مسمومیت مزمن مس در گاو شیری

مس یک عنصر کمیاب ضروری و مهم در گاو است که کمبود مس یکی از رایج ترین کمبودهای تشخیص داده شده در عناصر کمیاب است. بنابراین معمولاً به منظور جلوگیری از کمبود و حفظ بهره وری بهینه بصورت مکمل استفاده می شود. مسمومیت مزمن مس در گاو شیری

با این حال،شواهد فزاینده‌ای مبنی بر مصرف بیش از حد مس و افزایش موارد مسمومیت مزمن وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش قابل‌توجه در بهره‌وری (مانند تولید شیر یا نرخ رشد) و همچنین مرگ و میر شود.

 

علایم بالینی

سمیت مس تقریباً همیشه به عنوان یک بیماری حاد دیده می شود و گاوها به طور ناگهانی بیمار می شوند. با این حال، بیماری مرحله پایانی یک فرآیند معمولا طولانی تجمع مزمن مس در کبد طی یک دوره چند هفته یا حتی چند ماهه است. بنابراین اگرچه شروع بیماری ممکن است ناگهانی باشد، اما مشکلات ایجاد کننده بیماری برای مدت طولانی وجود داشته است.

بنابراین این بیماری در واقع مسمومیت مزمن مس است. علائم بالینی ناشی از آزاد شدن ناگهانی مقدار زیادی مس از کبد است که منجر به همولیز داخل عروقی (تجزیه سلول های خونی در رگ های خونی) می شود. این منجر به کم خونی، خون در ادرار (هموگلوبینوری)، یرقان، قولنج و افسردگی می شود.

جهت آشنایی با هموگلوبینوری و باور غلط عموم بر نحوه درمان آن لطفا اینجا کلیک نمایید.

اغلب اسهال وجود دارد. حیوانات مبتلا ضعیف، کسل کننده و افسرده و کم اشتها خواهند بود. با پیشرفت بیماری، حیواناتی که به شدت آسیب دیده اند قبل از مرگ دراز می کشند.

 مسمومیت مزمن مس در گاو شیری

مسمومیت با مس منجر به آسیب کبد و زردی می شود، به طوری که کبد به جای قهوه ای تیره معمولی، به رنگ قهوه ای کم رنگ تا برنزی تبدیل می شود.

شیوع بیماری بالینی و مرگ اغلب پس از استرس مانند حمل و نقل یا تغییر ناگهانی رژیم غذایی مشاهده می شود. به نظر می رسد گاوهای خشک دیر آبستن به ویژه مستعد ابتلا به بیماری بالینی هستند

.

تشخیص

تشخیص معمولاً بر اساس سابقه مواجهه با مس اضافی همراه با یافته های بالینی زردی است.

 مسمومیت مزمن مس در گاو شیری

غشاهای مخاطی قهوه ای گل آلود (مانند این چشم) نمونه ای از گاوهای دارای مسمومیت مزمن با مس است.

در حیوانات زنده شواهدی از افزایش فعالیت آنزیم های کبدی در خون همراه با افزایش غلظت مس وجود دارد. افزایش پس از مرگ مس کلیه، تست تشخیصی انتخابی است، زیرا به دلیل آزاد شدن مس در جریان خون که سپس توسط کلیه ها فیلتر می شود، افزایش می یابد.

بسته به مرحله بیماری زمانی که گاو می میرد، غلظت مس کبد می تواند افزایش یابد (اگر مرگ در مراحل اولیه اتفاق افتاده باشد) یا پایین باشد (اگر مرگ در مراحل بعدی رخ داده باشد، زمانی که بیشتر مس کبد آزاد شده است).

 مسمومیت مزمن مس در گاو شیری

کلیه‌های “تفنگ-فلزی” یک یافته کلاسیک در گاوهای دارای مسمومیت با مس هستند، زیرا مسی که از کبد خارج می‌شود در نهایت در کلیه تجمع می‌یابد.

در صورت مشکوک شدن به مسمومیت با مس، حیوانات باقیمانده در گروه باید مورد آزمایش قرار گیرند تا مشخص شود که آیا خطر قابل توجهی برای بیماری بیشتر به دلیل سمیت مس وجود دارد یا خیر. آزمایش خون برای آنزیم‌های کبدی و غلظت مس می‌تواند مفید باشد، اما آزمایش مس کبد (از طریق آزمایش کشتار یا بیوپسی در حیوانات زنده) پیش‌آگهی دقیق‌تری ارائه می‌دهد.

اگر در گروه باقی مانده بیش از 6 حیوان وجود داشته باشد، حداقل 6 حیوان باید آزمایش شوند. غلظت مس > 6000 میکرومول بر کیلوگرم وزن تر DM نشان می دهد که در صورت عدم کاهش مصرف مکمل مس، خطر سمیت بیشتر وجود دارد.

درمان

مهمترین درمان حذف فوری منبع مس اضافی است. در بسیاری از موارد این فورا قابل شناسایی است، اما در برخی موارد ممکن است نیاز به بررسی دقیق تمام خوراک مکمل داشته باشد. در حالت ایده‌آل، تمام مس مکمل باید حذف شود، زیرا اگر غلظت مس در کبد بالا باشد، برای دوره‌های زمانی بسیار طولانی (1 تا 2 سال) بالاتر از سطوح کمبود باقی می‌مانند، حتی اگر تمام مکمل‌های مس حذف شوند.

تغذیه تیوسولفات سدیم و مولیبدات آمونیوم ممکن است از دست دادن مس از کبد را تسریع کند (با کاهش جذب مس)، اما اگر بتوان تمام مس مکمل را حذف کرد، تأثیر این مکمل ممکن است خیلی زیاد نباشد.

آمونیوم تتراتیومولیبدات داخل وریدی در گذشته برای معالجه گاوهایی که به دلیل مسمومیت با مس از نظر بالینی بیمار هستند استفاده شده است اما در حال حاضر هیچ محصولی برای استفاده در حیوانات تولید کننده غذا مجوز ندارد. از دامپزشک خود برای راهنمایی بیشتر بخواهید.

 

پیشگیری

مصرف بیش از حد مس علت اصلی مسمومیت با مس است. در بسیاری از موارد سمیت در گله هایی رخ داده است که نمی دانستند سطوح بالایی از مس را تغذیه می کنند. این معمولاً به این دلیل است که گاوها از طریق راه‌های مختلف – معدنی، خوراکی، تزریقی یا بولوس، با مس تکمیل می‌شدند و هیچ‌کس آنها را با هم جمع نکرده بود.

استفاده از عصاره هسته خرما (PKE)، چه مستقیماً به عنوان خوراک یا مخلوط در خوراک کنسانتره، یک عامل خطر مهم برای سمیت است زیرا حاوی سطوح بسیار بالایی از مس است.

اگر در یک خوراک تجاری مخلوط شود، تأثیر آن بر غلظت مس باید روی برچسب محصول آشکار باشد، اما اگر مستقیماً آن را تغذیه کنید، نمی‌دانید حاوی چه مقدار مس است. قبل از تغذیه PKE به گاوهای خود یک تجزیه و تحلیل کامل از رژیم مکمل مس و وضعیت مس گاو خود انجام دهید. در بسیاری از موارد، به خصوص اگر بیش از 1 کیلوگرم PKE تغذیه می کنید، هیچ مکمل مس اضافی لازم نیست.

 

علت اصلی دیگر افزایش خطر مسمومیت مس مصرف بیش از حد عمدی مکمل است. این بسیار رایج است – در نظرسنجی ها بیش از 50٪ از گاوهای شیری  غلظت مس کبدی آنها بالا است. این تصور وجود دارد که سطوح مس کبد در انتهای محدوده کافی به خوبی مقادیر بالاتر نیست. مطلقاً هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد.

محدوده مناسب توسط دو عامل تعیین می شود :

پایین سطحی است که در آن مکمل های بیشتر احتمالاً هیچ فایده ای ندارند، در حالی که انتهای بالای محدوده نقطه ای است که در آن افزایش مس کبد احتمالاً باعث افزایش خطر سمیت می شود.

محدوده هیچ ارتباطی با خطر کمبود ندارد. تغذیه مس بیشتر به طوری که مس کبد از انتهای محدوده مناسب به بالا افزایش یابد، مانند خرید بیمه بیشتر برای محتویات خانه خود در زمانی است که به طور کامل تحت پوشش بودید.

علاوه بر این، افزایش استفاده از مس نشان می‌دهد که غلظت مس کبد در گاوها زمانی که با همان رژیم غذایی با مس بالا تغذیه می‌شوند، چقدر متغیر است. این بدان معناست که سمیت مس در گاوهایی با غلظت مس بالا اما همچنان در محدوده کافی دیده می شود.

بنابراین نه تنها پول برای مکمل‌های غیرضروری مس هدر می‌رود، بلکه مکمل‌های غیرضروری نیز می‌تواند هزینه بیشتری را در بیماری و مرگ به شما تحمیل کند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه حتی قبل از اینکه گاوها مسمومیت مس را ایجاد کنند، سطوح بالای مس به کبد آسیب رسانده و بهره وری را کاهش می دهد.

اگر گاوها بیش از 400 میکرومول بر کیلوگرم DM مس در کبد داشته باشند، از داشتن غلظت بالاتر مس در کبد سودی نخواهند برد.

قوانین کلیدی برای مکمل مس ایمن:

 

 1. قبل از شروع مکمل، همیشه وضعیت مس را بررسی کنید و ببینید آیا مکمل مورد نیاز است یا خیر. به طور ایده آل غلظت مس کبد را در گاوهای جمع آوری شده یا با بیوپسی کبد اندازه گیری کنید. غلظت مس پلاسما در تعیین نیاز به مکمل خوب نیست، اما آنها بعید بودن سمیت را تایید می کنند.
 2. هنگام مصرف مکمل، وضعیت مس را به طور معمول بررسی کنید. غلظت کبد دوباره بهترین است، اما غلظت پلاسما دوباره می تواند خطر سمیت را شناسایی کند.
 3. اگر بیش از 10 میلی گرم مس / کیلوگرم ماده غذایی را تغذیه می کنید، بیشتر مراقب باشید. هرگز بیش از 40 mg/kg DM را مکمل نکنید، این حداکثر حد مجاز برای مس اضافه شده در خوراک دام بدون تجویز دامپزشکی است.
 4. سعی کنید مسیرهای مصرف مکمل خود را به حداقل برسانید – در صورت امکان فقط از یک مسیر استفاده کنید.
 5. به یاد داشته باشید که اگر گله شما دارای مس کافی توصیف شود، به این معنی است که آنها مس کافی دارند و به مس بیشتری نیاز ندارند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز