مصاحبه اختصاصی با رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان

جناب آقای دکتر حسینی

قسمت دوم

خانم سیادتپور خبرنگار شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان، طی مصاحبه ای با ریاست محترم شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان ، جناب آقای دکتر حسینی مورخ 18 شهریور 1400 ، درخصوص مسائل پیرامون دامپزشکی شهرستان اصفهان به بحث و گفتگو پرداختند. قسمت دوم متن مصاحبه به شرح ذیل میباشد. مصاحبه اختصاصی با رئیس شبکه دامپزشکی

مصاحبه اختصاصی با رئیس شبکه دامپزشکی
برنامه تدوین شده شما در خصوص

انجام واکسیناسیون دام  چگونه است؟

یک سری واکسنها را در واقع بر اساس امکانات سازمان دامپزشکی ، ما در حال حاضر خودمان  داریم تزریق میکنیم مثل واکسن بروسلوز یا تب مالت. که هم در دامهای سبک مثل گوسفند  و بز و هم در دامهای سنگین مثل گاو و گوساله .نکته مهم آن است که تزریق اینها بایستی در دوران قبل از بلوغ دام انجام بگیرد و هم در زمانی که بالغ هستند بصورت واکسنهای با دوز کاهیده واکسیناسیون انجام گیرد.

علاوه بر آن بحث سیستم مراقبت که خدمتتان عرض کردم معمولابرای دامها انجام میگیرد.

یک سری از واکسنها هستند که از طریق بخش خصوصی بایستی تامین شود و با هزینه خود دامدار پرداخت صورت میگیرد.مثل واکسن آنتروتوکسمی در گوسفند یا واکسن هاری در سگهای خانگی .البته ناگفته نماند که واکسیناسیون سگهای گله توسط خود دامپزشکی انجام میگیرد. یعنی گله دارهایی که به همراه گله سگ نگهداری میکنند تزریق واکسن هاری آنها بصورت رایگان انجام می شود.

البته در مورد سگهای خانگی و آپارتمانی و یا باغی بایستی با هزینه خودشان مراجعه کنند به مراکز خصوصی و تزریق انجام دهند. از آنجایی که این واکسنها وارداتی هستند به طبع افزایش نرخ دلار، آنها هم افزایش قیمت خواهند داشت. هرچند که تزریق واکسن اجباری بوده و بیماریهایی نظیر هاری هنوز بشر درمانی برای آن پیدا نکرده است و در واقع مهمترین کار پیشگیری است. و با واکسیناسیون به موقع میتوان قدم مثبتی در پیشگیری از بیماریها برداشت.

اگر بخواهم مطلب واکسیناسیون را خلاصه عرض کنم، بایستی اشاره کنم که یک دسته واکسنها کاملا خصوصی هستند و یک دسته کاملا دولتی هستند . و یکدسته از واکسنها هستند که میتوان گفت حالت بینابین دارند مثل بیماری تب برفکی.

در مورد بیماری تب برفکی معمولا با توجه به امکاناتی که در اختیار سازمان دامپزشکی کشور وجود دارد ، برای مناطق محروم و دامداریهایی که در دور دست هستند و مناطق عشایری ، بخشی از واکسن آنها را سازمان تامین کرده و در اختیار ما قرار میدهد و ما نیز برای دامدارها تزریق میکنیم .

جهت بخش عمده دامداری ها که شامل دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی میشود ، واکسن از طریق مراکز غیر دولتی تامین شده و در اختیار آنها قرار داده میشود و با هزینه خود دامدار تزریق خواهد شد.

باتوجه به اینکه در هفته های آتی

روز ملی دامپزشکی را در پیش رو داریم اولا که پیشاپیش تبریک عرض کرده و لطفا اگر سخن خاصی در این خصوص دارید بفرمایید.

جناب آقای دکتر حسینی: من هم تشکر میکنم از اینکه شما این موضوع را در فرمایشاتتون به آن اشاره کردید. دامپزشکان در حقیقت همانند یک سری سربازان گمنامی هستند که در عرصه اقتصادی و بهداشتی فعالیت میکنند . یعنی اگر خدمات همکاران ما در کشتارگاهها نباشد،در پرانتز اجازه دهید به این موضوع را قبل از تکمیل عرایضم به آن اشاره کنم که کستارگاههای طیور طی شب کشتار انجام میدهند یعنی از بعد از غروب ساعت 11 شب تا نزدیک صبحگاهان ،کشتارگاههای دام نیز بعداز ظهر ها فعالیت میکنند.

اگر نظارتهای همکاران ما در این کشتارگاهها نباشد ، معلوم نیست در واقع آن محصولی که به دست مردم میرسد سلامتی مطلوب و لازم را داشته باشد. چیزی بالغ بر 31 میلیون قطعه طیور را بطور متوسط در سال مورد معاینه همکاران دامپزشکی قرار میگیرد تا محصولی که روزانه بدست عزیزان مصرف کننده در سطح شهر میرسد  از سلامت لازم برخوردارباشد.

همچنین در کشتارگاههای دام هم چیزی نزدیک به 240 هزار راس دام بطور سالیانه کشتار میشوند که اینها هم تحت نظارت دامپزشکی میباشد.

یقینا دراین خصوص اقدامی صورت نگرفته است که بتوان به عموم مردم جامعه عزیزمان این مطلب را تبیین کنیم که دامپزشکی نقش بسیار مهم و سازنده ایی هم در تولید وهم در تامین بهداشت فرآورده های دامی دارد وآن چیزی که به مصرف روزانه ما میرسد اعم از شیر و فرآورده های لبنی نظیر پنیر ، کره ،… و  تخم مرغ و حتی گوشت و شاید محصولاتی که از دید عموم مردم پنهان است، نقش بهداشت دام و دامپزشکی قابل رصد است.

به عنوان مثال اجازه دهید مطلبی را هم در خصوص محصول سفیداب که در قدیم بسیار مرسوم بود و برای استحمام استفاده میشد همین سفیداب نیز اگر آلوده به باسیل سیاه زخم یا شارون باشد میتواند  برای سلامتی افراد ایجاد خطر کند .

همینجا اجازه میخواهیم به عزیزانی که در رده های مختلف دامپزشکی در سطح استان و کشور فعالیت میکنند تشکر کنم و این روز ملی را خدمت همه عزیزان پیشاپیش تبریک عرض نمایم .

خانم سیادتپور : ممنون از شما و اجازه دهید در تایید فرمایشات حضرتعالی  من هم این را اضافه کنم که امروزه دانپزشکی حرف اول را میزند در صادرات و رونق اقتصادی کشورها. با توجه به قوانینی که سازمان WTO سازمان بهداشت جهانی وضع کرده که حتما بایستی گواهی قرنطینه کشورها برای صادرات محصولات دامپروری وجود داشته باشد و در غیر اینصورت اجازه صادرات داده نخواهد شد، نقش دامپزشکی بیش از پیش در رونق اقتصاد و صادرات کشور خودنمایی خواهد کرد..

 

سخن پایانی شما  با عزیزان مخاطب و دامداران گرامی چیست؟

جناب آقای دکتر حسینی: همانطور که در بین عرایضم به آن اشاره کردم ، برخی از بیماریها در دام عوارض خطرناکی دارند که یکی از آنها بیماری تب برفکی است . معمولا همه ساله با خنک شدن هوا، در پاییز و زمستان ، ما در مناطق مختلف شاهد ظهور و بروز بیماری تب برفکی هستیم .

علاوه برآن نکته دیگری که اینجانب بر اساس تجربه به آن رسیده ام آن است که هر 4 یا 5 سال نیز متاسفانه شاهد بروز طوفانی بیماری تب برفکی هستیم . یعنی میتوان دید در یک پیک که معمولا در فصول خنک سال هست، بیماری تب برفکی به شکل اپیدمی گسترده شیوع پیدا میکند .چیزی که در واقع در داده های آماری و در سیستمهای خود میتوان مشاهده کرد آن است که بدلیل آن که در حال حاضر دامداران درگیر مشکلات روزانه نظیر تامین نهاده ها و یا فروش شیر و سایر مشکلات، هستند، متاسفانه امسال با افت رقم واکسیناسیون تب برفکی در بین دامدارها مواجه هستیم .

نگرانی اینجانب از آن است که با توجه به اینکه خوشبختانه طی 3 -4 سال گذشته شاهد طغیان شیوع این بیماری نبودیم و امسال واکسیناسیون هم ضعیف بوده ، نگران این هستم که خدای ناکرده مجدد شاهد یک اپیدمی در پاییز و زمستان باشیم.

لذا این استدعا و خواهش را از دامداران عزیز دارم که به هر شکل که برایشان امکان پذیر است با کمک تشکلهای خود حتما واکسن تب برفکی را تهیه کرده و قبل از اینکه اتفاق ناگواری بیفتد چاره اندیشی کنند.

همه ما میدانیم که پیشگیری بسیار مقدم است بر درمان. لذا بایستی قبل از اینکه اتقاقی بیفتد دامهای خود را تحت پوشش واکسیناسیون قرار دهند.

انتظار شما از شرکت تعاونی گاوداران اصفهان

با توجه به داشتن رسانه اینترنتی و شبکه های اجتماعی گسترده چیست؟

جناب آقای دکتر حسینی: اینجانب ابتدا تشکر میکنم از حضرتعالی و دیگر عزیزان خصوصا آقای مهندس مختاریان، مدیرعامل شرکت تعاونی، که در جلسات هماهنگی با سازمان حضور داشتند . یقینا این امکان وجود دارد که به 3 شکل بتوان با دامداران عزیز در ارتباط بود. یکی بصورت چهره به چهره و ملاقاتهای حضوری .همچنین از طریق ارسال پیامکها و دیگری هم از طریق فضای مجازی میباشد.

که در هر 3 فرم آنها ، قطعا به دلیل ارتباط تنگاتنگی که شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان با دامداران عزیز دارد ،برای کمک به ما و اطلاع رسانی و هشدار دادن به دامداران که خطر بیماری در کمین است، شرکت تعاونی نقش بسیار مهمی را ایفا میکند و یقینا اگر به ما کمک نکند خود بخود ضرر و زیان ایجاد شده ، شاید برخی اوقات جبران سختی بدنبال داشته باشد.

خانم سیادتپور: ما که انجام وظیفه میکنیم و باعث افتخار ما میباشد که در خدمت مدیران با تجربه و نخبگان دامپزشکی نظیر حضرتعالی باشیم.بسیار از حضور شما در این مصاحبه و وقتی که در اختیار ما گذاشتید سپاسگزاری میکنم .انشالله که هر کجا هستید موفق و پیروز باشید.

جناب آقای دکتر حسینی: من هم از شما که زحمت این مصاحبه را کشیدید بسیار تشکر میکنم. موید باشید

نخستین قسمت مصاحبه با ریاست محترم شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان

جناب آقای دکتر حسینی

مصاحبهوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز