علوفه های تیمار شده با آمونیاک

مشکلات دامپزشکی با علوفه های تیمار شده با آمونیاک و خوراک های آمونیومی در گاو شیری

چهار دلیل برای افزودن آمونیاک به علوفه گاو وجود دارد:

 1. تیمار علوفه های با کیفیت پایین تر با آمونیاک، مقدار لیگنین غیرقابل هضم را در خوراک کاهش می دهد و در نتیجه قابلیت هضم (و کیفیت) خوراک را افزایش می دهد – مفید برای کاه و یونجه با کیفیت پایین.
 2. آمونیاک یک منبع نیتروژن غیر پروتئینی است که میکروارگانیسم های شکمبه می توانند از آن برای ساخت پروتئین میکروبی استفاده کنند. افزودن آمونیاک به خوراک باعث افزایش موثر پروتئین خام آن می شود.
 3. افزودن آمونیاک به سیلاژ کامل محصول می تواند تجزیه پروتئین واقعی را در طی فرآیند تخمیر کاهش دهد و دوباره کیفیت محصول نهایی را افزایش دهد.
 4. افزودن آمونیاک از کپک جلوگیری می کند – برای یونجه مرطوب مفید است

با این حال، اگر از آمونیاک برای درمان علوفه های قند نسبتاً زیاد استفاده شود، مشکلاتی می تواند منجر به بروز علائم عصبی در گاو شود. این عارضه اغلب به عنوان “سوخت گاوی”  “bovine bonkers” توصیف می شود. محتمل ترین علت این مشکل ایمیدازول ها “imidazoles” هستند که محصول واکنش بین آمونیاک و قندهای گیاهی هستند.

علائم بالینی

علائم معمولاً ظرف چند ساعت پس از خوردن غذای تیمار شده با آمونیاک دیده می شود. هر چه دوز بالاتر باشد علائم سریعتر ایجاد می شود.

 1. تحریک پذیری بیش از حد علامت اولیه است – بی قراری
 2. گاوهای مبتلا به صورت دایره‌ای می‌دوند، با اجسام بی‌جان برخورد می‌کنند و ممکن است ازدحام کنند
 3. تکرر ادرار و مدفوع
 4. تعریق و تب
 5. فریاد زدن
 6. راه رفتن ناپایدار
 7. لرزش عضلانی از جمله تکان دادن گوش و پلک زدن

علائم معمولاً حدود 5 دقیقه طول می کشد و ممکن است در فواصل 20-30 دقیقه تکرار شوند. در طول این فواصل، حیوانات مبتلا دوباره شروع به خوردن می‌کنند و هیچ نشانه‌ای از خود نشان نمی‌دهند. همچنین علائمی در گوساله‌هایی که شیرگاوهایی را می‌خورند که علوفه حاوی آمونیاک می‌خورند گزارش شده است، اما این یک یافته ثابت نیست.

تشخیص Diagnosis

علائم بالینی به ویژه در ارتباط با دسترسی به علوفه های تیمار شده با آمونیاک بسیار مفید هستند.

با این حال، هیچ آزمایش قطعی وجود ندارد، بنابراین تشخیص باید فرضی باقی بماند.

برای رد سایر علل بیماری عصبی در اسرع وقت از دامپزشکی مشاوره بگیرید.

 

درمان Treatment

هیچ درمانی پیدا نشده است.

منبع آمونیاک را حذف کنید.

 

پیشگیری Prevention

علوفه‌های حاوی سطوح بالای قندهای کاهش‌یافته، از جمله علف‌ها و خوراک‌های کامل گیاهی، نباید با آمونیاک درمان شوند و همچنین نباید علوفه‌هایی که قبلاً کپک زده‌اند، درمان شوند.

سطوح بالای رطوبت در علوفه و دمای بالای محیطی مستعد تولید سم است بنابراین از درمان علوفه های مرطوب با آمونیاک به خصوص در تابستان خودداری کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که درصد آمونیاک کمتر از 3٪ باشد.

.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز