مهندسی اسپرم در راستای بهره وری گله

مهندسی اسپرم

مهندسی اسپرم در راستای بهره وری گله

در تصمیم گیری انتخاب نوع اسپرم مصرفی در واحود دامداری شرایط مدیریتی گله، اهداف اصلاحی، نرخ آبستنی گله، نرخ زنده مانی، مدت زمان بازگشت سرمایه، قیمت اسپرم و درآمد حاصل از پیشرفت ژنتیکی از جمله عوامل مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

ارزیابی نرخ سخت زایی در اسپرم اصلاح نژاد شده

نرخ سخت زایی در تلیسه های تلقیح شده با اسپرم تعیین جنسیت شده ( مهندسی اسپرم ) نسبت به تلیسه های تلقیح شده با اسپرم معمولی کمتر است. به طور کلی، اسپرم های تعیین جنسیت شده به دلایل کاهش وقوع سخت زایی، افزایش نرخ ماده زایی و نداشتن تاثیر منفی در مرده زایی در تلیسه های هلشتاین جهت استفاده پیشنهاد می شوند.

آنالیزلجستیک انجام گرفته نشان می دهد که نوع اسپرم، جنست گوساله، وزن گوساله با نحوه زایش (سخت زایی و طبیعی) دارای رابطه معنی داری می باشد. در صورتیکه ارتباط معنی داری بین سن حیوان زمان زایش و نحوه زایش (سخت زایی و طبیعی) وجود ندارد

عدم توجه کافی به اصلاح نژاد و خالص سازی ژنی این توده ارزشمند کشور، اختلاط بی رویه با دیگر نژادها به ویژه نژادهای هولشتاین و نژادهای دورگه موجودیت آن را به شدت تهدید می کند.

تنها راه حفظ ذخایر نژادهای بومی ، انجام برنامه های اصلاح نژاد آنهاست که برای این کار با ایجاد رشد ژنتیکی در توده های گاو بومی می توان رقابت میان گاوهای بومی و گاوهای وارداتی یا آمیخته را به نفع گاوهای بومی تخفیف داد.

شیر تولیدی این گاو 4.5درصد چربی دارد درحالی که شیر گاوهای هولشتاین و دیگر گاوهای نگهداری شده در منطقه دارای سه درصد چربی هستند .کیفیت بالای شیر تولیدی نژاد گاو بومی از نظر ارزش پروتئینی و بیولوژیکی بالا بوده و مصرف شیر این گاوها توصیه می شود.

مهندسی اسپرم در راستای بهره وری گله

کاتالوگ خوانی اسپرم دام

شرکت های تولیدی اسپرم های منجمد با اندازه گیری و جمع آوری رکوردهای گاوهای نر خود، کاتالوگ هایی را آماده کرده اند که در آن ها تمام رکوردهای مربوط به آن گاو نر و دخترانش آورده شده است تا دامداران بتوانند با بررسی این کاتالوگ ها و در نظر گرفتن نیاز گله ی خود بهترین اسپرم ها را انتخاب کنند.

اما نکته ای که باید در نظر گرفته شود، تعدد زیاد پارامترها و تخصصی بودن اطلاعات موجود در این کاتالوگ ها است. برای استفاده ی درست از داده های این کاتالوگ ها داشتن اطلاعات علمی و تخصصی و همچنین تجربه ی کافی در این زمینه امری ضروری است.

خرید بهترین اسپرم گاو

خرید بهترین اسپرم گاو باعث افزایش درصد باروری و شیردهی گاو و به موجب آن افزایش درآمد یک گاوداری خواهد شد. اما به طور کلی از لحاظ اصلاح نژادی بین اسپرم های داخلی و خارجی تفاوت های زیادی از جمله اطلاعات، ضریب تبدیل، تنوع، تولید شیر وجود دارد.

 1. از لحاظ اطلاعات و کاتولوگ اسپرم گاو در ایران بسیار ضعیف هستیم اما این نکته هم مهم است که با توجه به نداشتن اطلاعات کافی از گاوهای ماده ایرانی و کاتولوگ اسپرم گاو خارجی  ممکن است این تلقیح با مشکل روبرو شود.
 2. از لحاظ تولید شیر تنها 20 % به اصلاح نژاد گاو بستگی دارد و نزدیک به 80 %  به عوامل محيطي مانند تغذيه، مديريت، دكتر دامپزشك مجرب، كارگر ماهر، قيمت شير، امنيت سرمايه گذاري، مامور تلقيح، تغييرات درجه حرارت در فصول مختلف و در طول شبانه روز، دقت اندازه گيري، خصوصي يا دولتي بودن اندازه گيري و حتي قوانين و مقررات اجتماعي دارد بستگی دارد.
 3. ضریب تبدیل : متاسفانه اعداد و ارقام دقیقی از اسپرم گاو ایرانی برای تلقیح مصنوعی گاو وجود ندارد.
 4. یکی از مشکلات و خطرات تولیدات گاوداری می تواند نسبت خویشاوندی(هم خونی) باشد از این رو با خرید اسپرم گاو خارجی می تواند درصد خویشاوندی (هم خونی) را کاهش داد.

تفاوت بین اسپرم پروف و غیر پروف گاو

به طور کلی برای خرید اسپرم گاو باید به سمت اسپرم های پروف شده برویم یعنی اینکه 5 الی 7 سال متخصصین روی اسپرم هایی کار کرده اند تا ثابت کننده که باعث افزایش تولید مثل گاو خواهد شد. اسپرم غیر پروف داخلی و خارجی تفاوت زیادی با هم ندارند.

نکات مهم و ضروری هنگام خرید اسپرمهای گاو شیری

 1. انتخاب اسپرم باید با نظر کارشناس دامپروری انجام شود.
 2. بهتر است از اسپرم های پروف شده ( 70 درصد) تا حد امکان نسبت به غیر پروف بیشتر استفاده شود.
 3. با رکوردگیری شیر گاو دقت کنید و با همکاری با مامورین معاونت امور دام باعث ایجاد زمینه مناسب برای پروف دقیق گاوهای نر شوید.
اسپرم اصلاح نژاد شده
_

پیوندهای مفید

_
ارزیابی  شایستگی ژنتیکی اسپرم های وارداتی
معرفی مشهورترین نژادهای گاو شیری
تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد و مشکلات دامداران
اهمیت اصلاح نژاد در گله گاو شیری و مزایا و معایب آن

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز