مشکلات مزرعه ذرت علوفه سیلاژ ذرت

مشکلات مزرعه ذرت علوفه جهت تولید سیلاژ ذرت با کیفیت

مشکلات مزرعه ذرت علوفه جهت تولید سیلاژ ذرت با کیفیت

همانطور که میدانید و در مقاله های پیشین به آن مفصل پرداختیم ، زمان مناسب برداشت ذرت نقش مستقیمی بر کیفیت سیلاژ دارد یکی از مشکلاتی که اخیرا بطور چشم گیری افزایش داشته است مشکل کم آبی و خشک سالی بوده که  منجر به این میشود که برداشت در مزرعه ذرت علوفه بر اثر کم آبی زودتر از موعد مقرر می‌شود و این امر به شدت کیفیت سیلاژ را کاهش خواهد داد.همانطور که میدانید برداشت باید زمانی انجام گیرد که از نظر ظاهری چند برگ پایین ذرت زرد شده و دانه‌های ذرت خمیری شده باشند

جهت آشنایی بیشتر با عوامل تاثیرگذار بر کیفیت سیلاژ ذرت لطفا کلیک فرمایید

کیفیت سبزینه ذرت و دانه ذرت و تاثیر آن در سیلاژ ذرت :

سبزینه از ساقه ، برگ ، پوسته بلال و چوب بلال تشکیل شده و نسبت به دانه ذرت  از کیفیت پایین تری برخوردار است. سبزینه حاوی نشاسته نبوده و دارای کربوهیدراتهای محلول در آب ، پروتئین کم و دارای فیبر بالا یا فیبر نامحلول خنثی (NDF) است.

هرچه گیاه ذرت بالغ می شود، کیفیت سبزینه کاهش می یابد. در آن زمان درصد ماده خشک کل گیاه به 40-42٪ یا بیشتر می رسد، محتوای فیبر و لیگنین افزایش یافته (بنابراین قابلیت هضم فیبرنامحلول کاهش می یابد)، محتوای کربوهیدرات محلول در آب و انرژی قابل جذب در هر کیلوگرم از ماده خشک (MJME/kgDM) نسبت به گیاهان جوان‌تر کمتر است.

کیفیت دانه ذرت در مقایسه با سبزینه ذرت بسیار بالا است. دانه ذرت به دلیل داشتن نشاسته زیاد و فیبر کم (فیبر نا محلول خنثی) دارای مقدار زیادی انرژی قابل جذب در هر کیلوگرم از ماده خشک است.

با بلوغ گیاه ذرت، تجمع نشاسته افزایش یافته، تا زمانی که گیاه به بلوغ فیزیولوژیکی (خط سیاه یا لایه سیاه) برسد. با شروع فرایند خشک شدن گیاه ، قابلیت هضم نشاسته نیز کاهش می‌یابد.

دانه ذرت نیز همانند سبزینه آن از محتوای پروتئین کمی برخوردار است و به طور معمول کمتر تر از 10٪ ماده خشک را شامل می شود. با افزایش نسبت دانه به سبزینه در سیلاژ ذرت کیفیت سیلوی ذرت بهتر می‌شود.

مشکلات سیلاژ بیش از حد مرطوب

درصد ماده خشک هدف یک سازگاری بین بدست آوردن بهترین عملکرد ممکن در هکتار و داشتن سیلاژ با کیفیت عالی برای دام است. زیرا بهترین درصد ماده خشک بین 32 و 38 درصد (و یا 62 تا 68 درصد رطوبت) است. برای روز اول برداشت ، برداشت را از کمترین درصد ماده خشک (32 درصد) شروع کنید. زیرا درصد ماده خشک بسته به شرایط آب و هوایی می تواند به ازای 1 درصد هر 2 تا 3 روز افزایش یابد.

هدر رفت موثر مواد مغذی از سیلو به صورت پساب، در زمره خسارت هایی است که با سیلو کردن ذرت علوفه ای با رطوبت زیاد به وجود می آید در صورتی که پساب به آبراهه ها برسد، موجبات نگرانی های زیست محیطی را فراهم می آورد. از دیگر خسارات ناشی از برداشت زود هنگام ذرت سلو میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

ماده خشک پائین،قابلیت هضم پائین ،کریستاله شدن نشاسته ، قابلیت تخمیر ضعیف ، رطوبت پائین و اشکال در روند آماده برای تخمیر کلستریدیائی – توجه داشته باشید که کوبیدن موجب تولید حرارت رطوبت بالاو خروج میزان زیاد تخریب پروتئین ها و کپک زدگی  از مواد غذائی از طریق پساب میشود

استفاده از سیلوی ذرت با روغن زیاد باعث افزایش تولید شیر می شود:

محققین دانشگاه اوهایو نشان داده اند که استفاده از سیلوی ذرت حاوی روغن زیادباعث افزایش بیش از ۲٫۳ پوند شیر بیشتر در روز می شود . این افزایش در مقایسه با گاوهائی بوده است که در همان شرایط از سیلوی معمولی استفاده کرده اند و به عنوان شاهد در نظر گرفته شده بودند.

این نوع سیلو دارای مقادیر بیشتری اسیدهای چرب و پروتئین خام نسبت به سیلوی ذرت معمولی است و مقدار ۴% انرژی قابل دسترس بیشتری نسبت به سیلوی معمولی دارد.

هنگامیکه گاوها از این نوع سیلوی ذرت مصرف کردند ، تولید شیر بیشتری با پروتئین کمتر تولید کردند و درصد چربی شیر آنها با آن دسته که از سیلوی ذرت معمولی استفاده کرده بودند تفاوتی نداشت.

 

نکته مهم مصرف سیلوی ذرت برای گاوهای انتظار زایمان :

سیلوی ذرت باعث تحریک مصرف ماده خشک می شود و طعم بد سایر غذاها مانند نمکهای آنیونیک و مواد معدنی را در غذا می پوشاند . مقدار نشاسته سیلوی ذرت که حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد می باشد ماده محرک خوبی برای تخمیر ، پروراندن میکروبهای هضم کننده نشاسته ، رشد پرزهای داخل شکمبه و افزایش اسید پروپیونیک می باشد.

 

مصرف سیلوی ذرت تازه باعث کاهش ناگهانی تولید شیرمیشود

تولید شیر گله های گاوهای شیری با مصرف سیلوی ذرت تازه به طور ناگهانی کاهش می یابد . این کاهش اغلب با مصرف سیلوی ذرت تازه برداشت شده اتفاق می افتد . این نوع کاهش در تولید شیر معمولا در گله هائی که دارای تولید شیر زیاد هستند و یا از مقدار زیاد سیلو ی ذرت تغذیه می کنند ، بیشتر مشاهده می شود. کاهش تولید شیر ناشی از مصرف سیلوی ذرت تازه غالبا توام با مشاهده دانه های ذرت هضم نشده در مدفوع گاو می باشد و ممکن است مربوط به کاهش مصرف ماده خشک نباشد . این پدیده در بعضی سالها بیشتر مشاهده می گردد و با گذشت زمان حل میشود

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز