مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری موضوع مقاله ایی است که امروز میخواهیم به آن بپردازیم. این مشکلات پوستی غیر انگلی را میتوان در موارد ذیل خلاصه کرد.

مشکلات پوستی غیر انگلی در گله های گاو شیری

جدول محتوا

حساسیت به نور Photosensitisation

حساسیت به نور یا به عنوان یک وضعیت اولیه پس از مصرف عوامل فتودینامیک یا ثانویه به آسیب کبدی رخ می دهد که منجر به حفظ عامل حساس کننده به نور فیلواریترین می شود.

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 1: موارد معمول حساسیت به نور بر روی پوست غیر رنگدانه ای تأثیر می گذارد که ممکن است سرم ترشح کند.

موارد معمول حساسیت به نور بر روی پوزه و پوست غیر رنگدانه تاثیر می گذارد. پوست آسیب دیده ممکن است سرم ترشح کند. در مراحل بعدی، پوست آسیب دیده خشک و پوستی مانند می شود و پوسته پوسته می شود.

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 2: در مراحل بعدی پوست آسیب دیده خشک و پوستی مانند می شود و پوسته پوسته می شود.

حیوانات مبتلا باید از مرتع خارج شده و در ساختمان های تاریک محبوس شوند تا از قرار گرفتن در معرض بیشتر جلوگیری شود. درمان های علامتی شامل پودرهای آنتی بیوتیک موضعی و داروهای کنترل مگس می باشد.

کرم حلقوی (درماتوفیتوز) Ringworm (Dermatophytosis)

کرم حلقوی در گاوهای جوان شایع است و به راحتی به انسان منتقل می شود (زوئونوز). ضایعات مایل به خاکستری اندکی برآمده، به خوبی دور شده اند و بیشتر در سر و گردن دیده می شوند، اما ممکن است در بیشتر قسمت های بدن گسترش پیدا کنند.

 

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 3: ضایعات کرم حلقوی مایل به خاکستری، به خوبی محدود شده و بیشتر در سر و گردن دیده می شوند (گوش در این تصویر).

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 4: کرم حلقوی اغلب در حیوانات با رشد ضعیف وخیم تراست.

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 5: به سایر حیوانات گروه پخش شود.

تشخیص بر اساس نمایش هاگ در بررسی میکروسکوپی تکه های موی اطراف ضایعات است.

در حالی که این بیماری اغلب به عنوان خود محدود شونده توصیف می شود، درمان ممکن است چهار تا نه ماه طول بکشد، در این مدت سایر حیوانات در تماس به دلیل آلودگی محیط حیوانات آلوده می شوند.

معمولاً از ناتامایسین و انیل کونازول موضعی استفاده می شود، اما ممکن است در همه شیوع ها مؤثر نباشند و تکرار آن ضروری است.

واکسیناسیون گوساله ها با سویه ضعیف شده غیر بیماری زا Trichophyton verrucosum از دو هفتگی موثر است.

 

پاپیلوماتوز (فیبروپاپیلوم، “زگیل”)

Papillomatosis (Fibropapillomas, “warts”)

زگیل‌ها شایع‌ترین تومورهایی هستند که گاو را تحت تأثیر قرار می‌دهند، و بیشتر موارد در سنین 6 تا 24 ماهگی روی سر و پوست سر دیده می‌شوند. پاپیلوم ها همچنین ممکن است آلت تناسلی، واژن و پستانک ها را تحت تاثیر قرار دهند.

عامل ویروس می تواند از طریق تماس فیزیکی یا تجهیزاتی مانند هالتر یا دستگاه شیردوشی منتقل شود.

ضایعات از زگیل های پهن و مسطح گرفته تا زگیل های گل کلم مانند متفاوت است. رشد گسترده ای که برطرف نمی شود ممکن است در حیوانات سرکوب شده سیستم ایمنی دیده شود (مانند عفونت مداوم BVDV).

 

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 6: پاپیلوم های کوچک موجود در کانتوس داخلی چشم راست.

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 7: تلاش برای برداشتن پاپیلوم‌های روی گلن آلت تناسلی گاو نر تحت بی‌حسی موضعی.

عفونت مداوم

شکل 8: رشد گسترده ای که برطرف نمی شود، ممکن است در حیوانات سرکوب شده سیستم ایمنی دیده شود (مانند عفونت مداوم BVDV).

پاپیلوماتوز خود محدود کننده است و اکثر موارد بدون درمان در 12-1 ماه برطرف می شوند. مالکان اغلب در مواردی که گاوهای مولد آسیب دیده برای فروش آماده می شوند، درخواست درمان می کنند، عمدتاً به این دلیل که چنین حیواناتی ناخوشایند هستند. واکسن‌های خودزا را می‌توان برای گاوهای فردی تهیه کرد، اما هیچ مطالعه کنترل‌شده‌ای برای اثبات اثربخشی آنها وجود ندارد.

درماتوفیلوز (جوش باران / استرپتوتریکوز گاوی)

Dermatophilosis (Rain scald/Bovine streptothricosis)

درماتوفیلوز به ندرت باعث بیماری قابل توجهی در گاو می شود. انتقال عفونت به شرایط مرطوب و تماس نزدیک نیاز دارد. هوای مرطوب استثنایی طولانی در طول ماه های تابستان و گاوهایی که زمستان گذرانی می کنند، پوست مرطوبی تولید می کنند که امکان نفوذ باکتری و ایجاد عفونت را فراهم می کند. در انگلستان، درماتوفیلوز در امتداد پشتی دیده می شود که باعث ترشح سرم و تشکیل دلمه در پایه موها می شود. ضایعات به ندرت اهمیت بالینی پیدا می کنند.

 

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 9: درماتوفیلوز که گاوهای زمستان گذران را تحت تاثیر قرار می دهد.

پروکائین پنی سیلین تزریق عضلانی به مدت سه روز متوالی باعث درمان می شود، اما ممکن است چند هفته طول بکشد تا دلمه ها از پوشش مو در حال رشد خارج شوند.

سلولیت / آبسه های زیر جلدی  Cellulitis/subcutaneous abscesses

زخم های نافذ عفونت را از طریق پوست ایجاد می کنند که باعث سلولیت/آبسه می شود. عدم رعایت آسپسیس دقیق در هنگام تزریق تزریقی، به ویژه در مورد مواد محرک بالقوه، می تواند باعث سلولیت شود.

ضایعات سلولیت می تواند منجر به لنگش شدید همراه با تورم دردناک در ناحیه آسیب دیده شود. گاوها پیرکسیک و بی اشتها هستند و تولید شیر بسیار کاهش یافته است. تورم های بزرگ مجاور/درگیر پاها باعث لنگش مکانیکی می شود. در بسیاری از موارد آبسه ممکن است منجر به بیماری نشود.

 

کرم حلقوی

شکل 10: تورم های سطحی بزرگ را می توان با سونوگرافی توسط جراح دامپزشک بررسی کرد. این تورم هماتوم بود.

تورم های سطحی بزرگ را می توان با سونوگرافی توسط جراح دامپزشک بررسی کرد. آسپیراسیون با سوزن هماتوم خطر ایجاد عفونت را دارد. آبسه ها نیزه، تخلیه و برافروخته می شوند.

 

مشکلات پوستی غیر انگلی گاو شیری

شکل 11: تورم های سطحی بزرگ را می توان با سونوگرافی توسط جراح دامپزشک بررسی کرد. این تورم یک آبسه بود (به زیر مراجعه کنید).

تخلیه آبسه

شکل 12: آبسه ها لانسه، تخلیه و برافروخته می شوند.

اقدامات مدیریت/پیشگیری/کنترل

توجه به مدیریت به گونه ای که هیچ گونه اجسام برآمده تیز در محیط حیوان وجود نداشته باشد.

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز