مشکلات نفخ در گاو شیری

مشکلات نفخ در گاو شیری بیشتر در بهار و پاییز که رشد علف در اوج است دیده می شود. این یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در گاوهای بالغ در چمن است

مشکلات نفخ در گاو شیری چیست؟  bloat

نفخ صرفاً تجمع گاز در شکمبه است. این گاز به عنوان بخشی از فرآیند طبیعی هضم تولید می شود و معمولاً با آروغ زدن (اروشن) از بین می رود. نفخ زمانی اتفاق می افتد که از این هدررفت گاز جلوگیری شود.

دو نوع نفخ وجود دارد:

کم‌معمول‌ترین نوع نفخ گازی است که زمانی اتفاق می‌افتد که مجرای روده (اغلب توسط اجسام خارجی مانند سیب‌زمینی) مسدود می‌شود یا زمانی که حیوان نمی‌تواند آروغ بزند (مانند تب شیر یا کزاز).

نوع دوم نفخ، نفخ کف‌دار است که در نتیجه یک کف پایدار در بالای مایع شکمبه ایجاد می‌شود که مانع از انتشار گاز می‌شود. این تا حد زیادی رایج ترین شکل نفخ است و بر خلاف نفخ گازی، بسیار فصلی است و در بهار و پاییز اوج می گیرد. این به این دلیل است که کف توسط محصولات تجزیه شده از علوفه هایی که به سرعت در حال رشد هستند (به ویژه حبوبات مانند شبدر و یونجه) تشکیل می شود.

اینها ویسکوزیته (چسبندگی) مایع شکمبه را افزایش می دهند و از جمع شدن حباب های کوچک گازی که در اثر تخمیر شکمبه ایجاد می شوند جلوگیری می کنند و گاز آزاد را تشکیل می دهند که می تواند آروغ بزند.

علایم بالینی Clinical Signs

 • انبساط شکم چپ بارزترین علامت است
 • معمولاً با درد، ناراحتی و وزیدن همراه است.
 • مرگ می تواند در عرض 15 دقیقه پس از ایجاد نفخ رخ دهد
 • نفخ گازی معمولاً در یک یا دو حیوان دیده می شود. نفخ کف آلود می تواند تا 25 درصد از حیوانات را در یک گروه مبتلا کند
 • در برخی موارد مرگ ناگهانی ممکن است اولین نشانه ای باشد که دامدار مشاهده می کند، اگرچه در چنین مواردی احتمال دارد گاوهای دیگری با نفخ وجود داشته باشند که هنوز زنده باشند.

تشخیص Diagnosis

 • در مورد علائم بالینی که در بالا توضیح داده شد
 • سابقه دسترسی به مراتع سرسبز، به خصوص اگر شبدر غنی باشد
 • عبور از لوله معده، نفخ گازدار و کف آلود را تشخیص می دهد. اگر نفخ گازی باشد، لوله معده ای که به شکمبه منتقل می شود، به تجمع گاز اجازه می دهد تا از لوله خارج شود. چنین گازی در نفخ کف آلود دیده نمی شود.

درمان Treatment

عبور از لوله معده بهترین درمان برای نفخ معده است. هنگامی که گاز آزاد شد، باید علت انسداد را جستجو کرد.

در موارد معدودی، تروچار و کانولایی که از پهلو به شکمبه وارد می شود، نفخ گازی را در زمانی که لوله معده کار نمی کند، تسکین می دهد. اما چنین مواردی نادر هستند

از آنجایی که تروچار فرصت فوق العاده ای برای معرفی عفونت فراهم می کند، باید از آن تنها به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

برای نفخ کف‌دار، مواد ضد کف که کف را پخش می‌کنند باید با لوله معده داده شوند. بسیاری از داروهای قدیمی وجود دارند که می‌توانند فوایدی داشته باشند، اما درمان‌های جدیدتر مانند دایمتیکون یا پولاکسولن آسان‌تر هستند زیرا دوز مؤثر بسیار کمتر است.

اگر شیوع نفخ کف آلود رخ داد، همه گاوهای آن مرتع باید فوراً برداشته شوند و در رژیم غذایی پر فیبر (یونجه یا کاه) قرار داده شوند و گاوهایی که علائم نفخ را نشان می دهند با یک عامل ضد کف درمان شوند. چرای مرتع حداقل تا ده روز ممنوع است.

پیشگیری Prevention

 1. پیشگیری از نفخ بسیار موثرتر از درمان حیوانات مبتلا است. مدیریت و برنامه ریزی می تواند تعداد موارد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 2. برای جلوگیری از نفخ کف آلود:در صورت امکان از مراتع پرخطر در مواقع پرخطر استفاده نکنید. مراتع با سابقه مشکلات نفخ یا با محتوای شبدر زیاد نباید برای گاوها بلافاصله پس از شرکت در انتخابات استفاده شود.
 3. مشارکت سرسام آور با تغذیه بافر به شکمبه اجازه می دهد تا با رژیم غذایی جدید سازگار شود. به ویژه سعی کنید مصرف فیبر را در دوره های پرخطر حفظ کنید
 4. اگر مجبور به استفاده از مراتع پرخطر هستید، گاوها را به آرامی به آنها معرفی کنید. در برخی موارد محدود کردن دسترسی به حداقل ده دقیقه در روز در شروع ممکن است برای جلوگیری از نفخ ضروری باشد.
 5. از شروع چرای مراتع پرخطر در صورت خیس بودن خودداری کنید.
 6. اگر نفخ یک مشکل شدید است، روزانه از مواد ضد کف استفاده کنید. اگر چنین است و می‌توانید چرا را حذف کنید، اسپری کردن روغن‌های ضد کف (امولسیون شده با آب) روی چمن می‌تواند هزینه‌های نیروی کار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
 7. حیوانات پرخطر را حذف کنید. برخی از حیوانات با وجود پیشگیری و درمان، نفخ مکرر دارند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز