افزایش نرخ مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه ، تحلیل دلایل آن

افزایش نرخ مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه ، تحلیل دلایل آن

افزایش نرخ مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه ، تحلیل دلایل آن

جدول محتوا

بر اساس نتایج مطالعه حاضر وزن گوساله در زمان تولد بعنوان عامل مهمی در زنده مانی گوساله حتی تا سن نزدیک به زایمان حیوان مطرح می باشد.همچنین فراوانی مرگ ومیر به طور معنی داری در گوساله های حاصل از زایش های غیرطبیعی و سخت در اکثر دوره های سنی بالاتر میباشد. بر اساس داده های آماری نرخ مرگ ومیر گوساله ها در ماه اول پس از تولد در گوساله های متولد شده در فصل پاییز بالاتر از فصل زمستان میباشد.اسهال گوساله شیری معمول ترین علت مرگ آن است و استفاده از الکترولیت های خوراکی یکی از راههای مؤثر جلوگیری از تلفات گوساله ها به هنگام اسهال توصیه شده است.

مطمئن شوید که در برچسب محلول الکترولیت خوراکی که استفاده می کنید استات یا قلیایی کننده ها جزء فهرست ترکیبات ذکر شده باشند.

اتخاذ روش‌های مدیریتی کارآمد، رعایت موازین بهداشتی و دریافت آغوز کافی بویژه در فصول سرد سال میتواند تاحدودی تضمینی برای سلامت گوساله باشد.

آیا میدانید محصولات الکترولیتی باید 4نیاز زیر را برآورده کنند؟

_
 1. سدیم کافی برای بازیابی آب بدن.
 2. گلیسین و استات برای کمک به جذب سدیم در روده را فراهم کند.
 3. یک عامل قلیایی کننده فراهم کند که کاهش PH خون (اسیدوز) ناشی از اسهال گوساله را تصحیح ‌کند.
 4. انرژی فراهم کند زیرا اکثر گوساله‌های مبتلا به اسهال، در وضعیت موازنه منفی انرژی هستند.

5 نکته مهم در خصوص سرمهای الکترولیتی که احتمالا نمیدانید!!!

_

1-  برخی از کارشناسان فارم  و یا حتی برخی دامپزشکان ، گاهی از موارد، استفاده از محلول های الکترولیت خوراکی حاوی پیسیلیوم (psyllium) را تجویز میکنند  (در اغلب موارد تحت عنوان ژل الکترولیت نامیده می‌شود) زیرا مدفوع تا حدی غلیظ می‌شود و به نظر می‌رسد که اسهال گوساله برطرف شده است ولی این محصولات باعث کاهش سطح انرژی گوساله ها می شوند و استفاده از آنها توصیه نمی‌شود.

2- محلول های الکترولیت خوراکی حاوی استات و پروپیونات : تحقیقات کنونی نشان داده‌اند که محلول‌های الکترولیت خوراکی حاوی بیکربنات باعث قلیایی شدن شیردان به طور چشم گیری می شود. به عبارت دیگر، PH شیردان را برای مدت طولانی به بالای 5.5 افزایش می دهد. این تاثیر در محلول های الکترولیت خوراکی حاوی استات مشاهده نمی‌شود. بنابراین، قلیایی شدن شیردان و روده کوچک در اثر استفاده از الکترولیت های حاوی بیکربنات ممکن است رشد باکتریایی را افزایش دهد و در واقع وضعیت اسهال گوساله را بدتر و طولانی تر کند.

مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه  مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه  مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه

3- فاجعه استفاده از جوش شیرین(بیکربنات ) در سرم الکترولیت: بیکربنات PH شیردان را افزایش می‌دهد. پایین نگه داشتن PH شیردان (معده) برای از بین بردن باکتری ها ضروری هستند و هر چیزی که PH را افزایش دهد می‌تواند به دسترسی بیشتر باکتری‌ها به روده های کوچک و اسهال گوساله ها با شدت بیشتر منجر شوند.

4- عدم توجه به تامین انرژی گوساله در هنگام اسهال:استات و پروپیونات هنگامی که سوخت و ساز می شوند انرژی تولید می کنند در حالیکه در سوخت و ساز بیکربنات این اتفاق رخ نمی‌دهد. بنابراین درصورت استفاده از بیکربنات در الکترولیت بدلیل افت شدید انرژی وضعیت اسهال گوساله بدتر و وخیم تر میشود.

مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه

5- فوریت استفاده از محلول های درون رگی بجای محلول های خوراکی در گوساله در هنگام اسهال:بدانید که PH خون گوساله هایی که نمی توانند بایستند یا سر خود را بلند کنند بسیار پایین است (اسیدوز) و بهتر است است که محلول های درون رگی دریافت کنند. در مواقعی، تاثیر محلول های خوراکی برای نجات دادن این گوساله ها بسیار کند است.

تحلیل دلایل افزایش نرخ مرگ و میر

مدیریت غذایی گاوهای مولد پیش از زایش

_

مدیریت غذایی گاوهای مولد پیش از زایش یکی از موارد مهم کاربردی در کاهش نرخ مرگ و میر در گوساله های تازه زا است.

همانطور که میدانید :

 1. تامین احتیاجات انرژی و پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها در گاوهای مولد از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 2. جیره ای که از نظر کلسیم، پتاسیم و سدیم به خوبی متوازن شده باشد، در زمانی که گاو بیشترین نیاز را به آن دارد به فراخوان کلسیم بدن او کمک خواهد کرد.
 3. جیره گاوهای انتظارزایش بایستی تمرکز خود را بر مصرف علوفه های حاوی پتاسیم بگذارند که خیلی دارای خواص کاتیونی زیاد است و سبب جلوگیری از جذب کلسیم می شود

آیا میدانید آماده نبودن شکمبه گاوهای انتظار زایش جهت  زایمان ، حتی گاهی باعث بروز مرگ و میر در آنها و یا گوساله تازه زا خواهد شد؟

مطالعات نشان داده اند که تراکم دام بیش از ۹۰ درصد ظرفیت فضای بهاربند، منجر به کاهش مصرف خوراک دام روزانه دام و تولید ۳ لیتر شیر کمتر در روز در دوره شیردهی بعدی می شود که نشان دهنده آن است که شکمبه به طور کامل آمادگی زایش را نداشته است.

عدم توجه به جایگاه انتظار زایش در  گاوها ، عامل دیگر در بروز مرگ و میر در آنها و یا گوساله تازه زا میباشد

آمیخته کردن تلیسه های خشک و گاوهای خشک بالغ، سبب می شود که تلیسه ها عملکرد خوبی را به طور کامل نشان ندهند و بدین لحاظ توصیه می شود که تلیسه ها جدا از گاوهای بالغ در جایگاه انتظارزایش نگهداری شوند. از سوی دیگر دقت کنید از آنجا که گاوها موجوداتی اجتماعی هستند، نباید مدت زیادی در جایگاه زایشگاه محبوس شوند.

گاوهای انتظارزایشی که با عدم مصرف خوراک دام کافی مواجه می شوند. استعداد بالقوه ای برای ابتلا به چالش های متابولیکی مانند کبد چرب، کتوز، تب شیر و جابه جایی شیردان خواهند داشت.

دلایل مرگ و میر در گوساله

پنومونی یا آلودگی ریه ها مهمترین دلیل تلفات گوساله ها

_

گوساله ها با بینی باز نفس می کشند و سرفه می کنند در ادامه تب دار می شوند و از خوردن غذا امتناع می کنند در صورت عدم رسیدگی در مدت 4 – 3 روز تلف می شوند

 

پنومنی با انتقال اجرام بیماری زا از سایر گوساله ها یا گاو های دیگر منتقل می شود، گوساله های که یک بار مبتلا شده اند دچار حساسیت بیشتر اند و نسبت به اجرام دیگر هم آلوده می شوند. قرار دادن در باکس های مجزا، تامین تهویه مطبوع و رطوبت مناسب و همچنین مصرف آنتی بیوتیک زیر نظر دامپزشک و در نهایت تشخیص عامل و فائق آمدن بر آن از اعمال مفید در مدیریت پنومونی می باشد.

اهمیت رسیدگی به وضعیت توده بدنه گاو پیش از زایمان

کنترل امتیاز بدن گاو در دوره خشکی و جلوگیری از چاق شدن بیش از حد (بالاتر از 3/75) کی از راهکارهای مفید مدیریتی در تکنیک حفظ سلامت گاو مادر و گوساله بدنیا آمده است.

در این تکنیک تغذیه ایی حمایتی ، مصرف 4 – 3 کیلو کنسانتره در دوره انتقال، و خوراک با کیفیت جهت بالا بردن مقدار دریافتی و مصرف نیاسین gr/kg 6 به مدت 10 – 2 روز قبل از زایمان پیشنهاد میشود.

با رعایت تکنیک فوق میتوان از سلامت مادر و به طبع آن گوساله تازه متولد شده مطمئن شد و احتمال بروز مرگ و میر را کاهش داد.

تحلیل دلایل افزایش نرخ مرگ ومیر در گوساله های ماده و تلیسه ها

اسیدوز یکی دیگر از عوامل بروز مرگ و میر

_
اسیدوز را میتوان یکی از ناهنجاری های شایع در صنعت گاو شیری دانست که به وفور از دلایل مرگ و میر مشاهده شده در گله ها میباشد.
علت اصلی اسیدوز :
 1. مصرف زیاد کنسانتره
 2. عدم تناسب میزان فیبر به نشاسته
 3. و یا تاخیر در مصرف فیبر و یا کوچک بودن اندازه آن رخ می دهد.

در متابولیسم شکمبه به علت تبخیر سریع نشاسته حجم زیاد پیرووات تولید می شود و در صورتی که باکتری هایی که تجزیه صحیح را انجام می دهند به اندازه کافی نباشند، مصرف آن توسط لاکتو باسیل منجر به تولید اسید لاکتیک می شود

تولید اسید لاکتیک  باعث کاهش PH شکمبه و تغییر فلور آن می شود و این تغییرات PH بر خون منتقل می شود و در فعالیت های مغز اختلالاتی ایجاد کرده و سبب مرگ حیوان می شود.

جا به جایی شیردان: این عارضه در 6 هفته اول بعد از زایمان با فراوانی 3 درصد  باعث بروز مرگ و میر در گله میگردد.

محل شیردان (معده اصلی) گاو در کف در طرف راست شکم است در 2 ماه آخر آبستنی به علت رشد زیاد محوطه رحمی فضای شکمبه و سایر اجزای دستگاه گوارش محدود می شود و بعد از زایمان اگر شکمبه در بازگشت به محل اصلی خود دچار تاخیر شود،

شیردان در فضای خالی زیر شکمبه به طرف چپ حرکت می کند و عوامل مثل تب شیر، کبد چرب، ورم پستان به عنوان مستعد کننده این عارضه به شمار می روند

3 عامل مهم در بروز جابجایی شیر دان به صورت فهرست وار عبارتند از:

 1. ناکافی بودن مقدار دریافتی خوراک از گاوهای زایمان کرده
 2. کمبود علوفه حجیم
 3. عواملی که سبب کم تحرکی ماهیچه ها تجمع گاز در شکمبه می شود مانند غلات

90 – 80 درصد مواد جابه جایی شیردان به سمت چپ است. به دلیل بروز عارضه جابه جایی شیردان تجمع گاز در آن افزایش یافته و در نهایت نفخ شدید رخ میدهد که حیوان را خواهد کشت

مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه ر مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه مرگ ومیر در گوساله ماده و تلیسه

فلجی عضلات تنفسی: این عارضه در 75%موارد در 24 ساعت اول و 5% در 24 ساعت دوم زایمان باعث بروز مرگ و میر میشود.

کاهش شدید مقدار کلسیم خون در گاو تازه زا باعث  مبتلا شدن به تب شیر میشود، که شواهد بالینی آن شامل 3 مرحله میباشد، که در نهایت دام به علت فلجی عضلات تنفسی دام تلف خواهد شد.

 1. ایستادن با لرزش
 2. نشستن روی جناق همراه با افسردگی
 3. دراز کشیدن به پهلو و بی توجهی به پیرامون

تمیزی و خشکی بستر تلیسه ها باعث کاهش بروز مرگ و میر میشود.

وجود گل ولای در بستر و چسبیدن آن به بدن گوساله باعث کاهش سرعت رشد و تعویق زمان اولین زایش می شود و دام را به بیماری انگلی مبتلا می کند و از طرف دیگر باعث تخریب فیزیکی و پاتوژنیک اندام های حرکتی و سم ها می شوند. و  باعث بروز مرگ و میر در تلیسه و گوساله خواهد شد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز