مدیریت پرورش تلیسه

مدیریت پرورش تلیسه

مدیریت پرورش تلیسه

گله‌ها در یک گاوداری شیری را میتوان به گروههای مختلفی تقسیم کرد که هرکدام از این گروه‌ها مدیریت پرورش جداگانه‌ای را می‌طلبند؛ و دامدار باید بتواند برای دستیابی به حداکثر بازدهی پرورش این اعمال مدیریتی را که شامل تغذیه، بهداشت، جایگاه و … است را به‌ درستی بر روی هر گروه پیاده‌سازی نماید

گروه‌های مختلفی اعم از گوساله‌های شیرخوار، گوساله‌های نر پرواری، گوساله‌های ماده (تلیسه)، گاوهای خشک، گاوهای آبستن، گاوهای انتظار زایمان، گاوهای شیرده و گاوهای نر ؛

گوساله‌های ماده یا تلیسه‌ها

گوساله‌های ماده یا تلیسه‌ها ، مهم‌ترین گروه گله  هستند که برای اولین بار آبستن می‌شوند.و هدف آن  است که بتوان در سن 13 الی 14 ماهگی جفت‌گیری و در کمتر از 25 ماهگی زایش نمایند.

پرورش غیراصولی آن‌ها سبب می‌گردد که تلیسه‌ها زود و یا دیرتر از این زمان زایش کنند و این مسئله برای در یک مزرعه گاو شیری  ممکن است منجر به خسارات جبران‌ناپذیر اقتصادی شود.

لازم است برای انجام زایش منظم تلیسه‌ها، به اعمال فاکتورهای مدیریتی علی‌الخصوص فاکتورهای تغذیه‌ای دقت بیشتری شده و باید با توجه به نوع تولید حیوان در هر مرحله، نیازهای تغذیه ایی  آن تأمین شود.

 

اصطلاحات تلیسه

1- ماده‌های زیر کل: تلیسه‌هایی که برای جفت‌گیری و یا تلقیح مصنوعی آماده می‌شوند (12 الی 14 ماهگی)

2- ماده‌های پای کل: تلیسه هایی که اولین علامت فحلی (جفت‌گیری) را از خود بروز می‌دهند و برای تلقیح مورداستفاده قرار می‌گیرند (بیش از 14 ماهگی)

3-ماده‌های 15-14 ماهگی تا 24-23 ماهگی:  تلیسه‌هایی  که در سن 14 الی 15 ماهگی باردار می‌شوند و بعد از طی مدت 9 ماه (سن 23 الی 24 ماهگی) زایش می‌کنند.

جیره خوراک تلیسه

1- ماده خشک  : یک تلیسه در طی روز بایستی به‌اندازه 4 % وزن بدن از ماده خشک تغذیه کند. به‌عنوان‌مثال یک تلیسه 250 کیلوگرمی بایستی با 10 کیلوگرم خوراک تغذیه گردد؛ که بخشی از این خوراک توسط علوفه و بخشی هم توسط کنسانتره تعیین می‌گرد

2-مهم‌ترین معیارها برای تعیین جیره موردنیاز تلیسه‌ها بررسی وضعیت نمره بدنی آن‌ها است

3- باتوجه به کامل نبودن رشد تلیسه در مقایسه با گاوهای بالغ ، نیاز به میزان انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامینی بیشتری دارند؛

4- میزان نیاز آن‌ها به ریزمغذی‌ها بر اساس سن، وزن و شرایط آب و هوایی تعیین می‌گردد که این امر می‌بایست تحت نظر متخصصان تغذیه دام و جیره نویسان به‌درستی اعمال گردد.

کنسانتره تلیسه

شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان با بهره گیری از متخصصان تغذیه اقدام به تولید کنسانتره تلیسه با بهترین کیفیت کرده است.

نهاده ها و افزودنی های مصرفی در کنسانتره تلیسه عبارتند از :جو-ذرت-سبوس گندم-کربنات کلسیم-اکسید منیزیوم-بنتونیت-توکسین بایندر- مکمل ویژه – نمک

مشخصات کنسانتره تلیسه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان
ماده خشک (درصد)

90

انرژی خالص Mcal/Kg

1/5

پروتئین خام(درصد)

14/5

چربی خام (درصد)

3

الیاف خام (درصد)

13

خاکستر (درصد)

8

 

جهت دریافت کاتالوگ لطفا کلیک فرمایید

احتیاجات تغذیه ای گاوهای آبستن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز