مراحل استاندارد برای انجام شیردوشی گاوداری

مراحل استاندارد برای انجام شیردوشی گاوداری

مراحل استاندارد برای انجام شیردوشی در گاوداری شیری

کارمندی که شیردوشی را در گاوداری شما انجام می دهد، بخش بسیار مهمی از تیم شما است. شیردوش ها وظیفه برداشت محصول برای فروش را بر عهده دارند. این محصول باید تمیز و سالم باشد. یک روش عملیاتی استاندارد (SOP) باید در همه گاوداری های گاو شیری، بزرگ یا کوچک وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که شیردوشی به طور صحیح و مداوم انجام می شود.

Standard Operating Procedure= SOP

همه افراد در این مرکز باید روال یکسانی را انجام دهند. این شامل جوانان در مرکز و همچنین بزرگسالان می شود. بسیاری از گاوداری ها از نیروی کار خانواده استفاده می کنند و اعضای خانواده ای که شیر می دهند باید از همان روش هایی پیروی کنند که اعضای غیر خانواده هستند. برخی از مراحل ذکر شده در زیر ممکن است بسیار ساده به نظر برسند، اما همه باید از اولین مرحله تا آخرین مرحله آن را دنبال کنند.

مرحله #1

افرادی که گاوها را جابجا می کنند نقش بسیار مهمی در شیردوشی دارند. این حرکت گاو شامل جمع آوری گاوها از آغل، انتقال گاوها به محل نگهداری و انتقال گاوها به داخل سالن است. گاوهایی که تجربه بدی از برخورد خشن 30 دقیقه قبل از شیردوشی دارند، تحت استرس قرار می گیرند و باعث ترشح آدرنالین می شود که تأثیر منفی بر ترشح شیر دارد. آدرنالین آزاد شدن اکسی توسین را از غده هیپوفیز که برای تخلیه مناسب شیر ضروری است، مهار می کند.

مرحله #2

آماده سازی پستان:

این که ابتدا نوارها را استریپ کنید یا غوطه ور و پری دیپ کنید، مهم نیست و اغلب فقط یک ترجیح شخصی در گاوداری است. با این حال، روش یکسانی باید توسط همه در هر دوشش به یک شکل انجام شود. اولین قدم پری دیپ یا غوطه ور کردن است. این تماس باعث آزادسازی اکسی توسین و شروع LAG TIME می شود. این زمان از کم شدن شیر تا زمان اتصال دستگاه است. زمان ایده آل تاخیر بین 60 تا 90 ثانیه و حداقل 90 ثانیه برای گله های 3 برابر است.

هنگام جدا کردن، از هر سرپستان 4 تا 5 عدد دوشش اولیه را بردارید. این تکنیک نه تنها به شما امکان می دهد که ورم پستان را مشاهده کنید، بلکه پستان را از شر بالاترین تعداد سلول های بدنی نیز خلاص می کند. شیر تعداد سلول های سوماتیک بالا بیشتر در مخزن سرپستان موجود است. دیپ سرپستان ها باید تقریباً 10 ثانیه طول بکشد. هنگام استفاده از سرپستان، باید ¾ از سرپستان را بپوشانید تا پوشش کافی داشته باشد. این با میله/فومر یا میله اسپری است. اگر قبل از پاک کردن از اسپری استفاده کنید، زمان تأخیر شما قبل از پاک کردن شروع نمی شود.

مرحله #3

مدت زمان توصیه شده روی برچسب ظرف غوطه وری روی سرپستان بگذارید. این پری دیپ را قادر می‌سازد تا باکتری‌های بیرونی سرپستان را خنثی یا از بین ببرد.

مرحله #4

هنگام برداشتن پیش غوطه وری، سرپستان را با یک حرکت چرخشی پاک کنید. حتما برای پاک کردن انتهای سرپستان زمان بگذارید. بعد از خشک شدن سرپستان دستگاه را وصل کنید. این بسیار مهم است زیرا پستان در این زمان تمیزترین خواهد بود.

مرحله #5

پس از پایان شیردوشی گاو، پس از برداشتن خرچنگی شیردوشی، از پست دیپ غوطه وری “post dip” استفاده کنید. این کار روی سرپستان اعمال می شود تا به کنترل بار باکتری روی سرپستان کمک کند. عضله اسفنکتر انتهای سرپستان پس از دوشش به مدت 30 دقیقه باز خواهد بود. پس از غوطه ور شدن به جلوگیری از ورود باکتری به کانال پستان کمک می کند.

هنگام استفاده از پست دیپ “post dip” ، باید ¾ از سرپستان را بپوشانید تا پوشش کافی داشته باشد. از پوشش کامل، نه فقط یک طرف سرپستان اطمینان حاصل کنید. استفاده از دیپ کاپ برای اعمال دیپ سرپستان می تواند به اطمینان از پوشش کامل کمک کند.

بسیار مهم است که همه افراد در تأسیسات شیردوشی مراحل یکسانی را در SOP دنبال کنند. گاوها به یک روال عادت دارند و تغییر آن روال می‌تواند باعث بی‌حالی و اختلال در شیردوشی شود. با این حال، همه افراد در مرکز شما باید مراحل را به همین ترتیب انجام دهند.

عوامل زیادی در برداشت شیر ​​با کیفیت بالا وجود دارد. مطمئن شوید که همه کارمندان و اعضای خانواده به درستی آموزش دیده اند و از همان SOP پیروی می کنند. با در نظر گرفتن این رویه ها، امکانات شما در جهت درست حرکت می کند. “مهمترین نکات شیردوشی ” از طریق لینک ذیل در دسترس است. علاوه بر این، منابع مربوط به توسعه روش‌های عملیاتی استاندارد و یک راهنمای نوشتن مرتبط در وب‌سایت – واحد آموزش موجود است.


پیوندهای مفید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز