مصاحبه اختصاصی با رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان

آقای دکتر حسینی

خانم سیادتپور خبرنگار شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان، طی مصاحبه ای با ریاست محترم شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان ، جناب آقای دکتر سید اکبر حسینی مورخ 18 شهریور 1400 ، درخصوص مسائل پیرامون دامپزشکی شهرستان اصفهان به بحث و گفتگو پرداختند.

قسمت نخستین متن مصاحبه به شرح ذیل میباشد. رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان حسینی

مصاحبه اختصاصی با رئیس شبکه دامپزشکی

با سلام و یاد خداوند متعال ،ضمن عرض تبریک به مناسبت انتخاب شایسته جنابعالی به ریاست شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان از طرف مجموعه شرکت تعاونی گاوداران اصفهان، اجازه بدهید از زحمات شما در طی این سالها تشکر و قدردانی کنیم. ابتدای امر خواهشمندم خود را معرفی بفرمایید.

جناب آقای دکتر حسینی: بنده هم عرض سلام وادب دارم خدمت جنابعالی و همه همکاران و عزیزانی که به نحوی برای اعتلای تولید زحمت میکشند ، اینجانب دکتر سید اکبر حسینی هستم فارغ التحصیل در رشته دامپزشکی از دانشگاه شیراز،در شهرستانهایی مثل الیگودرز و فریدونشهر و شهرضا و اداره کل دامپزشکی فلاورجان خدمت کرده ام و درحال حاضر هم حدود 6 ماه است که در خدمت عزیزان در دامپزشکی شهرستان اصفهان میباشم.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان حسینی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان حسینی

 

عمده فعالیتهای شاخص اداره دامپزشکی درچه زمینه ایی است؟

جناب آقای دکتر حسینی: فعالیتهای دامپزشکی شهرستان اصفهان را اگر بخواهم خیلی خلاصه در چند جمله خدمتتان عرض کنم به 5 محور میتوان خلاصه کرد:

محور اول: برقراری سیستم مراقبت و نظارت بهداشت بیماریهای دام و کنترل بیماریهای دام است. که قطعا در این حوزه، بیماریهای مشترک بین انسان و دام هم قرار میگیرند. در آمارهایی که سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده در واقع نزدیک به  49 درصد از عوامل بیماری زا بین انسان و حیوانات در طبیعت در حال چرخش است. در واقع وقتی ما بیاییم و بیماری های دامی را کنترل کنیم خود به خود از اشاعه آن بین انسانها جلوگیری کرده ایم.

برخی از اینها بیماریهای بسیار خطرناکی هستند مثل هاری سیاه زخم و تب مالت و یا سل.

محور دوم: بحث نظارت بر تولید و عمل آوری و عرضه فرآورده های خام دامی است.یعنی تمامی محصولات خوراکی و غیر خوراکی که از دام گرفته میشود ، چه در کشتارگاههای دام ، چه در کشتارگاههای طیور و در جاهایی که فرآورده ها بسته بندی میشود و در جاهایی که عرضه میشوند شامل مراکز بسته بندی و خودروهای حمل و نقل و مراکز عرضه و قصابی ها و مرغ فروشی ها ، نظارت بهداشتی بر روی فرآورده های دامی ، تازمانی که خام هستند و در واقع تغییر شکل به صورت صنعتی پیدا نکرده اند و پخته نشده اند با دامپزشکی است.

محور سوم: مباحث قرنطینه ای میباشد. قرنطینه میتواند در سطح بین دو دامداری ، اعم از نقل و انتقالات دام و فرآورده های آن باشد و در سطح یک شهرستان و یا حتی در سطح بین المللی باشد. همانطور که مستحضرید ما واردات یک سری محصولات نظیر گوشت از کشورهای مختلف داریم همچنین صادرات یکسری محصولات نظیر شیر و … را به خارج از کشور داریم. نظارت بهداشتی بر آنها بر عهده دامپزشکی است.

محور چهارم: علاوه بر آن مباحثی که مربوط میشود به رصد بیماری ها و بهداشت طیور، آبزیان و مرغداری ها مربوط میشود به اداره دامپزشکی و ما انجام وظیفه میکنیم  و اگر بخواهم بطور خلاصه و مختصر  بیان کنم نظارت بر بهداشت تولید فرآورده های دامی نظیر دامهای سنگین نظیر گاو و گوساله و دام سبک است و طیور، آبزیان ، ماکیان و حتی زنبور عسل و انواع ماهیهای پرورشی نظیر قزل آلا و ماهیهایی گرم آبی نظیر کپور . علاوه برنظارت بر تولید ، نظارت بر بهداشت عرضه ، عمل آوری و واردات و صادرات اینها را دامپزشکی در سطوح مختلف انجام میدهد.

خانم سیادتپور: به اعتقاد بنده محور دیگری از فعالیتهای اداره  دامپزشکی ، میتواند بعد تحقیقاتی و پژوهشی آن باشد  که در بسیاری از زمینه ها اداره دامپزشکی همکاری تنگاتنگی  با دانشگاهها و موسسات دانش بنیان دارد.

جناب آقای دکتر حسینی: بله همانطور که فرمودید. بحث تحقیقات دامپزشکی حوزه بسیار گسترده ایی است ولی در مجموعه اداره و یا سازمان دامپزشکی بیشتر با واحد تحقیقات همکاری میکنند . واحد تحقیقات اداره دامپزشکی، واحدی است که در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی تحت عنوان سازمان تحقیقات جداگانه فعالیت میکند و یکی از شعبی که در زیر مجموعه واحد تحقیقات قرار میگیرد در واقع همان موسسه سرم و واکسن سازی رازی است که انواع واکسنهای دام و طیور و بخشی از واکسنهای انسانی را  تولید میکند که عمدتا آن هم توسط دامپزشکان در واقع مدیریت میشود.

 

نحوه مراقبت فعال و بازدید کارشناسان و نمونه برداری از مزارع پرورش طیور و یا دامی چگونه است؟

جناب آقای دکتر حسینی: تشکر میکنم از سوال بسیار خوب حضرتعالی ،اجازه دهید ابتدا برای عزیزان اینچنین شرح بدهم که منظور ما زمانی که میگوییم  مراقبت فعال Active و مراقبت غیر فعال Passive چیست؟

مراقبت فعال منظور آن است که ما خودمان بدون آنکه هیچ اتفاق خاصی افتاده باشد بصورت پیش رسانه ، مراجعه میکنیم به مراکز پرورشی و در آنجا یک سری اقدامات لازم انجام میدهیم. بر عکس آن مراقبت غیر فعال میشود .مراقبت غیر فعال معمولا زمانی است که اتفاقی در واحد افتاده است و گزارشی به ما داده شده است که این گزارش میتواند توسط خود تولید کننده اعم از مرغدار و دامدار و زنبور دار و … باشد. در آن موقع ما برای بررسی حضوری مراجعه کرده که مشمول مراقبت غیر فعال می شود.

برای یک سری از بیماریها، مراقبت فعال داریم از جمله در دامداری ها، زمانی که برای خونگیری دامها مراجعه میکنیم برای بیماری بروسلوز یا تب مالت انسانی .مراجعات در دامداری هایی که تحت پوشش هستند مطابق برنامه زمانبندی شده که دارند، انجام میگیرد.این برنامه در برخی دامداری ها 6ماهه است و برخی دیگر 3 ماهه ، کارشناسان مراجعه میکنند و از دامهای واجد شرایط خونگیری انجام میشود و آزمایشات لازم انجام میگیرد.

اگر دام مبتلا به بیماری نظیر بروسلوز وجود داشته باشد این دام حذف شده و خسارت از طریق شرکتهای بیمه به دامداران عزیز پرداخت میشود. و یا بیماری سل که همکاران به واحدهای دامداری مراجعه کرده و دامها را مورد تست سل قرار میدهند و دامهای مسلول و دامهایی که از نظر واکنشهای سرمی آلودگی داشته باشند را ، پاک سازی کرده و دامداری را از آلودگی نجات داده و می زدایند.

دسته دوم آنهایی هستند که همانطور که عرض کردم گزارشاتی برای بیماری به ما داده میشود از جمله مشاهده بیماری نیوکاسل در مرغداری ها و یا بیماری لمپی اسکین در گاوداری ها که همکاران برای نمونه برداری مراجعه میکنند و هر کدام پروتکلهای بهداشتی خود را دارند که تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور هر ساله بر اساس دستورالعملهایی که ابتدای هر سال اعلام میکند ، بازنگری میشود.

خانم سیادتپور : آقای دکتر در خصوص معدوم سازی لاشه لطفا توضیح بفرمایید نظارت به چه ترتیبی است و وظیفه آن برعهده کیست؟ متاسفانه در بازدیدهای میدانی شرکت تعاونی مشاهده شده که خیلی کم به این موضوع پرداخته شده است ویا  تجهیزات مخصوص آنرا دارا باشند.

جناب آقای دکتر حسینی: ببینید قطعا این کار توسط خود صاحبان مزارع انجام نمیشود و بسته به نوع بیماری متفاوت است. شاید اکنون خیلی فرصت کافی برای توضیح نداشته باشم .فرض بفرمایید دامی که مبتلا به بیماری بروسلور تشخیص داده شده است این دام در یک فرصت خیلی کوتاهی که به دامدار اعلام میشود ، میبایست در کشتارگاه کشتار شده و در آنجا لاشه مورد معاینه قرار میگیرد و اگر از نظر بهداشتی لاشه مشکلی نداشته باشد بعد از گذراندن دوره جمود نعشی سالم سازی شده وقابلیت مصرف دارد.

یعنی به عبارتی لاشه معدوم نمیشود ، بلکه از داخل گله حذف میشود . بعضی از بیماریها نظیر مشمشه در اصل بایستی با نظارت دامپزشکی ، دام در یک محلی بصورت بهداشتی کشتار شده و بعد هم بایستی با انجام ضدعفونی و مسائلی دیگر آنرا در واقع زیر زمین دفن بکنند.

بدینگونه است که هرکدام از آنها پروتوکلهای خودش را دارد و یقینا با نظارت دامپزشکی میباشد.

 

در خصوص مبارزه با انگلهای خارجی به ویژه تب کریمه کنگو در دامداری، تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟

البته اجازه بدهید یک توضیحی خدمت شما بدهم که شاید کمی برای دامداران خسته کننده باشد ولی سعی میکنم بسیار ساده آنرا بیان کنم. تب کریمه کنگو ، در اصل یک بیماری انسانی است و همانطور که خدمتتان عرض کردم نزدیک 49% از عوامل عفونی بین انسان و دام در طبیعت در چرخش هستند شما مشاهده میکنید انسانی که مبتلا به تب کنگو میشود حتی تا احتمال 10تا 30 درصد احتمال فوت وجود دارد و عوارض بسیار خطرناکی مثل خونریزی از چشم و بدن را شاهد بودیم. همین الآن هم ما متاسفانه دچار تلفات انسانی بر اثر تب کریمه  کنگو هستیم.

نکته اول آنکه ، برخلاف آن ، در دام ،علایم خاصی در دامداری ها مشاهده نمی شود . یعنی میتوان گفت ناقل این بیماری دام است ولی هیچ بیماری دامی نمیباشد یعنی عوارضی در دام مشاهده نمیکنید. تب بسیار کوتاه و مختصری در بعضی دامها ممکن است دیده شود در صورتیکه آن هم علامت اختصاصی نیست و با هر عامل عفونی ممکن است دام در واقع تب کند .

نکته دوم آنکه ، مهمترین عاملی که باعث انتقال تب کریمه کنگو میشود بهداشت عمومی است.

این را از این باب مطرح کردم که بدانید از نظر ما، اهمیت بهداشت عمومی ،بسیار بیشتر از بحث خسارت و اقتصادی در دام است . به هرحال انشالله اگر مجال بود بیماریهای دیگر دام را بیشتر صحبت خواهیم کرد که بحث خسارت های دامی خیلی خیلی زیادتر است نظیر تب برفکی ولی در انسان خیلی عوارض ندارد و یا خیلی نادر امکان دارد دیده شود.

ولی بر عکس آن تب کنگو در دام خیلی عوارض ندارد و به عبارتی فعالیتهای ما برای حفظ سلامت مردم است. مبارزه با تب کریمه کنگو 2 مسئله و دو رکن اصلی  دارد که خوب ما همیشه آنرا اعلام کرده ایم:

یکی اینکه  از آنجایی که بیماری از طریق خون و در واقع ترشحات خونی دامهای آلوده منتقل میشود اولین و مهمترین توصیه ما همیشه به مردم عزیز این بوده که از کشتار دام بطور انفرادی در منازل خودشان و در مراسمات خودداری کنند .متاسفانه شاهد این این هستیم که در مراسمات مختلف حتی دیدیم جلوی پای عروس و یا جلوی پای حاجی برای ماشین نوی خریداری شده ، گوسفند میکشند و  برخی نیز میگویند خونش را هم به برفرض ماشین بمالید .حتما خودتان هم این را شنیدید و یا دیده اید.

خون این دام اگر چنانچه آلوده به ویروس تب کریمه کنگو باشد از آنجایی که دام هم هیچ علامتی هم ندارد، میتواند افراد را به راحتی آلوده کند.

پس بیشترین توصیه و تاکید ما آن است که دام و تهیه گوشت را  از طریق کشتارگاه ها انجام دهند و حتی کسانی که نزورات دارند البته که عمل بسیار شایسته ایی است،اجازه دهند قصابشان این کار را در کشتارگاهها انجام دهد و گوشتش را برایشان بیاورد .در ضمن گوشتی که در کشتارگاهها کشتار میشود باید حداقل 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری شود تا در اثر جمود نعشی که باعث اسیدی شدن لاشه میشود و ویروس را از بین میبرد ، لاشه سالم شود.

مطلب بعدی که میخواستم متذکر شوم،مربوط میشود به کنه ها. همانطور که عرض کردم خون دام آلوده از یک سو میتواند آلودگی ایجاد کند و از سوی دیگر کنه هایی که از روی دامها به یکدیگر منتقل میشوند میتوانند به بدن انسان نیز منتقل شوند . در صورت کشتار دام در منازل، افرادی مشاهده شده اند که پس از کشتار در منزل، پوست لاشه تا یک یا چند روز در منزل می ماند و اینجاست که کنه ها قادرند با حرکت به سمت محل مسکونی ،انسانها را نیز مورد گزش قرار داده و از طریق گزش کنه  ،انسان میتواند به تب کنگو مبتلا شود.

پس نکته مهم آن است که ما باید این هوشیاری را به مردم عزیزمان بدهیم که از کشتار دام در منازل یا معابر عمومی جلوگیری بکنند.

مصاحبه با رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان آقای دکتر حسینی


 پاورقی:

شایان ذکر است ریاست شبکه دامپزشکی شهرستان های فریدون شهر، شهرضا، ریاست اداره بهداشت و قرنطینه، معاونت اداری و مالی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان، مدیرکلی دامپزشکی استان اصفهان و ریاست شبکه دامپزشکی شهرستان فلاورجان، تدریس در دانشگاه های آزاد اسلامی شهرستان های فلاورجان، نجف آباد و مرکز آموزش جهاد کشاورزی اصفهان، از سوابق اجرایی و علمی جناب آقای دکتر سید اکبر حسینی رئیس جدید شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان می باشد.

دومین قسمت مصاحبه با ریاست محترم شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان

جناب آقای دکتر حسینی

خبرنامه درون سازمانیمصاحبهوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز