعث آلوده شدن پستانهای گاو می شود و تغذیه از این پستان ها عاملی بر بروز بیماری اسهال خواهد بود.
 7. وضعیت ایمنی گاوهای گله حتما باید نسبت به واکسیناسیون گاوهای گله در زمان مناسب اقدام کنید.
مدیریت سندرم اسهال

انواع اسهال عفونی در گوساله

 1. آنهایی که باعث ترشح مقادیر زیادی مایعات و الکترولیت ها از روده می شوند مانند اشرشیا کلی K99 .
 2. آنهایی که باعث کاهش جذب مواد از روده می شوند از قبیل سالمونلا، روتا ویروس، کورونا ویروس و گونه های دیگر اشیرشیا کلی.

دلایل اسهال غیرعفونی در گوساله

 1. عدم خوردن شیر آغوز
 2. مدیریت استرس که می تواند به دلیل حمل و نقل، تراکم بالا، شرایط بد آب و هوایی و .. رخ دهد.

اگر اسهال به دلیل غیر عفونی رخ دهد نیازی به درمان نیست تنها کافیست نسبت به رفع دلایل ایجاد اسهال اقدام کنید.

ارزیابی علایم بالینی در گوساله های مبتلا:

هنگامی که پوست گوساله های مبتلا را می کشیم اغلب اوقات بیشتر از 3 ثانیه طول می کشد تا به حالت اولیه خود باز گردد. گوساله توان ایستادن را از دست می دهد و زمین گیر می شود. گوساله ها دارای دهانی خشک و لثه ای سفید، گوشهایی سرد و چشم های گود رفته هستند.

اگر شکم گوساله را به صورت مشکی تکان بدهیم متوجه می شویم داخل حالت پر از مایع دارد .نواحی انتهائی بدن سرد می شود.در این اسهال به خصوص در اشرشیا توکسمی هم خواهد داد و گوساله را دچار شوک می کند.

حدود ۷۵ درصد از بدن گوساله ها را آب تشکیل می دهد بیماری اسهال باعث کاهش آب بدن و از دست دادن املاح می شود. که به این حالت (دهیدراسیون گویند.) پیشنهاد میشود برای درمان تکنیکال سندرم اسهال گوساله ابتدا نسبت دهیدراتاسیون بدن گوساله را بدانید و سپس نسبت به درمان اقدام کنید.

علایم بالینی گوساله ، خود ، گویای نسبت دهیدراسیون بدن میباشد که دانستن آن به تشخیص نوع درمان مورد نیاز کمک شایانی میکند.

 • دهیدراسیون ۵ درصد : اسهال بدون علائم
 • دهیدراسیون ۷ درصد: فرورقتگی جزئی چشم، از بین رفتن کشسانی پوست،گوساله هنوز مکش انجام می دهد.
 • دهیدراسیون  ۹ درصد: فرورفتگی چشم، برگشت کند پوست به حالت صاف بعد از کشیدن پوست، لثه ها چسبناک، گوساله بی حال
 • دهیدراسیون ۱۲ درصد: فرورفتگی شدید چشم، عدم برگشت پوست به حالت نرمال بعد از کشیدن پوست، گوساله قادر به ایستادن نیست و مکش انجام نمیدهد.

نحوه درمان سندرم اسهال با توجه به در صد دهیدراسیون :

در صورتی که دهیدراتاسیون ۵ درصد باشد باید از محلولهای خوراکی برای رفع آن استفاده کنید.

در صورتی که ۱۰ % دهیدراتاسیون دارد میزان ۲۰ میلی اکی والانت بیکربنات به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دارد . بنابراین طبق محاسبات این حیوان به ۲۵٫۲ گرم بیکربنات نیاز دارد.

Calf diarrhea
_

راه حل اضطراری جهت درمان اسهال گوساله

3 راه درمان فوری اسهال در گوساله از نظر دامپزشکان

 

 • تزریق سرم بخصوص سرم نمکی یا قندی نمکیمعمولا به ازای هر1 کیلو از وزن بدن 100 سی سی سرم زده می شود
 • تزریق داروهای ضد التهابیتزریق 3 تا 5 سی سی فلونگزین مگلوبین، جهت درمان التهاب روده ای
 • تجویز آنتی بیوتیک های خوراکی مثل نئومایسینبه مدت 3 روز روزی 2 عدد
 • تزریق آنتی بیوتیک تزریقی مثل انروفلوکسازین یا اکس تتراسایکلینبه مدت 3 تا 5 روز .
Calf diarrhea
_

نکات مهم جهت درمان حمایتی

 

وزن گوساله در هنگام تولد حدودا 25 الی 28 کیلو گرم است معمولا دو لیتر و نیم که همان 2 لیتر در روز کافی است. توجه داشته باشید که دمای سرم تزریق شده نباید پائین تر از دمای بدن گوساله باشد و سرد باشد.سرم را در آب ولرم قرار دهید.

اگر حالت اسهال بسیار شدید باشد بهتر است حدودا 13 گرم بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین به سرم قندی نمکی اضافه می کنیم.حتی می توانیم تا 15 گرم به گوساله خوراند.

علاوه بر دارو های بالا و کار های فوق شیر گوساله را 24 ساعت قطع کنید و از پودر های اسکور استاپ که معمولا 1 ساشه را در 3 لیتر آب مخلوط کرده و در وعده به گوساله خورانده شود.یا از پودر های او.ار.اس به همان روش فوق می توانیم استفاده کنیم.

یک درمان حمایتی نیز انجام می دهیم و به مدت 3 روز روزی 5 سی سی آ.د.3.ای تجویز می نمایم.

01

اشتباهات رایج بین گاوداران :

تعلل در استفاده از الکترولیت های موجود بزرگترین اشتباه گاوداران میباشد و یا برخی از آنها به دفعات کافی آن را به گوساله نمی خوراند.

استفاده خیلی دیر از آب و الکترولیت موجب ضعف و بی حالی گوساله می شود و یا مصرف به دفعات کم موجب می شود که گوساله بیش از آنچه که مایعات را می نوشد، آنها را از طریق اسهال دفع کند و بیماری وخیم تر می شود.

02

کدام عوامل مسبب اسهال نسبت به آنتی بیوتیک مقاومند؟

روتا ویروس و کورونا ویروسها اصلا تحت تاثیر آنتی بیوتیک ها قرار نمی گیرند و همچنین کریپتوسپوریدیا – مانند اکثر کوکسیدیا ها – نسبتا ضعیف ویا اصلا به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

سروتیپ K99 اشریشیا کولی که یکی از عوامل رایج در اسهال گوساله است در صورت تامین آب و الکترولیت ها و انرژی برای گوساله، توسط حیوان کاملا دفع می شود. فرم های تهاجمی ای. کولای و سالمونلا که در بافت روده رخنه می کنند و موجب عفونت عمومی در بدن گوساله می شوند پاسخ بهتری به مصرف سیستمیک آنتی بیوتیک ها نشان می دهند.

03

رعایت پروتکلهای بهداشتی

جایگاه باکیفیتی را برای گوساله فراهم کنید. همه گوساله ها نیازمند بستر تمیز و خشک، عاری از تنش حرارتی و انگل ها و هوای با کیفیت می باشند.

برای توسعه پروتوکل های درمانی اسهال گوساله ها با دامپزشک و متخصص تغذیه گله همکاری کنید، مطمئن باشید همه کارگران آن پروتوکل ها را درک کرده اند و آن پروتوکل ها به طور منظم اطلاع رسانی و به روز می شوند و همه کارگران برای انجام آنها به طور صحیح آموزش دیده اند. پروتکل ها باید مکتوب در اختیار مسئول پرورشگاه قرار گیرد.

از بهداشتی بودن ظروف و تمیز شدن مناسب آنها اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که رعایت اصول بهداشتی به طور منظم انجام گیرد.

04

رعایت پروتکلهای درمانی

در صورت بروز اولین علایم اسهال به سرعت عمل کنید.
پروتوکل های درمانی شامل خورانیدن الکترولیت ها و تزریق آنتی بیوتیک ها، تزریق داخل وریدی محلول نمکی یا جوش شیرین استریل در موارد شدید دهیدراسیون و ثبت همه درمانها و ارتباط با پرسنل با استفاده از گچ های رنگی، تخته های وایت-بورد و ثبت رکورد الکترونیکی می باشد
best links
_

پیوندهای مفید 

درخصوص پرورش گوساله های شیری

آسیب شناسی نگهداری از گوساله های یتیم……(ادامه مطلب)

دانستنیهای کلیدی آغوز و رفتار شناسی گوساله……(ادامه مطلب)

رسیدن به هرم طلایی در پرورش گوساله………… (ادامه مطلب)

عملکرد کبدی در گوساله های تلیسه هولشتاین- پیش تغذیه مواد مغذی….(ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز